מניות הפינטק שכל משקיע חייב להכיר

מניות הפינטק שכל משקיע חייב להכיר

אם לא נצא למסע מרתק בMemory lane של הימים הלאכלכךרחוקים מאיתנו, יהיה לנו קשה לזכור איך דברים מסוימים נראו לפני הפיתוחים הטכנולוגים שהפכו מרכזיים בחיינו. לעיתים תוך צפייה בסדרה או סרט ישן נרגיש כמו נוסעים בזמן, אך הטכנולוגיה הנוכחית לא הייתה שם תמיד וללא צל של ספק עיצבה כל אספקט בחיינו.

הקידמה לא פוסחת על התחום הפיננסי.

הצומת הזו, בה חברו הטכנולוגיה ותחום הפיננסים נקראתפינטקאו באריכותהFinance Technology”. הכוונה היא לטכנולוגיה פיננסית או הטכנולוגיה בפיננסים.

הלכה למעשה, כשמדברים על פינטק מדברים על לתחום חדש, מבטיח, בעולם ההייטק שמבקש לחבר בין הטכנולוגיה לעולם הפיננסי ובכך להשביח, לייעל ולשפר פעילויות פיננסיות שונות ושירותים פיננסים. עד לא מזמן פעולות פשוטות כמו העברות כספים או הפקדות צק חייבו אותנו להגיע בגפנו אל סניף הבנק, כשהדבר הכריח אותנו להתארגן לתוך מסגרת השעות המצומצמת בה הבנק פועל, כשלעיתים הצריך הדבר אף לוותר על שעות עבודה.

כאן נכנס לו הפינטק. ודוק, המונח מתייחס לפעולותבסיסיותושגרתיות לצד פיתוחים מרחיקי לכת שעושים שימוש בבינה מלאכותית ומטבעות דיגיטליים כאחד. מחקרים בנושא מראים כי נפח הפעילות הפיננסית שנעשית באופן דיגיטלי עולה משנה לשנה. המספרים מלמדים בצורה חד משמעית כי מעל 60% מלקוחות הגופים הפיננסים עושים שימוש במכשירים הסלולאריים והמחשבים כדי לבצע פעולות שבעבר עשו באופן פרונטלי בסניף הבנק וכשקבוצת המבחן מצטמצמת לגילאי 18 עד 35, המספר עומד על 80%.

כלל בסיסי בהערכת כדאיות השקעה הוא שגודל השוק הרלוונטי והזדמנות הצמיחה משפיעים על ייתרון הסקטור. בהתאמה, תחום הפינטק שמייעל את הטרנזקציות היום יומיות שלנו כבני אדם הוא תחום רלוונטי ומרכזי, וכזה שנרצה לקחת בו חלק.

כיצד נעשה זאת?

ובכן, אתהגילויהמרעיש שמוצג לעיל חשפו גופים פיננסים בעצמם קצת לפנינו. אותם גופי ענק נשאו עיניהם לסטארטאפים הפיננסים וביקשו לקחת חלק בהצלחה. אז יצא כי התחום הנכסף נשאר שמור לאותם בעלי הון, ואנחנו, נשארנו מחוץ למסיבה..

הבסיס להנחה המוצגת נובע מחיפוש פשוט בגוגל. חיפוש המיליםחברות הפינטק הטובות ביותר להשקעה” (תרגום חופשי מאנגלית) מוביל לאין ספור כתבות שמלמדות כי החברות שמבקשות לחדש דבר בתחום הבנקאות נתמכות כלכלית על ידי קרנות הון סיכון, משקיעים פרטיים ובנקים גדולים. מציאות זו מחייבת אותנו לצלול עמוק יותר ולחפש את ההזדמנות הבאה שתאפשר לנו לגזור קופון בתחום בוער, שלא יעלם בזמן הקרוב.

דרך אחת היא לחפש את החברות הנסחרות עצמן ולקוות שנתפוס את הרכבת בזמן. דרך נוספת היא להשקיע דווקאבמשקיעים“, קרי, הבנקים הגדולים בהן חברות הפינטק משתלבות והופכות לעיתים לחלק אינטגרלי. אין לראות במהלך זה של הטמעת החדש בישן מלחמת הישרדות גרידא, המדובר הוא דווקא בגופים פיננסים גדולים שבראשית משקיעים בחברות אלו על מנת לאפשר להן צמיחה ולאחר שמפתחים אמונה במוצר והתוצר מנצלים את האפשרות להפוך אותו לחלק מבית.

