חברות הטבק בצרות

חברות הטבק בצרות

עישון OUT , אידוי וקנאביס IN – וחברות הסיגריות בצרות..

6.5 טריליון סיגריות נמכרות בממוצע ברחבי העולם מדי שנה, כלומר 18 מיליארד סיגריות ליום. זוהי תעשייה רווחית שנחשבה עד לשנים האחרונות כסקטור השקעה יציב עם גידול מתמיד בהכנסות וברווחים. מנגד, השלכות הגדלת הרווחיות הורגשו היטב בקרב מעשנים רבים.
עישון טבק גורם לכ-6 מיליון מקרי מוות בשנה, דהיינו מקרה מוות כל חמש שניות. בשנים האחרונות, בזכות מאמצים מאסיביים של ארגוני הבריאות העולמיים לעצור את מגפת העישון, ממשלות רבות קבעו איסור עישון במקומות ציבוריים בערים ומדינות רבות.
בנוסף, נעשים מאמצים להגדלת החשיפה לקמפיינים אגרסיביים להפחתת עישון ונראה כי המאמצים מתחילים לשאת פרי.

בשנה החולפת, חברות הטבק המובילות Philip Morris, Altria, British American Tobacco איבדו יותר מ- 20% מערכן. הסנטימנט השלילי הגיע בעקבות דוח מאכזב של ענקית הסיגריות Philip Morris שפרסמה נתוני מכירות חלשים. מניית החברה צללה לאחר הדוח ב- 17% ומשכה מטה יחד איתה את כל החברות בסקטור. האם מדובר רק בסנטימנט שלילי, פספוס בדוחות או אולי בתחילת הסוף של  עידן עישון הסיגריות? התשובה מורכבת וכוללת בתוכה שינוי טעמים, אידוי וקנאביס. מדינות רבות באירופה הצליחו בעזרת קמפיינים נרחבים להוריד משמעותית את מספר המעשנים. בשבדיה לדוגמא, אחוז המעשנים עומד על 7% בלבד. כך גם במדינות רבות בארה״ב בהם נרשמה השנה לראשונה ירידה במספר המעשנים. סקר של חברת האנליזה גאלופ גילה כי שיעור המעשנים בארה״ב ירד ל -16%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1944 והירידה בטרנד העישון לא מטיבה עם חברות הסיגריות.
בנוסף, בשנים האחרונות הושקו סיגריות אלקטרוניות הפועלות על בסיס אידויי כתחליף לעישון טבק. הראשונים לצאת מסחרית עם סיגריות אלקטרוניות היו דווקא Philip Morris עם מותג iQOS , שצפוי להוות את מנוע הצמיחה של החברה בשנים הקרובות. עוד חברה שהשיקה את הסיגריה האלקטרונית המצליחה בעולם כיום היא JUUL. החברה נהנתה מזינוק של 621% במכירות לעומת חודש מקביל אשתקד וכיום החברה מגייסת כסף לפי שווי של 15 מיליארד דולר.

למרות החששות של מנהל המזון והתרופות (FDA)  באשר לשימוש בסיגריה אלקטרונית, בייחוד בקרב בני הנוער, נראה כי טרנד הסיגריה האלקטרונית צובר תאוצה על חשבון עישון מסורתי. עוד שינוי הינו הלגליזציה של קנאביס במדינות רבות בארה״ב ובאירופה.
מחקרים מראים כי במדינות שבהן אושר שימוש בקנאביס, נרשמה ירידה במעשני טבק.

לאחרונה הודיעה Altria, ענקית טבק שמוכרת את סיגריות מרלבורו כי היא משקיעה  1.8 מיליארד דולר לרכישת נתח של 45% בחברת Cronos Group, חברת קנאביס קנדית, עם אופציה לרכישת 10% נוספים בעתיד. Altria העלתה לאחרונה את מחירי הסיגריות וקיצצה בהוצאות כדי לשמור על הרווחיות למרות הירידה בביקושים. המעבר לקנאביס אינו פתרון קסם זריז, אם כי השקעה לטווח הארוך. לפי התחזיות האחרונות, שוק הקנאביס צפוי לגדול מ -10.3 מיליארד דולר ב-2018 ל-39.4 מיליארד דולר ב-2023, בשיעור צמיחה שנתי של 30.7% במהלך תקופת התחזית.
בשורה התחתונה, השקעה בחברות סיגריות כבר לא מבטיחה תשואות יציבות, השוק משתנה בעיקר בעקבות שינוי בטעמי הלקוחות והבנת הסיכון בעישון.
מניית  Altria  נסחרת במכפיל רווח נוכחי של 9.5 ותשואת דיבידנד של מעל 5% וכך גם מניית Philip Morris שנסחרת במכפיל רווח נוכחי של 19 ודיבידנד נדיב. היסטורית, מדובר בתמחור נוח. למרות זאת, ברור לכולם שהעתיד לא נמצא בעישון סיגריות מסורתי והחברות הללו יצטרכו לשנות את מגוון המוצרים ולהתאים את עצמם לעולם החדש ולמציאות המשתנה..
מי שיצליח ישרוד ומי שלא ייעלם מהמפה.

כתיבת תגובה