כשכולם בורחים – זה הזמן להסתער על המניות?

כשכולם בורחים – זה הזמן להסתער על המניות?

מניות הטכנולוגיה הסיניות הרשומות למסחר בארה”ב ובהונג קונג בצרות ויולי היה החודש הגרוע ביותר עבורן מאז המשבר הפיננסי העולמי ב-2008. הסיבה: משקיעים שמכרו באינטנסיביות את המניות בעקבות צעדים של הרגולטור הסיני.

מדד KraneShares CSI China Internet ETF, העוקב אחר מניות הטכנולוגיה הסיניות, ירד ביולי ב-26%, הירידה החדה ביותר מאז השקת המדד. חברות ענק כמו טנסנט (0700) ועליבאבא (BABA) ירדו בכ-16% ו-12%ֵ אחוזים בהתאמה. 

איך הגענו לפה ומה עושים עכשיו?

הכלכלה הדיגיטלית התרחבה מאוד בעשור האחרון, ממשלות בכל העולם נאלצו להתמודד עם הצמיחה המטאורית של הסקטור בעזרת תקנות מיושנות שכבר לא מתאימות לכוח שענקיות הטכנולוגיה צברו. בשנת 2018 חוקק לראשונה האיחוד האירופי את “תקנת הגנת הנתונים הכללית” (GDPR), כדי להגן על הצרכנים, על הנתונים שלהם ועל אופן השימוש בהם. בארה”ב, בשם הקפיטליזם, לא חוקקו תקנות בנוגע להגנה על נתונים, אך יש מאות חוקים ברמה הפדרלית והמדינתית המתייחסים לפרטיות הנתונים.

בסין, מרבית הסקטורים מוסדרים ומכוונים על ידי הממשל (למשל הנדל”ן והבנקאות), אבל בתחום הטכנולוגיות החדשות, הרגולטור הסיני העלים עין מהמתרחש, כדי לאפשר לחברות בענף צמיחה מהירה. לפי מחקרים שונים, כ-30% מכלל המסחר הסיטונאי בסין עובר דרך פלטפורמות אינטרנט ללא רגולציה מתאימה. 

באחרונה, בהחלטה ישירה של הנשיא, הרגולטור התעורר והתחיל בהסדרה. חברות הפינטק היו הראשונות להיפגע. Ant, חברת הפינטק השניה בגודלה בסין בבעלות המיליארדר הצבעוני והבעלים של קבוצת אליבאבא, ג’ק מא, ניסתה לבצע הנפקת ענק בבורסה האמריקאית לפני כשנה. יום לפני ההנפקה המצופה, הרגולטור הסיני ביטל אותה במפתיע. לטענתו, Ant אינה רק חברת תשלומים, אלא חברה שנותנת הלוואות ממש כמו בנק, אך ללא נטל הרגולציה. 

מערכת בנקאות נדרשת לשמירה על הון מסוים כנגד הלוואות שהיא מעניקה, כדי לשמור על רמות סיכון נאותות. Ant נהנתה מכך שאינה צריכה לשמור על הון עצמי מינימלי מצד אחד, ומהצד השני מכך שיש לה יכולת דיגיטלית חסרת תקדים לספק אשראי אדיר למשקי בית בסין. כדי לצמצם את היתרון, הרגולטור הודיע לחברה, שלצורך מתן אשראי, עליה להתיישר עם הרגולציה הבנקאית. המהלך פגע משמעותית בשולי הרווח שלה ושל חברות פינטק אחרות.

הרגולטור הסיני המשיך משם לתחום הבידור. הממשל החליט לא לאפשר לחברות משחקים כמו טנסנט, YY ועוד, להשיק משחקים חדשים, עד להתמודדות עם סוגיות ההתמכרות של בני הנוער. חוק חדש אף הגביל ילדים מתחת לגיל 18 לפחות מ-90 דקות של משחקי וידאו בימי חול ושלוש שעות בסופי שבוע, ללא משחק בין השעות עשר בלילה ו-8 בבוקר. בתחום המוזיקה הגבילה הרגולציה החדשה את חברת המוזיקה של טנסנט מלרכוש זכויות לשירים נוספים, לאחר שהתברר שאוחזים ניכרים מהזכויות לשירים בסין נרכשו ע”י החברה בבלעדיות.

באחרונה ניגש הרגולטור לטפל בנושא הבעייתי מכולם – מאגרי המידע הענקיים והשימוש בהם. הרגולטור הסיני דורש הקמה של חברה שתאגד את כל הדאטה ותהיה בפיקוח הממשל, צעד מתבקש בממשל קומוניסטי שרוצה לשלוט בכל, אך לא בלתי מובן גם במערב, בהתחשב בכוח האדיר שיש לחברות המחזיקות במידע.

להערכתנו, הרגולציה הסינית מתבקשת לאור המהפכה הדיגיטלית – וההשפעות שלה זמניות. בסופו של דבר, אנו מעריכים שחברות הכלכלה הדיגיטלית הסיניות יצאו מהמהלך חזקות ובטוחות יותר, בהשוואה לדומות להן בארצות הברית. כרגע, חוסר הוודאות לגבי הסנקציות והתקנות החדשות, מרחיק משקיעים מהסקטור, אבל ייתכן שאין לכך סיבה כלכלית אמיתית. רוב החברות, בייחוד הגדולות, מצייתות לתקנות וממשיכות להציג רווחים מרשימים, צמיחה ותמחור מאוד אטרקטיבי.  

הממשל הסיני לא מעוניין לפגוע בסקטור שקיבל סובסידיות ענק במשך שנים ועוזר לשמר על הצמיחה הגבוהה במדינה. להערכתנו, מטרת הממשל היא למצוא את האיזון בין הכוח האדיר של החברות, לבין שליטה בנעשה. בימים האחרונים נראה כי התקשורת הסינית מתחילה להרגיע את המשקיעים ואנו מעריכים כי למשקיעים הסבלניים, יש הזדמנויות משמעותיות בהשקעה בסקטור במדינה. 

נתונים פיננסים:

  Alibaba Group Tencent
נתונים 11/08/2021 11/08/2021
מחיר מניה בדולר 195.73 61.89
שווי שוק במיליוני דולר 532029.22 594141.06
P/E מכפיל רווח 30.39 21.77
FP/E  מכפיל רווח עתידי (12 חודשים) 17.99 22.84
P/S מכפיל מכירות 3.58 1.17
EV/S מכפיל שווי פעילות למכירות 3.92 1.38
סה”כ מכירות 12 חודשים (TTM) במיליון דולר 769278.00 509302.00
צמיחת מכירות (3 שנים) 42% 27%
צמיחת מכירות 12 חודשים  40% 40%
מחיר יעד ממוצע 270.00 96.50
המלצות קניה 58 2
המלצות החזק 3 0
המלצות מכירה 1 0

 

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה