באר של כסף
חביות נפט

באר של כסף

הנפט הוא חומר הגלם הנפוץ ביותר בעולם לשימוש לצורכי אנרגיה ומחירו ירד בכ-70% ב-3 חודשים, הצניחה המהירה ביותר אי פעם. למה ואיך?
מכמה סיבות:


הייצור בסין עצר

בתחילת השנה, כאשר התגלה בסין נגיף הקורונה החל המשטר המקומי לפעול בעוצמה כדי לנצח אותו במהירות האפשרית. הסינים עצרו חלק ניכר מהתעשייה שלהם וכיוון שהם צרכני הנפט הגדולים בעולם, מחיר הסחורה החל לצנוח.

מלחמת הנפט

במקביל לעצירת הייצור בסין, חלה החמרה ביחסים בין שתיים ממעצמות הנפט, רוסייה וערב הסעודית. ישנן ספקולציות רבות על מהות המתחים הפוליטיים בין המדינות אך התוצאה מהם ברורה – לאחר שלא הושגו הסכמי הקיצוץ בייצור, הוצפו השווקים בהיצע והמחיר צנח.

העולם קורקע

עקב ההתפשטות נגיף הקורונה בחרבי עולם, נקטו הממשלות בצעדים חריגים. וכך, מזה כחודש, כמעט ולא טסים, לא נוסעים ומייצרים הרבה פחות. זה למעשה היה וידוא ההריגה ששלח את מחיר הנפט לשפל של 17 שנים ובמונחים ריאליים מחיר כזה לא נראה מאז אוגוסט 1973 במשבר הנפט הגדול.

 

גרף המתאר את מחיר חביות הנפט לאורך השנים
גרף המתאר את מחיר חביות הנפט לאורך השנים

 

להערכתנו הנפט הוא הזדמנות קנייה באמת סיכון נמוכה עם אפסייד של לפחות 100% ולכך 3 סיבות.

  1. סין כבר חוזרת לייצר ורוכשת כמויות אדירות של הסחורה. במוקדם או במאוחר תחזור הצרכנית הגדולה בעולם לייצור מלא מה שיקפיץ בחזרה חלק ניכר מהביקוש.
  2. מלחמת הנפט היא Lose Lose Lose Situation. שלושת היצרניות הגדולות בעולם נפגעות משמעותית ממנה מהסיבה הפשוטה – הן מוכרות את הנפט בזול מידי.

ומה הכוונה?

עלות ההפקה של חבית נפט בארה”ב היא כ-35 דולר מה שהופך את הייצור שם ללא כדאי.

לרוסים עולה לייצר כ-17 דולר לחבית כך שהרווחים הצטמקו משמעותית.

ואצל הסעודים שאצלם אמנם עלות ההפקה היא הנמוכה ביותר (כ-10 דולר לחבית), יש בעיה אחרת, כל תקציבי הממשלה מבוססים על מחיר מכירה של כ-60$ לחבית.

  1. גם אם אנחנו הולכים למשבר כלכלי וגם אם הוא יהיה קשה מאוד, העולם יחזור לפעול, לטוס, לנסוע ולייצר ברגע שהמגפה תחלוף. הביקושים יחזרו והמחירים יחזרו לממוצעם ההיסטורי.

לפניכם התנהגות מחיר הנפט במשברים השונים לאורך ההיסטוריה

טבלת מחיר נפט במשברים
טבלת מחיר נפט במשברים

אנחנו רואים בנפט השקעה כדאית במצב הנוכחי לטווח של בין חצי שנה לשנה ונותנים לו מחיר יעד של 50-60$. ניתן להיחשף למחיר הנפט בשתי דרכים שונות.

  1. רכישת תעודת סל שעוקבת אחרי מחיר חבית נפט – במקרה הזה התעודה הגדולה והסחירה ביותר בעולם היא USO.
  2. רכישת מניות אנרגיה שמחירן נישחט יחד עם מחיר הנפט. בארץ: דלק קבוצה, נאוויטס, רציו ועוד. בעולם: Exxon, BP, Chevron או פשוט תעודת הסל XLE.

 

 

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה