בינה מלאכותית תקבע מי תהייה המעצמה הבאה?

בינה מלאכותית תקבע מי תהייה המעצמה הבאה?

בינה מלאכותית (Artificial Intelligence – AI) הינה תחום במדעי המחשב העושה שימוש באלגוריתמים, מתמטיקה, התאמת תבניות, כללים, למידת עומק (deep learning) ומיחשוב קוגניטיביעל מנת להגיע למסקנות בהיעדר הגורם האנושי. באמצעות שימוש בבינה מלכותית, חוקרים מסוגלים להתמודד עם בעיות מסובכות שהנן כמעט בלתי ניתנות לפתרון על ידי בני אדם.

מה מניע חברות להשקיע יותר ויותר בטכנולוגיות AI? באופן טבעי, השימושים המוכרים והידועים ב– AI הם דוגמאות כגון רכבים אוטונומיים וניתוחים מורכבים של Big Data. על פניו, נראה כי מדובר בלא יותר מאשר תוספות ושיפורים למודלים העסקיים העיקריים של חברות: גוגל עדיין מייצרת את מרבית הכנסותיה מפרסום וטסלה עדיין מתמקדת ברכבים חשמליים, בעוד היא מבצעת ניסויים ברכבים אוטונומיים. אך כאשר מסתכלים לעומק על יותר ויותר חברות וגופים ממשלתיים העושים שימוש ב– AI מתבקשת המסקנה הברורהכי לא מדובר יותר באפשרות להשתמש ב– AI, אלא בצורך חיוני לפתח כלים אמיתיים ומחקרים על מנת להתחרות ולשרוד בעשור הקרוב.

וגם כאן, China VS Usa

כיום נהוג לדבר עלמרוץ חימושבין שבע ענקיות הענןאמזון, אלפבית (גוגל), מיקרוסופט, פייסבוק, אפל, עליבאבא ו– Salesforce (ויש המוסיפים לרשימה את Baidu, NVIDIA ו– IBM) – אשר כולן מלמדות ומעודדות את לקוחותיהן וגופים אחרים מכל הענפים להתחרות.

במקביל, מתקיים מרוץ חימוש של טכנולוגיות AI בעל משמעויות אסטרטגיות מרחיקות לכת כלכליות וצבאיות בין ארהב לסין, אשר בסופו של דבר, בטווח הארוך, עשוי להכריע את סוגיית העליונות בין שתי מעצמות העל, כמעט בכל התחומים.

המניות הבאות צפויות לתגמל על השקעה ב– AI, תוך מיקוד ברעיונות ויישומים חדשניים ו/או בחברות המשתמשות בטכנולוגיות AI במטרה לבצע מהפכות בתעשיות שבהן הן פועלות:

AYX – פלטפורמת החברה מבצעת ניתוחי big data ומידול באמצעות machine leaning עבור מספר רב של גופים במטרה לגלותאוצרותבתוךנתונים מוסתרים” (dark data), המוגדרים כמחצית מהנתונים הנאספים אשר אינם מנוצלים ושבהם לא נעשה שימוש. אמנם בטווח הארוך, החברה עלולה להיות מוכה על ידי מיקרוסופט וגוגל, אך לפחות בעת הנוכחית לקוחות החברה מראים נאמנות גבוהה ביותר לפלטפורמה וההערכה היא כי רובם לא יסכימו לוותר עליה. עם הכנסות ב– 2019 הצפויות לגדול במעל 30% (לעומת 2018) ולעבור את רף ה– 500 מיליון דולר, מחיר המניה צפוי להגיע למעל $150. מחיר בסביבות $110 יהיה מחיר טוב לקניית המניה.

CRWD – החברה, המתמקדת בשימוש ב– machine learning לאתר ולהילחם בתוכנות זדוניות וכאלה הדורשות כופר (ransomware) היתההנפקת השנהשל 2019 בתחום אבטחת הרשת. מאז, בעלי עניין רבים מכרו את אחזקותיהם בחברה מה שהביא לירידה במחיר המניהמה שמספק הזדמנות פז לקנות את המניה במחיר יחסית נמוך, במיוחד אם המחיר ירד לטווח של $50-55. בזמן שאיומי אבטחת רשת צפויים להיות אמצעי הלחימה של העשור הקרוב, פלטפורמת ה– Falcon Cloud של החברה ממשיכה לכבוש לבבות ומוחות, החל מגולדמן זקס ומרצדס ועד לממשלה האמריקאית.

NVDA – מחיר המניה כיום אמנם נראה גבוהאך מדובר בחברה השולטת בטכנולוגיות מפתח בעולם ה– AI בתחום הקרויעיבוד מסיבי מקביל“. בעוד שגוגל מנסה לבסס את מעמדה בעולמות התוכנה והחומרה, NVIDIA ממשיכה לשפר את מוצרי הדגל שלה מרבעון לרבעון. בתערוכת CES לפני כשבועיים החברה הציגה את הפלטפורמה של חבילת ה– Issac, הנותנת לארגונים סט כלים כולל של אלגוריתמים והדרכות המאפשרים פיתוח של יישומים רובוטיים במהירות וביעילותומבססת את החברה כמובילה בתחום. בשנים הקרובות מחיר המניה צפוי לעבור את רף ה– $300, כאשר טווח המחירים $220-240 מהווה מחיר קניה טוב.

EXAS – האפשרות של טכנולוגיות AI לזהות יחסים בעלי משמעות בנתונים גולמיים מאפשרת אבחון, טיפול וחיזוי של תוצאות במצבים רפואיים רבים. משכך, AI מגלם פוטנציאל שניתן ליישם כמעט בכל תחום רפואי, כולל פיתוח של תרופות, ניטור של מטופלים ותכניות טיפול אישיות בחולים. מערכות האבחון והמחקר שבהן משתמשת Exact Sciences, לא רק שמבוססות באופן משמעותי על ניתוחי נתונים מדויקים, אלא אף נעזרות בבסיסי נתונים ענקיים של תוצאות מחקרים. סדרת האבחונים Oncotype DX של החברה לגילוי של סרטן השד, המעי הגס והערמונית מיישמת מדע גנטי מתקדם לגילוי ההרכב הביולוגי הייחודי של גידולים על מנת לקבל החלטות טיפול אופטימליות עבור מעל מיליון חולי סרטן בעולם. מוצר הדגל של החברה, מבחן ה– Oncotype DX Breast Recurrence, הינו היחיד כיום היכול לחזות סיכויי הצלחה של טיפולים כימותרפיים בסרטן השד ואת הופעתו החוזרת של סוג זה של סרטן. בשבוע שעבר מניית החברה נפלה בכ– 15% לאחר פרסום תוצאות הרבעון הרביעימה שמהווה הזדמנות לקנות את המניה במחיר יחסית טוב.

לסיכום

תחום הבינה המלאכותית הוטבע כבר אי שם בשנות ה50 ומאז אנחנו מנסים לתכנת מחשבים ומכונות לנסות לנהל שיחה ולנתח נתונים כמונו. מרגיש שהיום, לאחר קצת יותר מ70 שנים אנחנו מתחילים להתקרב ליום שבו נוכל לנהל שיחה עם מחשב בחדר השני, בלי לדעת שהוא מחשב. בשחמט המחשב כבר ממזמן מנצח אותנו בקלות, ולנתח כמויות דאטה שלצוות חוקרים פעם היה לוקח חודשים או שנים, למחשב חזק לוקח שעות בודדות, היום בו תחום הבינה המלאכותית יפרוץ לכלל תחומי חיינו הוא ממש מעבר לפינה.

 

כתיבת תגובה