להשקיע בבריאות?

להשקיע בבריאות?

סרטן הוא גורם המוות המוביל ברחבי העולם.

במשך שנים הובילו החוקרים מחקרים מדוקדקים המתמקדים בשאלה – כיצד ניתן לעצור את המחלה הקטלנית? ועד כמה אנו קרובים למצוא טיפולים יעילים יותר?

כיום 1 מכל 6 מקרי מוות בעולם הינם תוצאת של מחלת הסרטן. בארצות הברית בלבד הערכה היא שכ-1.7 מיליון מקרי סרטן חדשים נוספו בשנה החולפת.

ההוצאות הלאומיות המשוערות לטיפול בסרטן בארצות הברית בשנת 2018 עמדה על 148 מיליארד דולר ולפי הערכות, בשנים הבאות עלויות הטיפול הגבוהות צפיות לעלות ככל שהאוכלוסייה מזדקנת ושכיחות הסרטן עולה. כמו כן, עלויות טיפול חדשניות לעתים קרובות יקרות יותר ומאומצות כסטנדרטים של טיפול.

התמורות הכלכליות לחברות אשר מפתחות פתרונות טיפול למחלה גבוהות, ולכן תחום זה נחשב לאחד מהתחומים המעניינים ביותר בשוק ההון. יחד עם זאת, השקעה בחברות ביוטק הינה השקעה בסיכון גובה.

אחת החברות שפועלות למצוא טיפול למחלה הינה חברת NovoCure.  בשנת 2000, יורם פלטי, מייסד החברה ופרופסור לפיזיולוגיה וביו-פיזיקה בטכניון השתמש במומחיותו בביו-פיזיקה כדי לפתח דרך חדשה לטיפול בגידולים סרטניים מוצקים. מטרת הטיפול הינה להרוס את תאי הגידול תוך שמירה על הרקמות הבריאות, ותוך כדי הימנעות מתופעות הלוואי הקשות של הטיפולים הקונבנציונאליים.

פרופסור פלטי, אשר מכריו לא הבינו מה הוא עושה תחילה, הקים את החברה כדי לספק לחולים טיפול חדש בסרטן על בסיס ההשערה שלו, כי טעינת שדות חשמליים לסירוגין, כאשר הם מיושמים בתדרים ספציפיים, יכולים לשבש את חלוקת התאים הסרטניים ולגרום למוות של תאים סרטניים. טיפול חדשני זה הוא גישה שונה לחלוטין לטיפול בסרטן.

המחקר הראשוני של פלטי ממעבדת המרתף שלו התפתח והפך לחברה אונקולוגית בינלאומית הנסחרת בשווי של 7.5 מיליארד דולר עם כמעט 600 עובדים ופעילות בארה”ב, אירופה ואסיה.

המוצר שאושר לשיווק על ידי מנהל התרופות האמריקאי, Optune מיועד לטיפול בסרטן מוח מסוג  glioblastoma.

אז איך זה עובד?

מדובר בפיתוח חדשני דמוי קסדה שמשדרת שדות חשמליים מאלקטרודות המוצמדות לקרקפת. שדות אלה מונעים חלוקת תאים, ולכן יכולים לעצור או להאט את התפתחות הגידול, וזאת באופן לא פולשני וללא כאבים.

לטענת החברה, לטיפול בשדות חשמליים יש פוטנציאל להתרחב מעבר לטיפול בסרטן מוח מסוג- glioblastoma. לחברה יש 6 ניסויי שלב 2 שנמשכו או הושלמו בטיפול בגרורות מוחיות, סרטן ריאות, סרטן הלבלב, סרטן השחלות, סרטן הכבד ועוד. השנה החברה יזמה את ניסוי המפתח לשלב השלישי בסרטן שחלות.

מבחינה מסחרית, Optune מאושר כיום לטיפול ב- GBM, הצורה הנפוצה ביותר של סרטן מוח ראשוני ומחלה אגרסיבית שעבורה קיימת מעט אפשרויות טיפול יעילות. לפי הערכות כ- 13,800 אנשים מאובחנים עם GBM או גידולים המתקדמים בארה”ב  כל שנה. מאוכלוסייה זו החברה מעריכה שכ- 9,300 חולים מועמדים לטיפול ב- Optune בהתבסס על שיעור התקדמות המחלה וזכאות רפואית. החברה מספקת את המכשיר ישירות לחולים כאשר מחיר החודשי עבור Optune הינו 21,000 $ .

קצת מספרים…

הכנסות החברה בשנת 2018 גדלו ב- 71.0 מיליון דולר, או 40%, ל- 248.1 מיליון דולר. הזינוק בהכנסות נבע בעיקר מגידול של 30% בחולים הפעילים ועלייה בהכנסות נטו לחולה פעיל. העלייה בהכנסות נטו לחולה פעיל הונעה בעיקר על ידי שיפור שיעורי ההחזר בגרמניה ועל יד צמיחה במכירות ביפן. בהשוואה לשנת 2016 הכנסות החברה זינקו במעל 200%. בסעיף ההוצאות, בשנת 2018 הסתכמו הוצאות פיתוח, מכירה ושיווק והנהלה וכלליות ב- 201 מיליון דולר, עלייה של 34% בהשוואה לשנת 2016. כלומר, סעיף ההכנסות גדל בצורה משמעותית יותר מסעיף ההוצאות. בשורה התחתונה, ההפסד הנקי של החברה עמד על 63 מיליון דולר או 0.69 סנט למניה.

לסיכום

המחקרים הקליניים שהחברה הציגה מראים פוטנציאל טיפולי גדול בטכנולוגיה שפיתחה NovoCure.

שווי החברה הגבוה נשען לא על הטיפול ב- GBM לבדו, אלא על מכלול הטיפולים האפשריים לסוגי סרטן שונים כגון סרטן ריאות, סרטן הלבלב, סרטן השחלות, סרטן הכבד ועוד.

אחרי זינוק של מעל 900% בשלוש השנים האחרונות, לנו נותר לאחל בהצלחה לחברה אשר מהווה גאווה מקומית ואשר, אם תמשיך להצליח, תביא להתקדמות משמעותית בטיפולי המחלה.

כתיבת תגובה