בחרנו מספר חברות מהתחום המשגשג שאינן בתודעה הציבורית באופן מלא או לכל הפחות לא כחלק ממגזר זה, אך ראינו לנכון למקם אותן תחת אור הזרקורים:

החברה הראשונה אותה נסקור עשויה להפתיע, אך אחד הבנקים הוותיקים ביותר בארהב Goldman Sachs עשה את דרכו לשורט ליסט שלנו דווקא לאור השילוב בין חדש לישן. גולדמן סאקס הוקם בשנת 1869, והתמקם בטופ תוך שהוא משכלל את עצמו לאורך הדרך. בראשית דרכו הטכנולוגית החליף הבנק חלק מסוחריו במערכות מסחר אלקטרוניות משוכללות ואלגוריתם מתקדם. באופן כללי, הבהיר הבנק כי ניתן להחליף ארבעה סוחרים במחשב אחד. בשנת 2017 כשליש (או 9,000) מעובדי הבנק הם מהנדסי מחשבים. נכון להיום, מרבית העסקאות נעשות באמצעות מחשבים, גם בסגמנטים מורכבים יותר שבעבר השימוש בחומר אנושי נתפס כמהותי.

לאחר תהליך למידה נרחב השיק הבנק בשנת 2016 את פלטפורמתמרכוס“, שמציעה ללקוחות הבנק שלושה מוצרים מרכזייםשירות הלוואות, חשבון SAVINGS ואפליקציית שירותים פיננסים. את שנת 2018 סגרה מרכוס לאחר שרשמה כ-3 מיליון משתמשים קבועים, 36 מיליארד דולר בהפקדות וכ-5 מיליארד דולר בהלוואות.

בנק נוסף שמוצא את עצמו ברשימת הפינטק הוא JP Morgan Chase אך בשונה מקודמו, את דרכו לתחום הפינטק עשה הבנק דרך רכישות ואינטגרציה של סטארט אפים מהתחום בהם השקיע בשלבי הפיתוח הראשוני. בין החברות שנרכשו ניתן למצוא את WePay. WePay היא מערכת תשלומים דיגיטלית שמאפשרת לפלטפורמות שונות (כמו למשל GoFundMe) פתרונות תשלום. WePay היא אינה ההשקעה היחידה של צ’ייס בתחום.

במצגת המשקיעים האחרונה דיבר מנכל החברה על הבנקאות הדיגיטלית המלאה שמציע הבנק ועל פיתוחים שיאפשרו את העמקת הפעילות בסין.

חברה נוספת בתחום הפינטק ואולי אחת מהגדולות בתחומה היא FISERV. החברה הוקמה בשנת 1984, הרבה לפני המהפכה הטכנולוגית האדירה של השנים האחרונות, כשמראשיתה סיפקה שירותי אווטסורסינג למוסדות פיננסים. נכון להיום, בין לקוחות החברה ניתן למצוא בנקים גדולים, חברות אשראי, חברות ביטוח, ברוקרים וקמעונאיות, להם מספקת פתרונות פיננסים רבים ביניהם מערכות לעיבוד וביצוע תשלומים, מערכות תפעול, שירותי הפצת מסמכים, ניהול ATM, תוכנות לניהול תיקים, עיבוד משכנתאות, שירותי תוכנה ואפליקציה ועוד. מדובר בחברה עם טראק רקורד מרשים וצמיחה מתמשכת, שלא מאכזבת בין דוח לדוח את מחזיקי מניותיה.

חברת פינטק קלאסית נוספת היא BlackLine. החברה היא פלטפורמת תוכנה מבוססת ענן שמאפשרת ללקוחותיה אוטומטיזציה של משימות הנהלת חשבונות, יצירת מאגרי מידע וניהולם בזמן אמת ועוד. מדובר במשימות שמאופיינת בשעות עבודה רבות ונעשות מדי חודש או רבעון. הפלטפורמה והתוכנה אותה מציעה BlackLine מייעלת את התהליך ומאפשרת לחברות בעלות מוצרים שונים ושפועלת בשווקים שונים גאוגרפית לאגור ולעבד את המידע באופן מידי, מה שמייעל תהליכים פנימיים של ניהול וקבלת החלטות מבוססי דאטה. צמיחת החברה לא מאטה ובין השנים 2016-2018 הכפילה החברה את הכנסותיה כשמספר לקוחותיה הגלובאליים עלה ב65%. בין לקוחותיה ניתן למצוא את Coca-Cola, Under Armour וEbay.

הדרך הנוספת ואולי הפשוטה ביותר להשקעה בחברות פינטק ובתחום עצמו, ללא בחינה מעמיקה שלעיתים תבלבל את האדם הסביר היא באמצעות השקעה בתעודות הסל שמאגדות תחת קורת גג אחת את התותחים הכבדים, לצד חברות קטנות יותר שעתידות לצמוח.

לא משנה באיזה נתיב תבחרו, אין ספק שמדובר בתחום מרתק שמשנה את העולם הפיננסי ככלל, ואת הכיס שלנו בפרט.

כתיבת תגובה