מסתמן: קרנות הגידור הופכות למכשיר ההשקעה המועדף!

מסתמן: קרנות הגידור הופכות למכשיר ההשקעה המועדף!

לפני קצת יותר משנה פרצה מגפה ששינתה סדרי עולם. והנה, לאחר מיליוני מתים, סגרים ומשברים – שוק ההון ממריא ושובר שיאים. 

כשהקורונה התפשטה מסין לעולם הרחב – הפאניקה גברה. משקיעים רבים חששו ש”סוף העולם” מגיע ורצו למכור מניות. התקשורת תדלקה את החרדה, והמימושים שברו שיאים. זו לא הייתה הפעם הראשונה, כמובן, בה ראינו שפאניקה ציבורית גורמת לתופעה כזו. זכור לנו, למשל, איך לאחר בחירת טראמפ לנשיאות, לא מעט משקיעים חששו משינוי הסטטוס קוו, נבהלו ומיהרו למכור.

ומה הלקח שכדאי ללמוד? יש אירועים פוליטיים, רפואיים או כלכליים – שמייצרים הזדמנויות השקעה מדהימות. כשמשקיעים מוכרים נכסים בלי סיבה כלכלית אמיתית, מי שיש לו סבלנות ואורך רוח, יכול לקנות נכסים פיננסים במחיר נמוך ולהרוויח. 

כמובן שקל לדבר על כך, אבל הרבה יותר קשה לעשות זאת. כדי לשמור על קור רוח בעתות משבר דרושים עצבים חזקים, ניסיון רב ויכולת להפריד בין העיקר לטפל. בזמנים של פאניקה ציבורית, יותר מתמיד, צריך להסתכל על התמונה הרחבה, לנתח מידע בצורה מקצועית ולזהות את הסקטורים ואת המניות שכדאי להשקיע בהם. 

בשנים האחרונות, יותר ויותר מנהלי השקעות מנוסים, שיש להם בדיוק את התכונות האלה, נוטים לנהל את ההשקעות באמצעות כלי מתוחכם שנקרא “קרנות גידור”. באחרונה קרנות גידור רבות נהנו מביצועים מרשימים והתייצבו בחוד החנית של עולם ההשקעות. 

אז מה זה בעצם קרן גידור?

קרן גידור היא תיק השקעות שבנוי בצורת שותפות ובה מספר מצומצם של משקיעים. לקרן יש מנהלים מקצועיים שפועלים על מנת להשיג מטרות ספציפיות שנקבעות מראש – תוך מקסום התשואות וצמצום הסיכון. בהתאם לחקיקה בכל מדינה, ההצטרפות להשקעה בקרנות גידור מותרת למוסדות, לארגונים ולמשקיעים פרטיים שעומדים בקריטריונים שנקבעו (בישראל – למשקיעים כשירים). הכספים מופקדים בחשבון משותף בבנק שנבחר.

קרנות גידור משקיעות במגוון נכסים פיננסים כגון מניות, אגרות חוב, אופציות ונגזרים. מנהלי הקרן יכולים לקחת אשראי בשיעור מסוים מגודל התיק, כדי להגדיל את האפשרות לייצר רווח. מאחר שבקרן אין משקיעים קטנים שהממשלות צריכות לשמור על האינטרסים שלהם, היא נהנית מרגולציה מקלה בהשוואה למסלולי השקעה ולמוצרים פיננסים אחרים. הדבר מאפשר למנהליה גמישות רבה, ומקל עליהם לנצל במהירות הזדמנויות שצצות.

למרות הרגולציה המקלה, קרנות גידור אינן פועלות בחלל ריק. כל קרן מפוקחת ע”י נאמן שתפקידו לדאוג להתנהלות תקינה. בנוסף, יש לכל קרן עו”ד ורו”ח שתפקידם הוא לאשר את הדוחות הכספיים.

למנהלי הקרן יש אינטרס דומה לזה של המשקיעים והם חולקים איתם ברווחים. מקובל שמנהלי הקרן מקבלים בונוס של עד 20% מהרווחים, לעתים גם כתלות בשווי נכסי הקרן. בנוסף לבונוס, מנהלי הקרן גובים דמי ניהול, בדרך כלל בגובה של עד 2% משוויה בחישוב שנתי. 

איך בוחרים קרן גידור?

בעולם יש כמובן קרנות גידור רבות, וגם פה בישראל פועלות כבר כמה וכמה קרנות כאלו. כל אחת מהקרנות מנסה לגייס לשורותיה את הטובים ביותר – ולכן מנהלי קרנות הגידור נחשבים ל”סיירת מטכ”ל” של עולם ההשקעות.

עולם ההשקעות דורש ידע רב, שמתעדכן כל העת. כמות המידע הזמין עצומה, והיכולת לנתח, להבין אותו במהירות ולקבל החלטות בזמן אמת, היא קריטית. למנהלים מנוסים, שכבר הוכיחו את עצמם ושעברו דבר או שניים בשוק ההון – יש יתרון עצום בעולם התחרותי הזה. בסופו של דבר, איכות המנהלים, היא זו שקובעת איזו תשואה הקרן תשיג.

רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים:

    אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

     

    כתיבת תגובה