אחרי הבחירות נשלם את המחיר

אחרי הבחירות נשלם את המחיר

במערכת הבחירות הזו, וגם בקודמת, שמענו כמעט הכל, מהבריאות לחינוך לביטחון והפחדות יצירתיות, אך נושא אחד שמכעט ולא הופיע ומשפיע על כולנו הוא, הגירעון התקציבי בישראל.

גירעון הוא למעשה הפער בין ההכנסות להוצאות הממשלה וכמו כל גוף שרוצה לצמוח יצירת חוב הוא דבר נכון כל עוד הוא מתועל למקומות הנכונים. או כמו שאומר ריי דליו, בעלים של קרן הגידור הגדולה בעולם:

אם לקחת הלוואה בכדי לקנות טרקטור בכדי לקצור יותר יבול מעולה!

אם לקחת הלוואה בכדי לקנות טלוויזיה חדשה יותר טעות!

כך שכאשר המדינה מנתבת את התקציב כראוי המשק צומח והמדינה מרוויחה יותר

לצורך ניהול החוב של המדינה, נקבע בתחילת כל שנה יעד הגירעון אשר השנה עמד על 2.9% מהתמג. כעת עקב חריגה בהוצאות הממשלה וקיפאון בהכנסות הגירעון עומד על 3.8%. לפניכם התפתחות הגירעון במדינה על פי נתוני משרד האוצר:

 

חשוב להוסיף שעל פי חוק מ2013 – גירעון המדינה לא יכול לעלות על 4.65% מהתוצר וככל שאנו מתקרבים למחסום הזה, הגזירות יחלו לבוא. ראש הממשלה הבא, ברגע שיקים ממשלה יצטרך להתמודד עם גירעון חריף כאשר אין דרכים נעימות לצאת ממנו.

אז מה עושים?

קיצוצים

כמו כל משק בית או חברה בחובות צריך להתחיל לחסוך. ממשלת ישראל תצטרך להקטין את הוצאותיה אך יחד עם זאת היא תהיה חייבת להתייעל ברמות גבוהות על מנת לא לפגוע בצמיחה .

זהו אתגר לא פשוט לממשלות בכלל  ולממשלת ישראל בפרט כאשר אל מול אתגר הקיצוצים   עומדים צרכי ביטחון שרק הולכים ועולים, מצב חברתי מאתגר, ומצב פוליטי לא יציב בהגדרה.

לכן אפשר להניח, שהמוטו המרכזי יהיה עליית מיסים משמעותית ותו לא..

 

אז איפה יכאב לנו בקרוב? להלן מקומות אפשריים וצפויים

מעמ

המדינה היא בהגדרה גורילה רעה ורעבהולכן הגורילה תחפש את האוכל במקום הכי קרוב הכי קל והכי כואב. הכנסות מיידיות ומהר על חשבוננו כמובן יעשו דרך העלאת מעמ.. תהליך זה יפגע בכולנו, במיוחד בשכבות החלשות ויגרור העלאת מחירים.

העלאת מס הכנסה

אפשרות להכנסה נוספת תבוא כנראה מהעלאת מס ההכנסה – הוא מס פרוגרסיבי (מצמצם פערים)

הגדלת מס על קניות באינטרנט (בדמות מעמ) – יעודד רכישה של מוצרים מקומיים.

העלאת מס על קניית רכבים – פשוט כי זה קל לממשלה ולא יעורר יותר מדי התנגדות, רכב נחשב כמותרות, ותמיד אפשר להסתדר עוד שנה עם רכב ישן.

קיצוץ משרדי ממשלה למעט הביטחון, אפשר להניח שכל המשרדים יאלצו לקצץ הוצאות המשמעות היא אחת פגיעה באוכלוסיה החלשה שהרי היא הצרכנית המרכזית של פעילות משרדי הממשלה. קיצוץ בקצבאות, בריאות, פנסיות ועוד

איך מתכוננים לגזירות? – איין הרבה מה לעשות, למעט אולי הדברים הבאים, מוגבלים ככל שיהיו.

  1. הקדמת קניות משמעותיות (המעמם יעלה)
  2. המחירים יעלו אזי יש להגדיל את ההשקעה ברכיב הצמוד בתיק ההשקעות.
  3. השקל יחלש הגדלת המרכיב הדולרי.

 

 

כתיבת תגובה