ניתוחים זה דבר מפחיד, והתחרות על להפוך אותם מסוכנים פחות – שווה מיליארדים

ניתוחים זה דבר מפחיד, והתחרות על להפוך אותם מסוכנים פחות – שווה מיליארדים

ניתוחים זה דבר מפחיד, לעיתים אף מפחיד עד מאוד. מעבר לאווירת בית חולים לא סימפטית או החשש מעצמים זרים שיכנסו לגוף שלנו, החשש האמיתי הוא שמשהו יסתבך.

כולנו בני אדם

כולנו בני אדם זהו פתגם נפוץ כאשר אנחנו טועים, שוכחים או מתבלבלים, אך יש מקומות שאין מקום לטעויות כי זה עניין של חיים או מוות. כמו שהבינו בעולם התעופה כבר מזמן, ישנם תחומים בהם המחשב טוב יותר מאיש מקצוע. פשוט ‘טייס אוטומטי’.

לאורך ההיסטוריה היו ניסיונות רבים ליצור טייס שכזה גם בעולם הרפואה מתוך ההבנה שאמנם נצטרך רופאים בשביל הבנת הבעיה ותכנון דרך הפעולה, אך את הפעולה עצמה, יכול לבצע מישהו אחר, אחד שלא רועד, חושב או מתרגש. רובוט.

התיעוד הראשון של ניתוח שבוצע באמצעות רובוט היה ב-1985 כאשר הזרוע PUMA 560 לקחה ביופסיה ממוח אנושי. ב-1987 ביצעה אותה זרוע כריתת כיס מרה ובשנת 1990 אישר ה-FDA האמריקאי את מערכת AESOP של חברת Computer Motion לביצוע צילום של מערכת העיכול.

המהפכה

מינימום פולשנות בהליכים רפואיים, עם מטרה זו יצאה לעולם ב-1995 חברת . Intuitive Surgical, Inc. (ISRG)

בשנת 2000 לאחר פיתוח ארוך החברה עשתה את הלא יאמן והשיקה את הרובוט המנתח, Da Vinci.

Da Vinci אמנם לא היה הרובוט הראשון, אך היה הראשון שאושר על ידי ה-FDA לביצוע ניתוחים גנריים. נדגיש שכל ניתוח ש-Intuitive תצליח לבצע בהצלחה, יבוצע באמצעות אותו הרובוט.

לדוגמא: עד לפני מספר שנים 50% מהניתוחים שהיו מבוצעים באמצעות Da Vinci היו כריתת הערמונית וכריתת הרחם, אך כיום מגוון הניתוחים אדיר.

Da Vinci מספק למנתחים שני יתרונות אדירים. הראשון, טווח תנועה משופר מזה של יד אדם במינימום פולשנות. המנתח מפעיל באופן אינטואיטיבי כלים זעירים וכך את אותן הפעולות שהיה עושה בתוך גוף האדם באמצעות האצבעות עושה המנתח מחוץ לגוף המנותח באמצעות כלים לפרוסקופיים וצופה בתהליך מסך תלת ממדי. היתרון השני וחשוב עוד יותר, מונע את חוסר היציבות של יד האדם. כך נוצרת הפחתה משמעותית בסיבוכי ניתוחים, זמן ההחלמה הופך מהיר יותר וזמני האשפוז מתקצרים.

רובוטיקה רפואית

שוק הרובוטיקה הרפואית נמצא בצמיחה שנה אחר שנה וצפוי להמשיך בקצב גידול שנתי של 13.8% עד שנת 2025 לשווי של כ-17 מיליארד דולר.

אם Da Vinci ימשיך לכבוש את השוק כמצופה ויגיע לנתח שוק של 25% מכלל הניתוחים הרובוטיים, משתקפת מכך עלייה של 1.4 מיליארד דולר בשנה להכנסותיה של Intuitive. אם נמשיך להסתמך על שיעור הרווח הנקי שמציגה החברה נגיע לתוספת של כ-4 דולר לרווח הנקי למניה. בהינתן מכפיל רווח נוכחי של 53 נוכל להעריך עלייה של כ-36% בערך המנייה.

מעבר לכך, חשוב להבין את אחד המרכיבים הרווחיים והיציבים במודל העסקי של החברה – הציוד המתכלה. חלקים רבים מוחלפים בסיום כל ניתוח כתוצאה משחיקה ובעיקר מצרכי ניקיון. מיותר לציין שהחברה מייצרת באופן בלעדי את החלקים הללו וכך מעבר למכירת הרובוטים, מודל ההכנסות של Intuitive מורכב מחלק נוסף שאינו תלוי בקצב המכירות באופן ישיר ועולה ככל שכמות הניתוחים.

בשורה חדשה

Da Vinci גנרי ככל שיהיה, נועד להיות רובוט מנתח, אך זה לא סיפק את החברה אשר ממשיכה לדבוק בערכיה המקוריים שקובעים – מזעור פולשנות בהליכים רפואיים. הליך מסובך ביותר אשר דורש התערבות מסיבית מסוכנת הינו לקיחת ביופסיה מהריאות..

בפברואר האחרון השלימה Intuitive את הפיתוח המורכב וקיבלה אישור FDA על מנוע הצמיחה החדש שלה, I-ON, אשר בעזרתו משחילים קטטר דקיק דרך הגרון ולוקחים ביופסיה מהריאות בהתערבות מינימלית.

על תחום זה מתחרות 4 חברות: Intuitive עם I-ON, Medtronic עם Superdimension, Auris עם Monach ו- Olympus עם r-EBUS.

לאחר הכנס שהתקיים בחודש שעבר הכריעו המומחים שהרובוט של Intuitive מצטיין בכל הפרמטרים. ION סיפק את הביצועים הטובים ביותר אל מול המתחרים ובעזרתו צפויה Intuitive להיות מובילה גם בתחום זה.

לסיכום

שוק הרובוטיקה הרפואית אמנם התפתח רבות  ב-20 השנים האחרונות, אך עדיין טומן בחובו פוטנציאל אדיר, שבעיננו המנצחת בו תמשיך להיות Intuitive. החברה מתפתחת מהר, בעלת הפריסה הרחבה ביותר בעולם, מפחת “אפליקציות” חדשות למכשיר שלה ולאחרונה אף הודיעה כי תגביר את פעילותה באסיה תוך מיזם משותף שיאפשר לה להיכנס לשוק הניתוחים הגדול בעולם – סין.

כתיבת תגובה