האם אפשר להרוויח עוד משהו מטבע?

האם אפשר להרוויח עוד משהו מטבע?

טבע שוב הגיע לכותרות עיתוני וול סטרייט, אך הפעם במתכונת מעט שונה.

 

מאז תחילת שנות ה2000 ועד 2015 מניית טבע זינקה בכמעט 1000% ואם הולכים עוד כמה שנים אחורה, מגיעים לעשרות אלפי אחוזים. בשנתיים האחרונות טבע נתקלה בלא מעט בעיות.

הכל התחיל בשנת 2016 כאשר ביצעה רכישה ב40 מיליארד דולר, שבדיעבד לא הייתה שווה אפילו עשירית מזה. באוגוסט 2016, טבע רכשה את חטיבת התרופות הגנריות של אלרג’ן. תחילה היה נראה כי הכל במקום, אך לאט לאט התבררה העסקה ככושלת. לאלרג’ן היה חוב עצום. לטבע לא היה את הנזילות או את הכילים הפיננסים להתמודד עם חוב שכזה, במיוחד לא לאחר שהשקיעה 33 מיליארד דולר במזומן ברכישתה של אלרג’ן. יתרה מכך, מכירות התרופות הגנריות של אלרג’ן צנחו במהרה. לאחר שנה לא קלה, שבה שווי טבע נחתך ב-83%, בסוף 2017 היה נראה כי טבע כבר יצאה מהמשבר הזה. במהלך שנת 2018 מניית טבע הכפילה את עצמה. טבע עדיין הייתה בחובות עצומים, אך כניסתו של קאר שולץ בסוף 2017 לתפקיד מנכ”ל החברה התבטאה בעיני המשקיעים כדבר חיובי. קאר שולץ אכן עשה סדר בחברה, בנייה מחודשת של ההנהלה ושל האסטרטגיה העסקית כמו כן, גם קיצוצים בהוצאות.

לפני מספר חודשים טבע הצליחה לעשות זאת שוב. החברה ביצעה מספר מהלכים ששוב הובילה אותה לבעיות ואת המנייה לשפלים חדשים.

טבע הואשמה בכך שניפחה מחירים של כ-120 תרופות בעשרות אחוזים, ויותר מכך, גם תיאמה מחירים עם מתחרים כך שכולם נהנו מעליית המחירים. פרשה זו גרמה לתביעות רבות ולא ברור כמה, או אם בכלל, יוגשו תביעות נוספות.

בנוסף, לטבע יש את תרופת הקופקסון– תרופה גנרית שיצרה לטבע הכנסה קבועה ויציבה. בשנים האחרונות טבע לא ביצעה מספיק מחקר ופיתוח בתרופה זו, ומבלי לשים לב מתחרים ברחבי העולם שיפרו את התרופה והעבירו את הייצור למפעלים במזרח שם היצר זול. אמנם, לטבע יש פטנט לתרופה זו עד שנת 2030, אך בשוק יש תרופות דומות המהוות איום וגם הביקוש לתרופה ירד משמעותית. דבר זה גרם לירידה במכירות התרופה שבעבר הכניסה לחברה כמעט מיליארד דולר רק בארה”ב,  כיום מכניסה מתחת ל200 מיליון ברבעון.

אם סיבות אלה לא הספיקו כדי לגרור את מניית החברה לשפלים חדשים, ישנה עוד פרשה משמעותית אף יותר שפוגעת בחברה. בארה”ב ישנה בעיה גדולה של מקרי מוות ממשככי כאבים המכילים אופיודים. בתחילת חודש מאי השנה טבע נאלצה לשלם קנס של 85 מיליון דולר למדינת אוקלהומה על שיווק וקידום מכירות לא ראוי של תרופות מסוג זה, דבר שרבים טוענים כי הביא לעלייה במקרי המוות משימוש מופרז בתרופה.

עדיין לא ברור אם היו תביעות נוספות, אך יש הטוענים כי טבע חשופה לתביעות של מיליארדי דולרים.

 

מבחינה פיננסית טבע אינה נמצאת במצב טוב.

 

היקף החוב של החברה הוא 28.6 מיליארד דולר, הכנסותיה עומדות על 17 מיליארד דולר בשנה והרווחיות שלה עדיין שלילית. טבע עושה מהלכים רבים כדי לחזור לרווחיות והקטין את החוב, אך בשל כל הבעיות המשפטיות של החברה לא ברור אם התחזיות שלה לחזור לרווחיות ולצמיחה בשנת 2020 יתממשו.

 

צפו באלדד תמיר על מניית טבע בתכנית חיסכון של קרן מרציאנו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טבע עדיין שקועה עמוק בבוץ, לא ברור לאן היא עוד תגיע. הבעיות משפטיות הן דבר שעדיין קשה להעריך כמה יעלו לטבע ולאן יגררו את החברה. מנגד, לטבע עדיין יש נכסים ודרכים לגייס הון ולמחזר חוב. לכן, קשה לדעת לאן פונות פנייה של החברה.

דבר חשוב לדעת, חברת האחזקות ברקשייר האת’וויי, הנשלטת על ידי המשקיע האגדי – וורן באפט, מחזיקה במניות טבע בשווי של כמה מאות מיליוני דולרים. למרות שאין לדעת אם מכרה או קנתה עוד ממניות טבע עד הדוחות הכספיים הבאים של החברה, וורן באפט יצר לעצמו שם של משקיע שיודע לזהות עסקאות טובות. עם זאת, יכול להיות שלטבע ייקחו שנים עד שתחזור לצמיחה ולכן השקעה בה תדרוש הרבה מאד סבלנות.

כתיבת תגובה