המניה ששטה להצלחה חסרת תקדים

המניה ששטה להצלחה חסרת תקדים

אחת מהכוכבות הגדולות של הבורסות ב-2021 היא חברת “צים”, שלה היסטוריה ארוכה, מפותלת ומרתקת. תחום פעילותה של החברה קיבל רוח גבית משמעותית ממגפת הקורונה וזוכה כעת לביקוש חסר תקדים, שמתבטא במחיר המניה. כל זאת, שנים אחדות לאחר שחוותה משבר עצום שהוביל להסדר חוב ענק.

מה הקשר בין הקורונה לבין “צים”? המגפה העולמית גרמה לשיבושים קשים בשרשראות האספקה וממשיכה לפגוע בשירותי הלוגיסטיקה הגלובאליים. כתוצאה מכך – מחירי השילוח הימי מטפסים מעלה מעלה. בשל המחסור בספינות תובלה והביקוש הגבוה לשילוח, ניתן להניח כי מגמה זו לא צפויה להשתנות בקרוב. כלומר, חברת צים צפויה להמשיך להנות מביקושים גבוהים – ומהווה אפשרות השקעה מעניינת.

קצת היסטוריה

חברת “צים שירותי ספנות משולבים בע”מ”, הוקמה בשנת 1945 על ידי “הסוכנות היהודית”, ההסתדרות ו”ארגון החובל הימי לישראל”. בשנותיה הראשונות החברה עזרה להעלות מעפילים למדינת ישראל ובהמשך – לצד פעילותה המסחרית – סייעה למדינה בעיתות משבר כשהובילה מזון, ציוד צבאי וסחורות בעת שאוניות זרות סירבו לפקוד את נמלי ישראל. בשנת 2004 “צים” יצאה להפרטה – ונמכרה ל”חברה לישראל” (היום בבעלות האחים עופר). בשנת 2008 פרץ משבר פיננסי גלובלי שפגע מאוד בחברה, שנזקקה להסדר חוב גדול כדי להמשיך לפעול.

“צים” התאוששה ומפעילה כיום 101 כלי שיט ב-69 קווי משלוח שבועיים מסביב לעולם. נפח המסחר הגלובלי שהחברה משנעת ממצב אותה במקום ה-11.

תמונה 1

החברה הונפקה בבורסת NYSE ב-28 בינואר 2021 במחיר שעומד על כ-15 דולר. ביום הראשון מחיר המניה ירד ל-11.5 דולר, ירידה של כ-23%, אך מאז מניות החברה נסקו ונכון להיום מחיר המניה נסחר הוא כ-58.6$, עליה של כ-400%!

פעילות ייחודית ומגוונת

“צים” היא חברה בעלת מודל מעניין ומספר חוזקות. ראשית, היא מנהלת את צי הספינות שלה בדרך של חכירה מצד שלישי, דבר המאפשר לה להתנהל בצורה גמישה – להגדיל ולהקטין את פעילותה בהתאם לביקושים, מצב הכלכלה הגלובאלי ועלויות השילוח (מודל מוקטן-נכסים Asset light). לצד החכירה, יש לה גם רשת של שיתופי פעולה עם חברות לוגיסטיקה גלובליות, כך שהיא מסוגלת לספק שירות מלא מותאם לדרישות הלקוח, כולל משלוח יבשתי, אווירי ושירותי מכס.

בנוסף, החברה עוסקת אמנם בעולם הפיזי אבל נשענת על יכולות דיגיטליות, שצפויות לסייע לה בעתיד. היא מבצעת ניתוחי נתונים, בין השאר באמצעות אינטליגנציה מלאכותית – במטרה למצוא את נתיבי השילוח בהם היא יכולה למקסם את הרווח. במקביל, “צים” מפתחת ומשקיעה במערכות דיגיטליות חדשניות המותאמות במיוחד לסקטור השילוח הימי. הנה כמה מהן לדוגמה:

 • ZIMmonitor – מערכת מעקב לסחורות יקרות ערך 24/7 בזמן אמת.
 • מערכות להזמנת משלוחים בצורה דיגיטלית המאפשר קבלת הצעות מחיר בקלות ובמהירות.
 • ZKCyberStar – מערכת אבטחת מידע ייעודית לחברות ספנות.
 • Zcode – שת”פ עם חברת Sodyo המאפשר לבצע סריקה ויזואלית חיצונית של תכולת המכולות.
 • פיתוח טכנולוגיה לאימות מסמכי בעלות על הסחורות המבוססת על טכנולוגית הבלוקצ’יין.

הרבעון המוצלח ביותר בהיסטוריה:

בואו נציץ למספרים המרשימים שפרסמה החברה בדוחותיה הכספיים לרבעון השני ב-2021:

 • הרווח הנקי הסתכם ב-888 מיליון דולר (לעומת 25 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד), או 7.38 דולר למניה.
 • הרווח התפעולי (EBIT) הסתכם ב-1.16 מיליארד דולר, לעומת 69 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, עלייה של 1,581%.
 • ההכנסות הסתכמו ב-2.38 מיליארד דולר, לעומת 795 מיליון ברבעון המקביל אשתקד, עלייה של 200%.
 • צים הובילה 921 אלף מכולות (TEU) ברבעון השני של שנת 2021, עלייה של 44% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
 • מחיר ההובלה הממוצע למכולה (TEU) עמד על 2,341 דולר, עלייה של 119% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.
 • תזרים המזומנים מפעילות החברה נאמד בכ-1.18 מיליארד דולר.
 • החברה ביצעה פדיון מלא לשתי סדרות אג”ח בסכום של כ-349 מיליון דולר, כך שמכפיל המינוף של החברה ירד לכ-0.3 בלבד.
 • החברה השלימה הצעת מכר של כ-8 מיליון מניות מצד בעלי מניות שלה במחיר של 40 דולר למניה.
 • החברה הכריזה על דיבידנד מיוחד במזומן בסך של כ-238 מיליון דולר או כ-2 דולר למניה והכריזה על מדיניות דיבידנד לפיה בין 30% לבין 50% מהרווח הנקי יחולק כדיבידנד.
 • הנתון המשמעותי ביותר בדוחות – תחזית לפיה רווח ה-EBITDA צפוי לעמוד על 4.8 – 5.2 מיליארד דולר, נתון הגבוה כמעט פי 2 מהתחזית הקודמת.
 • לאחר תום הרבעון, הכריזה החברה על הסכם אסטרטגי חדש עם חברת Seaspan לחכירה לטווח ארוך של 10 אוניות “ירוקות” המונעות בגז טבעי, בעלות כושר הובלה של 7,000 מכולות (TEU) (עם אופציה לחכירת חמש אוניות נוספות). הסכם זה מהווה המחשה למחויבותה של צים להפחתת טביעת הרגל הפחמנית של החברה. 

נתונים פיננסיים:

נתונים  
מחיר מניה בדולר 56.7
שווי שוק במיליוני דולר 6,666
P/E מכפיל רווח 3.36
FP/E  מכפיל רווח עתידי (12 חודשים) 5.9
P/S מכפיל מכירות 1
EV/S מכפיל שווי פעילות למכירות 1.2
סה”כ מכירות 12 חודשים (TTM) במיליון דולר 6,499.7
צמיחת מכירות 12 חודשים 98%
חוב פיננסי במיליון דולר 1,832.1
מחיר יעד ממוצע 70
המלצות קניה 4
המלצות החזק 2
המלצות מכירה 0

הגרף מתייחס לתאריכים
28.1.2021 -29.8.2021

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה