אם אתם מחפשים דרך להכות את השוק לטווח הארוך, מניות הביוטכנולוגיה נראות כמו פתרון טוב.

במהלך עשר השנים האחרונות, קרן סל שנקראת SPDR S&P Biotech, שמחזיקה ביותר מ- 100 מנית ביוטכנולוגיה, כמעט והכפילה את תשואתו של מדד הS&P.

למרות זאת, ישנם משקיעים החוששים ממניות ביוטק. חשש זה נובע מהעובדה שישנה כמות גדולה של חברות ביוטכנולוגיה קטנות שאין להם מוצרים מאושרים למכירה ואינן רווחיות כלל.

בכל זאת, בענף הביוטכנולוגיה, ישנן כמה חברות גדולות שמייצרות רווחים אדירים ומחזיקות את רוב התרופות בשוק.

עשר מתוך חברות אלו מייצרות יחד רווחים של יותר מ-50 מיליארד דולר בשנה ומוכרות מוצרים ביותר מ-200 מיליארד דולר בשנה. בהמשך תוכלו למצוא כמה מהדברים שכדאי לדעת על חברות הביוטק הכי גדולות בשוק.

מה זה בכלל ביוטכנולוגיה? (ביוטק)

 

חברת ביוטק היא חברה המייצרת תרופות ביולוגיות. תרופות אלו מכילות מולקולות מורכבות יחסית, שמיוצרות בתוך אורגניזמים חיים.

מכיוון שתרופות ביולוגיות הוכחו ככאלה המטפלות באפקטיביות יתרה במגוון מחלות, חברות הביוטכנולוגיה הגדולות ביותר כוללות אותן בתוך סל המוצרים שלהן, אך עדיין ברוב המקרים הן אינן מסווגות כחברות ביוטכנולוגיה.

מצד אחד, ג’ונסון & ג’ונסון (JNJ) למשל, משווקת תרופות ביולוגיות רבות הכוללות את שתי התרופות הנמכרות ביותר של החברה Remicade ו- Stelara. למרות זאת, JNJ אינה מכונה בדרך כלל חברת ביוטק מכיוון שרוב הכנסותיה ממקורות שונים שאינם תרופות ביולוגיות.

מצד שני, Gilead Sciences (GILD), בדרך כלל מסווגת כחברת ביוטק. עם זאת, מירב הכנסות החברה הינן מתרופות שאינן ביולוגיות.
אם כך, מדוע
GILD נקרא חברת ביוטק בזמן שחברת J&J אינה מסווגת כזו?

המילה “ביוטק” בעבר שימשה לתיאור חברות אשר מכינות תרופות שלא היו חברות פארמה גדולות, ובמשך רוב קיומה, GILD הייתה חברה קטנה יחסית.

כפי שניתן לראות, היכולת לזהות אילו מן החברות שמייצרות תרופות הן חברות ביוטק היא אינה משימה פשוטה. כדי לסווג חברות ביוטק, נשתמש בשני קריטריונים:

  1. כל החברות הכלולות בתוך SPDR S&P Biotech ETF יסווגו כחברות ביוטק.
  2. כל חברת ייצור תרופות גדולה, שאינה נמצאת בETF, אך יותר ממחצית מהכנסותיה הינן ממכירות תרופות ביולוגיות, תקרא חברת ביוטק.

 

חברות הביוטק הגדולות ביותר

10 חברות הביוטק הגדולות ביותר בשוק נעות בין ענקיות פארמה ובריאות שנמצאות בתחום כבר יותר ממאה שנים לחברות שצמחו במהירות בשנים האחרונות. חברות ביוטק אלו מתמקדות במגוון רחב של תחומים טיפוליים, ממחלות דלקתיות שכיחות יחסית ועד למחלות גנטיות נדירות.

1. Roche Holdings

אחזקותיה של החברה ברוב המניות של חברת Genentech גרמה לחברה השוויצרית הענקית להיות מובילת עולם הביוטק עוד הרבה לפני שהושלמה רכישה מלאה של חברת Genentech בשנת 2009. בשנת 2017, ארבע מתוך עשרת התרופות הביולוגיות הנמכרות ביותר בעולם שווקו על ידי החברה. כעת, המכירות של התרופות המצליחות האלה מתמתנות מעט עקב התמודדות תחרותית מול תרופות אשר דומות מאוד לתרופה המקורית. תחרות זו נקראת Biosimilars.

עם זאת, לחברה יש מספר תרופות מהנמכרות ביותר בשוק. בתוך אלה נכללות התרופה לסרטן השד Perjeta, תרופת למחלת הטרשת הנפוצה Ocrevus וחיסון עבור מחלת הסרטן Tecentriq.

לחברה זו יש סל מוצרים חזק ויציב, הנמכר במחזורים אדירים. בנוסף, מקווה החברה להשיג מספר אישורים נוספים עבור התרופות הקיימות שלה, שיבססו את מעמדן כתרופות היעילות ביותר, במיוחד Tecentriq.

כמו כן, החברה עובדת על כמה מוצרים חדשים בתחום הטיפול בסרטן, מחלות דלקתיות ומחלות נדירות.

2. Novo Nordisk

רוב הכנסותיה של החברה נובעות ממכירות תרופה נגד מחלת הסוכרת. מוצרי החברה כוללים מוצרי אינסולין נמכרים מאוד כמו Tresiba ו-NovoRapid. המוצר שצמח בקצב הגבוה ביותר בחברה הינה תרופה המטפלת בסוכרת דרגה 2 הנקראת Ozempic ונחשבת כאחת התרופות הטובות ביותר שיצאו בשנת 2018.

Novo Nordisk בנוסף נהנתה מהצלחה במספר חזיתות נוספות עם תרופה לטיפול בהשמנת יתר בשם Saxenda שנמצאת במומנטום של מכירות גבוה מאוד בימים אלו ותרופות עבור מחלות ההמופיליה והפרעות גדילה התורמות משמעותית לצמיחתה של החברה ונמכרות בכמויות גדולות.

עם זאת, רק שתיים מתרופות החברה הגיעו לשלבן הסופי, Ozempic שנועדה לטיפול בסוכרת

והתרופה Somapacitan שנמצאת בשלב השלישי בבדיקה קלינית לטיפול בהפרעות גדילה. התרופות שנמצאות בשלב המוקדם ומחכות לאישורים נוספים של החברה נשמעות מבטיחות הרבה יותר עם מספר תרופות לטיפול בסוכרת, השמנת יתר ומחלות נדירות הנמצאות עדיין בפיתוח.

3. AddVie

AbbVie הינה חברת פארמה גדולה המסווגת כחברת ביוטק הודות לתרופה שלה לטיפול במערכת החיסונית Humira. בשנת 2018, נכנסה התרופה לרשימת התרופות הנמכרות ביותר בעולם וייצרה 61% מסך רווחי החברה. עם זאת, מכירות החברה ירדו מעט כי זו נתקלה בתחרות Biosimilars מחברות מתחרות באירופה.

החדשות הטובות עבור החברה הן שיש לה כמה מוצרים פוטנציאלים שיפצו על הירידה במכירות של Humira:

התרופה Imbruvica עבור מחלת הסרטן מובילה את הרשימה הזו. EvaluatePharma (חברת מידע פיננסי-טכני בתעשיית הפארמה והביוטכנולוגיה) מעריכים כי התרופה לסרטן של החברה תהיה אחת מחמשת התרופות הנמכרות ביותר בעתיד הקרוב, עם צפי מכירות של $9.5 מיליארד בשנת 2024.

מאגר התרופות הנמצאות בשלב המאוחר של החברה כוללות תרופה שעשויה להיות השנייה בגודלה בשוק אשר תצא במהלך שנת 2019 – Upadactitnib. בחברה מעריכים שתרופה זו עשויה להפיק מכירות שנתיות של $6.5 מיליארד בשנה. בנוסף, החברה מבצעת מחקרים קליניים הנמצאים בשלב מתקדם בתקווה לקבל אישורים נוספים עבור תרופת Orilissa הקשורה בטיפולי שרירי הרחם והתרופות Imbruvica ו-Venclexta אשר קשורות בטיפול בסוגי מחלת הסרטן.

4. Amgen

מערך התרופות של Amgen כולל שבע תרופות נמכרות מאוד ברחבי העולם. הבעיה של חברת הביוטק הגדולה היא שמכירות עבור ארבע מהתרופות האלו נמצאות תחת לחץ כבד של מתחרים חדשים – Enbrl, Neulasta, Epogen ו-Aranesp.

עם זאת, המכירות ממשיכות להמריא עבור Prolia, תרופה עבור אוסטאופורוזיס – מחלת עצם והתרופה Kyprolis לטיפול בסרטן מח העצם העשויה להיות התרופה החזקה הבאה של החברה. בנוסף, לחברה יש תקוות גבוהות בנוגע לתרופת נגד כולסטרול Repatha, תרופת לטיפול בלוקמיה Blincyto ותרופה לטיפול במיגרנה Aimovig אשר החברה משווקת יחד עם חברת Novartis.

מאגר התרופות בשלבים סופיים של החברה אינו גדול במיוחד, המאגר כולל שש תרופות אשר שלוש מתוכן הן תרופות קיימות ונמכרות אשר מחכות לאישורים אחרונים לצורך שיפור איכותן. עוד מועמדת בשלב מאוחר היא תרופה למחלת אלצהיימר ניסיונית המשתמשת בגישה דומה שננקטה על ידי מספר תרופות אחרות שכבר נפלו בבדיקה הקלינית.

למרות זאת, תרופות בשלבים מוקדמים אצל Amgen נראות מבטיחות מאוד, עם חיסונים המתמקדים בטיפול בסוגים שונים של סרטן הנמצאים בפיתוח.

5. Eli Lilly

יש נטייה לא לחשוב על Ali Lilly כחברת ביוטק, אבל התרופות שלה הקשורות בטיפול סוכרת, סרטן וטיפולים של המערכת החיסונית, אחראיות על מעל ל-50% מרווחי החברה ולכן על פי ההגדרה היא תסווג כחברת ביוטק.

התרופות המובילות של Ali Lilly כוללות את התרופה לסכרת Trulicity, טיפול אינסולין Basaglar, תרופה לטיפול  בסרטן השד Verzenio ותרופה לטיפול בפסוריאזיס Taltz. הגברת המכירות בתרופות הללו ובעוד מוצרים נוספים של החברה פיצו על הירידה במכירות של כמה מהתרופות הישנות של החברה. תרופה חדש לטיפול במיגרנות Emgality צפויה להיות קלף חזק במאגר התרופות של Lilly.

חברת התרופות מחזיקה מאגר מוצרים מרשים של 18 תרופות בשלב מתקדם. תרופות אלו כוללות שתי תרופות חדשות – Mirikizumab עבור מערכת החיסון, ומשכך הכאבים Tanezumab, כמו גם תרופות קיימות כגון Jardiance ו-Trulicity.

6. Gilead Sciences

Gilead פיתחה את הטיפול במחלת האיידס ונשארה מובילה בתחום עם 6 תרופות מובילות בשוק בשנת 2018. סיפור ההצלחה האחרון של החברה, Biktarvy, צפויה להיות התרופה הנמכרת ביותר בכל הזמנים עבור טיפול באיידס (HIV).

אך החברה אינה מתמקדת רק בטיפול באיידס. זכיינות על תרופת וירוס הפטיטיס (HCV) ממשיכה לייצר מיליארדי דולרים עבור רווחי החברה מדי שנה, אם כי המכירות ירדו מעט כאשר החברה ויריבתה העיקרית AbbVie נלחמות אחת בשנייה על מטופלים חדשים. Gilead מובילה בתחום חקר התאים וטיפול בתאים ניזוקים עם תרופתה Yescarta, תרופה אשר עברה לבעלותה עם רכישתה של חברת הפארמה Kite בשנת 2017.

התרופה Fligotinib, מועמדת להיות אחת מתרופות הדגל של החברה ועשויה להפוך אותה למנצחת בקטגוריה טיפולית נוספת – אימונולוגיה (חקר מערכת החיסון). בנוסף, החברה מקווה להוסיף אישורים נוספים לטיפול Discovy שהוא טיפול מנע עבור הטיפול באיידס ולתרופה Yescarta עבור מטופלי עבר בלימפומה בתאים מסוג B.

7. Celgene

מוצר הדגל של החברה כרגע הוא Revlimid. תרופה זו עבור טיפול בסרטן הדם מהווה היום מעל ל-60% מסך ההכנסות של החברה. עם זאת, התרופה תעמוד בפני תחרות גנרית החל משנת 2022.

ביחד עם Revlimid, לחברה ישנן עוד תרופות מנצחות – תרופה למיאלומה נפוצה Pomalyst, תרופת אימונולוגיה Otezla ותרופה לטיפול בסרטן Abraxane. מאגר התרופות של החברה טעון בתרופות העשויות להיות מהנמכרות ביותר בעולם כגון תרופה לטרשת נפוצה Ozanimod, טיפולים בתאים סרטניים bb2121 ו- Liso-Cel, טיפול במחלת דם Luspatercept ותרופת מיאלופיברוזיס (מחלת מח עצם) Fedratinib.

עם זאת, Celgene לא תהיה חברת ביוטק גדולה במשך זמן רב מאחר והחברה נרכשה על ידי Bristol-Myers Squibb (BMY).

8. Vertex Pharmaceuticals

החברה שולטת בשוק לטיפול בסיסטיק פיברוזיס, מחלה תורשתית נדירה וקשה המשפיעה על הריאות ומערכות רבות בגוף. התרופות הביולוגיות שאושרו לאחרונה הן Kalydeco, Orkambi ו- Symdeko שביחד יצרו הכנסות של מעל ל-$3 מיליארד בשנת 2018.

עוד תרופה מוצלחת עבור הטיפול בסיסטיק פיברוזיס נמצאת עתיד הקרוב של Vetex. החברה מצפה לקבל אישורים מארה”ב ואירופה עבור שילובן של שלוש תרופות בשנת 2020. שילוב זה, אם יאושר, אמור להרחיב את מספר החולים הזכאים לטיפול בתרופות של Vertex ב- 75%.

Vertex גם מחפשת כיצד להתרחב מעבר לשוק מחלות הסיסטיק פיברוזיס. החברה התחברה עםCrispr Therapeutics (CRSP) בכדי לפתח טיפולים גנטיים אשר מטפלים בהפרעות דם ותלסמיה (מחלה תורשתית גנטית) ומחלות תאי חרמש (צורה לא תקינה של תאי הדם האדומים). החברה רכשה את Exonics Therapeutics והשעתה מעט את יחסיה עם Crispr Therapeutics כדי להתמקד בפיתוח טיפולים למחלה גנטית נדירה של ניוון שרירים כרונית. סל התרופות של Vertex כולל גם משכך כאבים מבטיח מאוד.

9. Biogen

החברה הפכה להיות חברת ביוטק מובילה בזכות זיכיונות חזקים בתרופות טרשת נפוצה. עם זאת, המכירות עבור מוצרי האינטרפרון Aveonex ו- Plegridy נחלשו מעט. התרופה Tysabri גם מתמודדת עם תחרות קשה מהמתחרה Roche עם התרופה Ocrevus, שבכלל פותחה על ידי ביוג’ן, אך העבירה את הרישיון לחברה השוויצרית לפני מספר שנים.

גורם הצמיחה המשמעותי ביותר עבור חברת ביוג’ן כרגע היא Spinraza, תרופה עבור ניוון שרירים בעמוד שדרה.

עם זאת, צמיחה זו עלולה להיות בסיכון עם אישור ה-FDA לתרופתה של Novartis לאותה המחלה.

החברה מקווה להשיק תרופה מהפכנית למחלת האלצהיימר עם החברה Aducanumab, אך התרופה המבטיחה כבר נכשלה בעבר במחקרים הקליניים בשלב המאוחר. זה משאיר את ביוג’ן עם ארבעה מועמדים לתרופות בשלב המאוחר, שאחת מהן מכוונות עבור מחלת האלצהיימר גם כן.

10. Regeneron Pharmaceuticals

התרופה למחלות עיניים Eylea מיצבה את החברה כחברת ביוטק מוצלחת. תרופה זו ממשיכה לייצר יותר מ60% מכלל ההכנסות של החברה.

שותפות החברה עם Sanofi (SNY) סיפקה גם כן מספר תרופות מובילות עבור החברה. תרופה לטיפול באקזמה Dupixent היא המוצלחת ביותר מבין התרופות הללו. חיסון נגד סרטן Libtayo גם כן צפוי להיות סיפור הצלחה כתוצאה משיתוף הפעולה בין החברות.

סל המוצרים של החברה כולל שבע תרופות בשלב המאוחר. ארבע מתוכן מחכות לקבל אישורים נוספים בתרופות קיימות. שלוש התרופות החדשות הנותרות כוללות את משכך הכאבים Fasinumab, שהחברה מייצרת בשיתוף פעולה עם חברת טבע (TEVA).

מה הסיכונים בחברות הביוטק הגדולות?

כל אחת מעשר חברות הביוטק מעלה עומדת בפני סיכונים. תמיד קיימת האפשרות של כשלים קליניים בשלבים המאוחרים. רוב מוצרי החברות מתחרים בתרופות יריבות שכבר נמצאות בשוק ותמיד יכולים להיות יריבים חדשים בדרך. כמה מן החברות שהזכרנו למעלה כמו AbbVie, Celgene ו- Roche, כבר מתמודדות או שיתמודדו בעתיד הקרוב עם תחרות של מוצרים דומים.

ישנה גם האפשרות כי הרפורמה בארה”ב תפגע בכמה מהמניות האלו. פוליטיקאים יתמקדו בדרכים להתמודד עם העלויות הגבוהות של תרופות המרשם. חלק מהפתרונות שהוצעו לבעיות אלו עשויים להשפיע לרעה על סיכויי הצמיחה של חברות הביוטק.

עם זאת, עשר חברות הביוטק הללו אינן מסוכנות כמו חברות הביוטק הקטנות. הן כולן מייצרות הכנסות ורווחים יוצאי דופן שניתן להשתמש בהם כדי להשקיע בפיתוח התרופות החדשות או לביצוע רכישות אסטרטגיות חדשות כדי לייצר צמיחה. בטווח הארוך, חברות הביוטק הגדולות נוטות להיות גדולות הרבה יותר.