שוק הקנאביס הישראלי – סיכום שנה

שוק הקנאביס הישראלי – סיכום שנה

לאחר שנת 2018 מוצלחת שהייתה מלווה בבום של חברות  קנאביס, שנת 2019 הייתה שנת “פטריות אחרי הגשם”. אז צצו עוד ועוד חברות מהתחום כשעם הזמן חלה קריסתן ההדרגתית.

שנת 2019 סימנה מגמה פחות חיובית בענף. נדמה כי התחום נתפס כמעין רכבת הרים בלתי יציבה, והשקעה בה נשענת רבות על ספקולציות ותקוות. השאלה היא, באיזה צד של המטבע יהיו מניות הקנאביס בשנת 2020, והאם מדובר בהזדמנות השקעה או תחום ממנו עדיף להימנע?

במספרים, שנת 2019 הביאה לנו 20 חברות נסחרות שעוסקות במידה כזו או אחרת בקנאביס, עם שווי כולל של 2 מיליארד שקל. הסכום אמנם גבוה אך מהווה את מחצית הסכום אליו הגיעו החברות בימי הזוהר (הקצרים) בענף.

השנה נפתחה בהבטחות גדולות שהובילו לעלייה חדה במחיר המניה. הצהרת משרד הבריאות לפיה תיפתח בעבור החברות אפשרות הייצוא עלו על תוהו או לכל הפחות לא התממשו כמתוכנן, מה שהוביל לאט לאט לנפילות חדות שאחריהן יכולים המשקיעים רק לקוות שג’וינט יקהה את כאב הלב על ההשקעה שלא צלחה.

רפורמת הקנאביס

שנת 2019 כבר מאחורינו והסדרת הייצוא, איך נאמר, לא הבשילה לכדי פעולות של ממש. אפשר לומר כי מצב רפורמת הקנאביס לא ברור אך ברור שההתלהבות דעכה עם הזמן, ומצפי לייצוא שיכניס בין ארבעה לעשרה מיליארד דולר בשנה, ובהיקפים של 50 טונות של קנאביס בשנה, נחתו החברות על קרקע שפויה יותר, בה עומד הצפי על חמישה טון קנאביס. ואולם, אנו נכנסים לשנת 2020 ולעשור החדש עם לב מלא תקוות תוך הערכה שהשנה הקרבה תביא איתה ממשלה, ואולי גם בשורות לענף. נדמה שאפשר להגיד בזהירות כי עדיין לא הגיע הרגע בו עלינו להספיד את הקנאביס בפן המסחרי. להערכתינו, בשנת 2020 תירשם התקדמות לכיוון חיובי.

הואיל וישנן עשרים חברות ציבורית נכון להיום בבורסה בתל אביב, נבקש להתמקד דווקא באלה שלטעמינו הן בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לקצור פירות מפעילותן.

קנביט – את שנת 2019 סגרה החברה עם הודעה בדבר השלמת העסקה לרכישת תיקון עולם. רכישת הפעילות ממקמת את קנביט כאחת השחקניות המובילות בענף.

שוויה של החברה הוא 222 מיליון ₪, ומנייתה נסחרת ב-9 ₪. החברה יוצאת לסיבוב גיוס נוסף בהיקף של 25.5 מיליון ₪, בו עומד מחיר המנייה על 8.5 ₪, שנועד להרחבת שתי חוות הגידול של קנביט ולהשלמת המפעל בציפורית. גיוס ההון הנוכחי מצטרף לגיוס ההון שביצעה החברה באפריל 2019, בסך של 31 מיליון ₪. אז, עמד מחיר המנייה על 18 ₪. נכון, משתתפי הנפקה זו מופסדים 50% על השקעתם, אך הגלגל עוד צפוי להסתובב. לאן פניה של קנביט? ובכן, הדמה כי לחברה יש תוכניות רבות בקנה: החברה הודיעה לאחרונה כי מלאי תפרחת של תיקון עולם צפוי להשתחרר למכירה למטופלים בקרוב, עוד נראה כי מתוכננת פעילות בינלאומית בהתאם למתווה עם תיקון עולם והתפתחות באסדרת הייצוא יטיבו עם החברה המובילה. עם אופטימיות זהירה נגיד כי עתיד החברה נראה חיובי וכי הסבלנות, תשתלם.

חברה נוספת שנראית מבטיחה היא חברת פנאקסיה, שידועה יותר בשמה הקודם – הרודיום. שווי השוק של החברה עומד על 327 מיליון ₪, אך צפוי להמשיך ולעלות עם הזמן. המיזוג עם פנאקסיה תרם רבות לצמיחה של החברה לאור העובדה שפנאקסיה הייתה החברה הראשונה לקבל אישור GMP.

עם זאת, היום חברות רבות מצטרפות אליה. החברה ששואפת להגיע לנאסדק גייסה לשורותיה את יונתן קולבר, שותף ויועץ בכיר בקרן הפרייבט אקוויטי ויולה. לאן פניה? ובכן, החברה הציגה לאחרונה תוצאות ממחקר קליני שערכה שהעלה כי הצליחה להגיע ליכולות ספיגה יעילה יותר בדם ובקצב ספיגה מהיר יותר באמצעות טבליות, פתילים ושמנים בהחלט מסמנים טובות לחברה. כמובן שגם היתר הייבוא שקיבלה ממשרד הבריאות ושיתוף פעולה עם מכון מMIT עשויים לקבל ביטוי במנייתה.

עולם ורוד דרך עיניים אדומות

נדמה כי לאט לאט מתחיל שוק הקנאביס להתייצב וההייפ סביבו נירגע. לדעתינו, מדובר במגמה חיובית שמשקפת יותר את המציאות העובדתית מאשר את ההילה המלאכותית שנוצרה סביב השוק. ייותר ויותר חברות מהתחום מקבלות את תקן הGMP, והסדרת הייצוא בהחלט עתידה לשפר את מצבן. משקיעים מסוימים מלקקים את הפצעים לאחר פיצוץ הבועה, אך נדמה כי אלו שלא נתנו לבהלה לנצח, ויכולים להעיזר בסבלנות יזכו לראות עתיד ורוד יותר…

כתיבת תגובה