גדולים ביפן: חברה מעולה ששווה להכיר אותה

גדולים ביפן: חברה מעולה ששווה להכיר אותה

אחד מהסקטורים הבודדים, שקיימים כבר עשרות שנים ועדיין ממשיכים לצמוח בצורה משמעותית, הוא תחום האוטומציה לתעשייה – כלומר פיתוח וייצור של מערכות מתקדמות המשלבות רובוטים ותהליכי ייצור ממוחשבים בתעשייה. על פי חברת המחקר “B-Fortune” שווי סקטור זה נאמד בשנת 2020 ב-179.7 מיליארד דולר והוא צפוי לצמוח בשיעור (CAGR) של 9.2% לשנה עד 2028, בה הוא צפוי לעמוד על 355 מיליארד דולר.

אחת מהחברות המצליחות ביותר בסקטור, היא חברת OMRON (טייקר: OMRNY) היפנית שהוקמה בשנת 1933, פועלת מסביב לעולם ומוצריה משווקים ב-81 מדינות. בין פיתוחיה של החברה נמנים הרמזור האוטומטי הראשון שהוצג בשנת 1964, השער האוטומטי הראשון שהוצב בתחנת רכבת בשנת 1967 וכן מכונות המכירה האוטומטיות. באחרונה, על מנת להציג את יכולותיה, החברה החליטה לפתח את שחקן הפינג פונג האולטימטיבי שהוא למעשה רובוט.

השם הנבחר למוצר הוא “FORPHEOS” – ראשי תיבות של “Future OMRON Robotic technology for exploring possibility of harmonized aUtomation with Sinic theoretics” שם ארוך ומסובך שמייצג השקפת עולם. החברה מאמינה כי היא עובדת על השלב השלישי ביחסים בין בני אדם לבין המכונות. הראשון היה “שלב ההחלפה” בו מכונות תפסו את מקומם של בני אדם במשימות מונוטוניות פשוטות הדורשות מאמץ גופני רב. השני הוא “שלב שיתוף הפעולה” בו בני אדם ומכונות עובדים יחד תוך ניצול היתרון היחסי של כל אחד מהם. השלישי יהיה “שלב ההרמוניה” בו בני אדם יגדילו את מגוון היכולות שלהם וישפרו אותן בעזרת מכונות.

החברה אינה מוכרת במיוחד בעולם המערבי מאחר ש-70% ממכירותיה מגיעות מיבשת אסיה. היא אמנם נסחרת בארה”ב בשיטת ADR – Advanced depository receipt אך כמעט ולא מסוקרת על ידי אנליסטים מערביים.

כיום, החברה פועלת בכארבעה סגמנטים: אוטומציה תעשייתית, אלקטרוניקה ורכיבים מכניים, שירותים ופתרונות חברתיים ושירותי בריאות. לדעתנו, השניים שמעניינים בהסתכלות לעתיד הם אלו:

אוטומציה תעשייתית – החברה מפתחת מגוון מוצרים לחברות תעשיה ובהם: מגוון סוגים של רובוטים, חיישנים, בקרים, מערכות בקרה ומערכות אוטומציה. החברה מפתחת בין השאר זרועות רובוטיות לביצוע מגוון משימות, רובוטים מתניידים להעברת מוצרים, רובוטים אנכים ומערכות הזנה רובוטיות. המכירות של סגמנט זה הסתכמו בכ-970 מיליון דולר ברבעון האחרון.

בריאות – החברה מפתחת מערכות למדידת לחץ דם, מכשירי אינהלציה, מערכות לגירוי עצבי חשמלי לשיכוך כאבים, מדי חום דיגיטליים, משקלים דיגיטליים מתקדמים ועוד. החברה הייתה בין הראשונות שפיתחו מכשיר ביתי למדידת לחץ דם, כאשר נכון להיום החברה מוכרת כ-25 מיליון יחידות של מכשיר זה בשנה, כמעט חצי מהכמות השנתית שנמכרת בעולם. החברה פיתחה גם את השעון הראשון שמסוגל למדוד לחץ דם אשר קיבל את אישור ארגון ה American Medical Association. השעון אוסף מידע ואף מסוגל להעביר אותו לרופא המטפל בזמן אמת. מכירות סגמנט זה הסתכמו ב-310 מיליון דולר ברבעון האחרון.

החברה שמה דגש משמעותי מאוד על השקעה אחראית, תוך שהיא לוקחת בחשבון שיקולי סביבה ומפגינה ממשל תאגידי ברמה גבוהה. בהתאם לכך, היא זוכה לדירוגיי “ESG” גבוהים. חברת MSCI נתנה לחברה את הדירוג AAA שהוא הגבוה ביותר מאז שנת 2017 וחברת Refinitiv נתנה לחברה ציון 84/100 והיא ממוקמת במקום השישי מתוך 540 חברות בסקטור.

דוחות חזקים

דוחותיה הכספיים העדכניים ביותר שמתעדים את הנעשה בחציון הראשון (מועדי הפרסום של החברה שונים). הציגו את עוצמתה של החברה והראו שהיא עברה את תקופת הקורונה בצורה מיטבית:

  • מכירות החברה לחציון הסתכמו בכ-3.3 מיליארד דולר, עליה של כ-22.6% לעומת המכירות בחציון אשתקד, כאשר בהשוואה למכירות ב-2019 (לפני משבר הקורונה) מדובר על עליה של כ-8%.
  • הרווח הגולמי של החברה הסתכם בכ-1.5 מיליארד דולר, עליה של כ-25% לעומת המכירות בחציון הקודם. שיעור הרווח הגולמי של החברה הסתכם בכ-46.2% המציגים עליה של אחוז בהשוואה לחציון הקודם.
  • הרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-400 מיליון דולר, עליה של כ-85% בהשוואה לרבעון הקודם. שיעור הרווח התפעולי הסתכם בכ-12.4%, עליה של כ-4.2%. מדובר בשיפור משמעותי ברווחיות של החברה.
  • הרווח הנקי של החברה הסתכם בכ-280 מיליון דולר, צמיחה של כ-69.5%!
  • הנהלת החברה העלתה את התחזית שלה למעלה, תחזיות המכירות והרווח הגולמי עלו בכ-11%, תחזיות הרווח התפעולי עלו בכ-40% ותחזיות הרווח הנקי של החברה עלו בכ-36%!
  • בזכות התחזית החזקה, הנהלת החברה העלתה את הדיבידנד החצי שנתי לכ-810 מיליון דולר, והכריזה על תוכנית רכישה עצמית בשווי של כ-260 מיליון דולר.

עתיד מבטיח

להערכתנו, לחברה יש מנועי צמיחה משמעותיים שצפויים להמשיך ולחזק את מעמדה. לצד האוטומציה בייצור ובתחום הבריאות, החברה מתכוונת לשים דגש גם על שניים מהתחומים הקריטיים ביותר לעתיד האנושות – תחום החקלאות וענף האנרגיה, והצלחה בהם עשויה להזניק את רווחיה ואת שווי המניה.

הנה כמה דוגמאות:

  1. החברה ממשיכה לפתח מכשירים דיגיטליים מתוחכמים אשר ישפרו את היכולת לבצע בדיקות רופא מרחוק וקצב הצמיחה של מספר המכשירים הנמכרים בתחום זה ממשיך להיות גבוה. לקח לחברה כ-36 שנה למכור 100 מיליון יחידות ראשונות, את מכירת מאה המיליון היחידות הבאות היא השלימה לאחר 7 שנים ואת המאה הנוספות השלימה תוך 5 שנים.

  2. החברה נהנית מהאצה במסחר הדיגיטלי שיוצרת ביקוש רב לפתרונות שלה ובהם רובוטים מתניידים אשר מובילים מוצרים בתוך מחסנים.

  3. לחברה יש גם פתרונות רבים בתחום התחבורה (מערכות שליטה ובקרה על תשתיות, בעיקר רכבות וכבישים) הנדרשים לצורך תכנון ערים חכמות. 
  4. הזרועות הרובוטיות של החברה נדרשות להקמת מפעלים לייצור שבבים, תחום שצפוי להמשיך ולצמוח משמעותית בשנים הבאות.

נתונים עיקריים:

נתונים 02/11/2021
מחיר מניה בדולר 99.90
שווי שוק במיליוני דולר 20,603
P/E מכפיל רווח 41
FP/E מכפיל רווח עתידי (12 חודשים) 34
P/S מכפיל מכירות 3.20
EV/S מכפיל שווי פעילות למכירות 2.90
סה”כ מכירות 12 חודשים (TTM) במיליון דולר 3,365
צמיחת מכירות (3 שנים) 1.60
צמיחת מכירות (12 חודשים)  4.94
חוב פיננסי במיליון דולר 36,884
מחיר יעד ממוצע 102.30
המלצות קניה 9
המלצות החזק 8
המלצות מכירה 2

 

גרף לתקופה של שנתיים:

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה