כשברקע מלחמת הסחר מייצרת תנודיות רבה, קרן סל סינית טכנולוגית אחת עשתה תשואה מרשימה השנה

כשברקע מלחמת הסחר מייצרת תנודיות רבה, קרן סל סינית טכנולוגית אחת עשתה תשואה מרשימה השנה

השקעות בשוק ההון יכולות להיעשות דרך מספר ערוצים שונים. בין אם זה נעשה דרך השקעות בקרנות נאמנות על סוגיהן ועד השקעות פרטניות במניות ואגרות חוב מסוגים שונים.

בין קצוות אלו ניתן למצוא אפיק נוסף, שנותן מענה למי שמאמין שיש לו את היכולת להעריך סקטור מסוים בשוק, מבלי להיכנס לתוך קרביים של חברה ספציפית שמהווה חלק מהסקטור. פעולת ההשקעה במקרים אלה תעשה על ידי קרן סל, ואז, במקום לשים את כל הביצים ב”סל אחד”, ניתן לפזר את ההשקעה באמצעות אחזקת נייר של קרן שמנוהלת על ידי אנשי מקצוע, ומורכבת מבליל של חברות מאותו התחום.

קרנות הסל הן נייר ערך הנסחר בבורסה כמו כל נייר ערך אחר, כשלהבדיל למשל מקרנות נאמנות יש בהן מסחר רציף. מאפייני תעודת הסל הם אלה שמתווים את יתרונותיה וחסרונותיה – כך למשל, תעודה הסל היא נזילה וניתן לממשה בכל עת, הנייר סחיר, מפוזר ודמי הניהול בו נמוכים. החיסרון: המיסוי על השקעה באמצעות קרנות סל זהה למיסוי החל על השקעות ישירות בניירות ערך, שלא דרך קרנות נאמנות, ועומד על 25%.

לאור העובדה שאנו רואים במכשיר זה השקעה טובה בימים של תנודתיות בשוק, בחרנו לסקור קרן מעניינת שמורכבת מחברות טכנולוגיה, אינטרנט ושירותים נתמכי אינטרנט בשוק הסיני הצומח, כשחדירת האינטרנט בסין הגיעה ל829 מיליון אנשים שמהווים רק 59.6% מכלל האוכלוסייה. לשם ההשוואה, חדירת האינטרנט בארה”ב עומדת על 88.5%, שהם 287 מיליון אנשים.

עוד, מכירות אינטרנטיות בסין בשנת 2018 הסתכמו ב1.31 טריליון דולר, בהשוואה ל513.06 מיליארד דולר בארה”ב.

קרן הסל (NYSEKWEB) KWEB, מורכבת מאחזקה של 40 חברות שונות בנוף הטכנולוגי הסיני, כשאחזקות בחברות המובילות בשוק נעות בשיעורים שקרובים ל9% בעוד שחברות פחות מוכרות ובעלות שווי שוק נמוך יותר מרכיבות חלקים קטנים מהקרן. לדוגמא חברת ALIBABA וחברת TENCENT HOLDINGS  מהוות יחדיו כמעט 20% מנכסי הקרן וMEITUAN DIANPING וBAIDU INC מהוות 19% יחדיו גם כן.

קרן זו מאפשרת גישה לחברות האינטרנט הסיני שמספקות שירותים דומים לאלה שמספקות גוגל, פייסבוק טוויטר איביי אמאזון וכו בארה”ב. דרך החזקה בנייר ערך זה, יכול המשקיע להיחשף לאותן חברות שנהנות מצמיחה בהרגלי הקנייה בקרב מעמד הביניים הסיני.

עם שווי שוק של 1.69 מיליארד דולר, עשתה התעודה 20.8% מתחילת שנה, כשאל לנו לשכוח כי מלחמת הסחר בין סין לארה”ב ברקע.

לסיכום

אם נשווה בין התנהגות הקרן הסינית לאחת מאחיותיה האמריקאיות, למשל הFDN, נלמד כי התנהגות השוק הסיני מראה צמיחה גדולה יותר. הנתון אינו מפתיע בהתחשב בכך שהשוק האמריקאי נמצא במגמת מיצוי מסוימת מבחינת חדירה של האינטרנט והשירותים הנצרכים דרכו.

בהתאם לאמור, אנו רואים בהחזקה בקרן הסל הסינית פתרון מצוין למי שמעוניין לפזר את השקעותיו בשוק המתפתח (או המתפרץ), מבלי להשקיע יותר מדי זמן בקריאה ולמידת השוק על כל חלקיו, הגלויים והנסתרים כאחד. כשהכלכלה ממשיכה לצמוח, נראה שזה רק עניין של זמן עד שהאינטרנט יחדור לארבעים האחוזים הנוספים שישפיעו על הצריכה והצמיחה של החברות המתקדמות. ודוק, השקעה בקרן הסל שמנוהלת על ידי מביני דבר מבטיחה שקט יחסי וגידור מסוים של ההשקעה בכך שהחשיפה לחברה הספציפית מבוטלת על ידי אחזקה של אחרת מהתחום

כתיבת תגובה