“אקופיה”: מנקים את האבק – ומייצרים אנרגיה וכסף

“אקופיה”: מנקים את האבק – ומייצרים אנרגיה וכסף

“אקופיה”: מנקים את האבק – ומייצרים אנרגיה וכסף
2020, שנת הקורונה והמשבר העולמי, היתה מלאה בהפתעות בשווקים. לדוגמה, הזינוק הדרמטי בתחומי הטכנולוגיה והאנרגיה הירוקה, שהציגו עמידות מרשימה בתקופה בה המשק העולמי היה שרוי בקיפאון עמוק. הביצועים העודפים של הסקטורים הללו הביאו למבול הנפקות של חברות שפועלות בהם, דווקא בתקופה בה הכלכלה הריאלית סבלה ממשבר קשה. הצימאון של הציבור לחברות טכנולוגיה בתיק ההשקעות הביא להנפקות מוצלחות מאוד לחברות, שקיבלו תמחור נדיב למדי (ולחתמים נהנו מעמלות שמנמנות).
אקופיה” הישראלית היא אחת מהחברות שהגיעו לבורסה בגל ההנפקות האחרון וברבעון האחרון של 2020 היא הונפקה לפי שווי דמיוני של כ-1.3 מיליארד שקל. זאת, למרות שמדובר בחברה הפסדית שייצרה הכנסות של 7.5 מיליון דולר בלבד ב-2019 עם צמיחה של 60% בהשוואה לשנה קודמת, כלומר מכפיל 50 על ההכנסות.
“אקופיה” עוסקת בפיתוח, במכירה ובתחזוקה של מערכות רובוטיות, מבוססות טכנולוגיית ענן, לניקוי לוחות סולאריים. המערכות הרובוטיות מספקות ליזמים ולמפעילים של המתקנים, פתרון טכנולוגי שמשפר את יעילות הפקת האנרגיה בהם. הפתרון מאפשר לחסוך במשאבים ומסייע לשמור על תפוקת האנרגיה של הלוחות. החברה פעילה בעיקר בהודו ובישראל, ויש לה פעילות גם במדינות אמריקה הלטינית ובארה”ב.
הצמיחה של החברה מונעת בעיקר מהמעבר המואץ לאנרגיה מתחדשת, שחלק ניכר ממנה מופק באמצעות מערכות סולאריות. מדינות רבות מעודדות הקמת מתקנים לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות ומקדמות את התחום באופן נמרץ.
ל”אקופיה” יש שני רובוטים:
א. רובוט מסוג E4 שמאפשר פעולת ניקוי בעלת כיסוי של עד 2,000 מ”ר ביום. רובוטים מסוג זה נעים לאורך מסילה ופעולת הניקוי שלהם מתבצעת תוך שימוש בכוח הכבידה כדי להעביר חלקיקי אבק כלפי מטה ומחוצה ללוחות. במהלך פעולת הניקוי, הרובוטים נעים לאורך מסגרת אלומיניום קשיחה באמצעות גלגלים, ללא עומס על פני הלוחות הסולאריים.

ב. רובוט מסוג T4, שמיועד לניקוי לוחות סולאריים במתקנים בפריסה רחבה המונחים בצורה מישורית. לרובוטים אלה יש יכולת לנוע על פני ציר לשם קליטה טובה יותר של קרני השמש במהלך שעות היום, לצורך הגדלת תפוקת האנרגיה. באמצעות צי של רובוטים מסוג זה, מתבצעת פעולת הניקוי בטווח של עד 400 מ”ר ביום.

תחרות מועטה
מרבית האתרים בעולם מתוחזקים כיום ידנית. בשוק יש מספר קטן של פתרונות טכנולוגיים לניקוי ולתחזוקה של לוחות סולאריים וכמה מוצרים עתידיים מצויים בשלבי פיתוח שונים. התחרות המועטה מהווה יתרון ל”אקופיה”, אבל היא מצביעה על מודעות מועטה, וצורך בהשקעה רבה ב”חינוך שוק” ובחשיפת המוצרים והתועלת שבהם ללקוחות הפוטנציאליים.
המודל העסקי של החברה כולל מכירה, התקנה ותחזוקה לאורך חיי המוצר. המודל צפוי לייצר בעתיד זרם הכנסות קבוע וצפוי יותר, לצד ההכנסות שנובעות ממכירת הרובוטים.
מאז ההנפקה, ביצועי החברה לא הרשימו את המשקיעים, והשווי שלה צנח משמעותית. היא נסחרת כיום במחצית משוויה הראשוני – 660 מיליון ₪. ברבעון הראשון של 2021 היא הציגה נתונים טובים יחסית: עם הכנסות של 3.4 מיליון דולר לעומת כ-2.45 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-430 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד (שהיה מושפע מהקורונה). במקביל, החברה דיווחה על הפסד תפעולי של כ-1.6 מיליון דולר ברבעון הראשון, לעומת הפסד תפעולי של כ-1.4 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסד הנקי הסתכם בכ-1 מיליון דולר, לעומת הפסד נקי של כ-2 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.
אם נניח הנחה שמרנית לצפי של 10 מיליון דולר הכנסות בשנה הקרובה, נקבל מכפיל מכירות של 20 על מניית חברה, בעלת פוטנציאל צמיחה מרשים, ונתקרב לאזורים בהם אפשר לדבר על תמחור סביר בימינו (אם כי עדיין לא זול). שוויי החברה מהווה להערכתנו נקודת כניסה נוחה לתחום חם, אם כי קשה להעריך בשלב זה מה הסיכוי שמדובר במיטרוניקס הבאה (חברת הרובוטים לניקוי בריכה מהגדולות בעולם וסיפור הצלחה מקומי מרשים). מי שמאמין בתחום, בהנהלה וביכולות הביצוע של החברה, יכול למצוא בה אפשרות השקעה מעניינת במחיר הנוכחי.

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה