הוא חזר!

הוא חזר!

הוא חזר! בין אם שמתם לב או לא, שוק הקריפטו / המטבעות המבוזרים cryptocurrency market) נהיה חם יותר מיום ליום, כאשר הוא מובל על ידי המטבע החזק והגדול ביותר בשוק הקריפטו העולמי – הביטקוין (BTC/USD).

מאז השיא הבלתי נשכח (20,000$) שאליו הגיע הביטקוין בחודש דצמבר שנת 2017, איבד המטבע 80% משוויו בשנה שלאחר מכן והתייצב אי שם למטה באזור ה3,000$ למטבע בחודש דצמבר שנת 2018. בשנת 2019 הביטקוין נראה ללא שום מעצורים. בשקט יחסי, המטבע כמעט שילש את שוויו בשנה הנוכחית והגיע למחיר של 8,800$, המחיר הגבוה ביותר מזה שנה, והמחסום הפסיכולוגי של 10,000$ כבר במרחק נגיעה.

אך עדיין, לרבים, העלייה של הביטקוין הינה תעלומה לא קטנה. החלטנו להציג שש סיבות הגיוניות שעזרו לביטקוין להגיע לנקודה זו:

זה סוג של ״טכני״

אחד הדברים הבעייתיים ביותר בכל הקשור להשקעות במטבעות דיגיטליים הוא העניין הפונדמנטלי (ראשוני). מאחורי כל מניה או אג”ח ישנה חברה בעלת נתונים פיננסיים, המחויבת לדווח  בכל רבעון מחדש. מאחורי כל דולר עומד האוצר של ארה״ב. מאחורי המטבעות הדיגיטליים לא עומד דבר. המחירים שלהם נקבעים על פי מה שאדם מוכן לשלם בשביל אותו מטבע- ביקוש והיצע.

המשמעות היא שהמשקיעים בעיקר נשענים ומסתמכים על ניתוח טכני כמו: רמות תמיכה והתנגדות, ניתוח מגמות בגרף, מחזורים ועוד, כדי לקבוע ו לשער מה הוא הכיוון של אותו מטבע דיגיטלי.

ההסתמכות בעיקר על ניתוח טכני בדרך כלל מובילה לשינויים ומהלכים מהירים ומשמעותיים, בדיוק מה שאנו עדים לו בימים אלה.

בקרוב, מה שמתקבל על כרייה של ביטקוין יהפוך לחצי ממה שמתקבל עכשיו.

סיבה קצת יותר ברורה לעליה האדירה של הביטקוין קשורה לכך שבקרוב התמורה עבור כריית  ביטקוין תיחצה לשניים.

תחשבו על המצב הבא –  ישנו פרויקט נדל”ן עם דירות למכירה. בפרויקט יש מספר מוגבל של דירות בגודל 200 מ”רבמחיר של מיליון שקלים. ואילו, בעוד שנה, כל הדירות בפרויקט שלא נקנו, יהפכו לשתי דירות שוות בגודל של 100 מ”ר ומחיר של כל חצי דירה יהיה זהה למחיר של דירה המקורית- כמיליון שקלים. במקרה כזה, ברור כי אנשים רבים ירצו לקנות דירה לפני מועד זה, ובכך יעלו את מחיר הדירה השלמה. זה מה שקורה עכשיו בביטקוין.

נכון לעכשיו, על כל כרייה של ביטקוין הכורה מקבל בתמורה 12.5 מטבעות ביטקוין, ולפי מחיר המטבע בתחילת יוני, התמורה שווה לקצת מעל 100,000$.

בערך בכל שנתיים התמורה של כריית הביטקוין נחצית לשניים. לפי התחזיות ועל סמך שנים קודמות, החצייה הבאה של מטבע זה אמור להתרחש במאי 2020, והתמורה תהפוך ל6.5 מטבעות עבור כרייה. בסופו של דבר, משקיעים וכורי ביטקוין מנסים להקדים את המאוחר. הם מנפחים את מחיר הביטקוין על ידי כרייה מרובה לפני מועד הפיצול.

 

הפחד מהמחסור שייתכן

בהסתמך על הסיבה הקודמת, הפחד שבעתיד יהיה קשה יותר להשיג או לכרות ביטקוין לוקח גם הוא חלק בצמיחה האדירה של המטבע בחודשים האחרונים.

כידוע, למטבע המבוזר הגדול בעולם יש תקרת אספקה של 21 מיליון מטבעות. כלומר, כאשר כורים את המטבע ה21 מיליון, אין אפשרות לכרות עוד. כיום יש כבר למעלה מ17.7 מיליון מטבעות ביטקוין בסירקולציה ברשת בלוקצ’יין, לפי נתונים מ CoinMarketCap.com.

ההיצע הזה גדל כאשר כורים עוד ועוד מהם. בדומה לזהב, או כל סחורה אחרת – הביטקוין הוא בעל היצע מוגבל. הרעיון מאחורי זה, הוא שברגע שיש מוצר או סחורה מוגבלת, הביקוש הוא המנוע לצמיחה בשווי. הפיצול ההולך וקרב של התמורה בכריית ביטקוין יכול להוות כ”ראייה” לכך שהפחד מהמחסור קיים.

התעניינות הולכת וגוברת של השחקנים הגדולים – המוסדיים

סיבה נוספת, ואולי בין המשפיעות ביותר לעלייה האחרונה של המטבעות המבוזרים, היא ההתעניינות של הבנקים והשחקנים הגדולים מוול סטריט בשוק הקריפטו.

באמירה כללית, רכישה של מטבע הביטקוין יכולה להתבצע רק באמצאות חברות או מקומות מסחר שאינם תחת רגולציה, למוסדיים, דרך זו היא כמעט תמיד בלתי אפשרית כשזה מגיע לסחר. בדצמבר 2017 הגיע לוול סטריט (ולעולם כולו) אפיק השקעה לגיטימי שדרכו אפשר לסחור במחיר הביטקוין –החוזים העתידיים על שער הביטקוין. חוזים אלה נותנים למוסדיים דרך בה הם יכולים לסחור במחיר המטבע, אך לא במטבע עצמו. כדי להבין מהו בדיוק אפיק השקעה זה עלינו להבין תחילה כיצד פועל חוזה עתידי. בגדול, חוזה עתידי הינו חוזה בין שני גופים או אנשים שנותן  את הזכות לקנות או למכור נכס בסיס מסוים בתאריך ובמחיר מוסכם. חוזים עתידיים בדרך כלל נסחרים על ידי סוחרים מקצועיים ומאד לא מומלצים למסחר ללא ידע רחב בנושא. מאז הגעתם של חוזים אלה לשוק הרחב והמפוקח עד לתקופה האחרונה, נפח המסחר בהם היה בין 3,000 ל4,000 חוזים ביום. בחודשים האחרונים, בהם מחיר הביטקוין בעלייה, נפח המסחר בחוזים אלו כמעט והכפיל את עצמו. למרות שלא ברור כמה מאותם חוזים הם על מחירים גבוהים מאד, שינוי המסחר מצביע על רמת ההתעניינות שהולכת וגוברת מצד המוסדיים בוול סטריט.

ההחלטה המתקרבת של הרשות לניירות ערך האמריקאית  הSEC בנוגע לתעודות סל (ETF) של הביטקוין

חלק שסביר כי תרם רבות לעלייה זו הוא שבקרוב הרשות לניירות ערך האמריקאית, תחליט האם  לאפשר לETF של הביטקיון להיסחר בבורסות ברחבי ארה”ב ובכל  העולם.

החלטה זו כבר הייתה אמורה להתבצע לפני מספר חודשים וגם כמה פעמים לפני כן, אך לפי מסמכים שמולאו על ידי הSEC – במהלך מאי, ופעולות שביצעה בזמן האחרון, סביר כי נראה החלטה על סוגיה זו באוגוסט או באוקטובר לכל המאוחר אם תחליט לדחות את ההחלטה פעם נוספת.

סבירות גבוהה, כי במידה וההחלטה תאושר, ואותם ETF יתחילו להיסחר בבורסות הגדולות של ארה”ב, נראה תנועות חדות במחיר המטבע. מכיוון, שכך אנחנו נוכל להשקיע בביטקוין כמו שמשקיעים בכל חברה או סחורה אחרת.

התקדמות הבלוקצ’יין

סיבה אחרונה לעליית מחיר הביטקוין יכולה להיות קשורה לקידום פרויקטים בבלוקצ’יין בתוך המרחב הפיננסי, כמו כן, גם במגזרים ותעשיות שונות.

בלוקצ’יין הינה מערכת דיגיטלית שקופה ובלתי ניתנה לשינוי, היא פועלת כמו יומן דיגיטלי שנמצאים בו כל הנתונים על מסחר במטבע דיגיטלי מסוים. למרות שמערכת הבלוקצ’יין של הביטקוין נועדה לצורך ייעול והאצת עסקאות פיננסיות, המערכת של הביטקוין היא בכל זאת הבסיס של כל מערך הבלוקצ’יין. למי שמכיר את הסיפור של נטסקייפ – חלוצת האינטרנט, אפשר לחשוב על הביטקוין כחלוץ הבלוקצ’יין. כאשר יותר ויותר עסקים גדולים מתחילים בפרויקטים ופיתוח של מערכות משלהם, הביטקוין נתפס כשחקן הגדול שנהנה מהצמיחה.

אז להשקיע בביטקוין? ממש לא, לפחות לא עכשיו

ברור כי ישנן עוד הרבה מאד סיבות לעלייה של הביטקוין, אך אף אחת מהסיבות הללו מסתירות את הפיל שבחדר- לביטקוין ולמערכת הבלוקצ’יין כולה, יש אין ספור של חסרונות ובעיות שטרם מצאו להם פתרונות. החל מרגולציה ושימוש יעיל ועד למתקפות סייבר מעבר לים שמטרתן היא לגנוב מטבעות מבוזרים, כמו המקרה האחרון שהיה, שבו האקרים גנבו כ- 7,000 מטבעות ביטקוין בשווי של 61 מיליון דולר.

דרכי ההשקעה בביטקוין עדיין בעיתיות. כפי שהוסבר מעלה, אין אפשרות לקנות ביטקוין כפי שקונים מנייה מסוימת, מה שהופך את ההשקעה בביטקוין לנזילה פחות, יותר מסובכת וכתוצאה מכך, גם יותר מסוכנת.

הסיכון הוא גדול, בין אם בשל תנודתיות  המטבע ובין אם בשל דרכי ההשקעה בו.

למרות שעבר כבר קרוב לעשור מהשקת  מערכות הבלוקצ’יין והמטבעות המבוזרים, התחום עוד נמצא בצעדיו הראשונים.

למרות הפיתויים בתשואות הנאות שמטבעות אלה מציגים, ההשקעה בהם כרוכה בסיכונים גבוהים במיוחד. לעומת זאת, בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת נאמרו דברים דומים גם על האינטרנט.

הביטקוין והמטבעות המבוזרים שונים מאד מהאינטרנט ולכן ההשוואה ביניהם אינה דרך טובה לבחון את המצב. ואולם, אולי בעוד חמישים שנים יסתכלו אחורה, על התקופה הנוכחית ולא יבינו איך התקיימנו לפני עידן הבלוקצ’יין ולמה חשבנו שזה לא יעבוד. אבל את זה, איש אינו יודע.

כתיבת תגובה