השוק מתקרר, הקורונה מתפשטת

השוק מתקרר, הקורונה מתפשטת

שנה מדהימה עברה על שוק המניות, שנה של תהפוכות, מלחמות סחר, איראן ופופוליזם.

למרות כל המוזכר, שוק המניות לא הפסיק להפתיע בשיאים חדשים. חלקם נבעו מסיבות אורגניות ורובם נבעו מהפתעת המשקיעים כאשר המיתון שצפו לא הגיע. מלחמת הסחר והציפייה לחתימה, בנוסף לבנק המרכזי שעבר מתוואי ריבית עולה, להורדות ריבית, תרמו גם כן לראלי בשוק המניות.

זמן הקורונה

בעוד האופטימיות חוגגת, הרשויות בסין הודיעו על התפרצות וירוס הקורונה. הווירוס הדומה בצורתו לווירוס הסארס, נצפה לראשונה במחוז ווהאן. סיבת ההתפרצות לא ידועה, אך לפי הערכות מודבר על ווירוס שמקורו בבשר חיות בר, מאכל מקובל באזור זה של העולם.

רשתות החדשות בעולם מיהרו להכריז על המגפה, זאת למרות שארגון הבריאות העולמי לא הטיל מגבלות כלשהם ולא הודיע כי מדובר במגפה עולמית. חלק מהפרנויה מגיעה מהפוסט טראומה לאחר מגפת הסארס. יחד עם זאת, הסארס ב- 2003 הגיע ללא הכנה מוקדמת וללא ידע איך לטפל במצב, בעוד שבאירוע הנוכחי, הרשויות בסין עובדות בצורה מסודרת למגר את הווירוס. כל זה לא עזר למשקיעים, אשר מיהרו למכור את אחזקותיהם ולהוביל בכך לירידות שערים חדות. כתבות שונות שהתפרסמו טוענות כי הווירוס צפוי להוריד 1% מהצמיחה בסין ב- 2020, ירידה שכזאת צפויה לפגוע מהותית בסין, שכבר צומחת בקצב איטי יותר מבעבר. 

ווירוס הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים שפקדו את העולם בשנים האחרונות (שפעת חזירים, עופות, מארס, סארס, אבולה ועוד..) כאשר כל האירועים האלו נגמרו בזמן מוגדר ושוק ההון התאושש במהרה.

יחד עם זאת, התרבות המקרים והפרנויה השוררת מעודף המידע שבכף היד, שברובו לא מדויק, מייצרים הזדמנויות מעניינות.

בגרף : קצב ההדבקה של הקורונה, עד לאן יגיע?

אספנו עבורכם שלוש חברות אשר צפויות להרוויח ממגפות שכאלה:

Johnson & Johnson (JNJ)

ענקית הבריאות חוותה תקופה קשה בגלל תביעות אחריות למוצריה, יחד עם זאת, מדובר בתאגיד ענק השולט על כל שרשרת מוצרי הבריאות.

לאחרונה אמר קצין המדע הראשי שלה, ד”ר פול סטופלס, כי הוא מאמין ביכולתה של החברה ליצור חיסון נגד הווירוס הסיני. “יש לנו עשרות מדענים שעובדים על זה כך שאנחנו די בטוחים שנוכל לגרום למשהו שיעשה ויישאר פעיל לטווח הארוך. נראה בשבועות הקרובים איך זה הולך”, כך אמר ד”ר סטופלס לאחרונה. אחזקה במניית החברה נותנת תשואת דיבידנד של 2.6% בחברת בריאות מובילה. החברה נסחרת בשווי של 391 מיליארד דולר במכפיל רווח עתידי של 15.3. ברבעון האחרון הכנסות החברה צמחו ב- 1.7% והרווח הנקי עלה ב-31.8%, בעיקר עקב הוצאות הליטיגציה שעמדו על 264 מיליון דולר ברבעון, לעומת 1.29 מיליארד דולר בשנה הקודמת.

AbbVie (ABBV)

ענקית הביו-טק שמפתחת מוצרים ייחודיים מצילי חיים, חוותה ירידות שערים לאחרונה כאשר המשקיעים חששו מתוצאות הדוח הקרב ובא.

למרות החששות, לאחרונה נודע כי ממשלת סין משתמשת בשילוב של שתי תרופות של החברה מסוג ריטונאוויר ולופינביר, בכדי לסייע בטיפול במחלה. שתי התרופות הללו שימשו בעבר למלחמה באיידס בשילוב עם תרופות אחרות. בנוסף, החברה עומדת לסגור את העסקה לרכישת אלרגאן (AGN) בקרוב ובכך להפוך למובילה בתחומה. החברה נסחרת בשווי של 124 מיליארד דולר במכפיל רווח עתידי של 9, לפני המיזוג. ברבעון האחרון הכנסות החברה צמחו ב- 3% והרווח הנקי ירד ב-33.8%, זאת בעקבות גידול בתחרות בסקטור התרופות הביולוגיות הגנריות. החברה נהנית מפורטפוליו מרשים של תרופות בפיתוח. החברה העלתה את הצפי לרווח לשנה המלאה והודיעה על חלוקת דיבידנד.

עוד חברה מעניינת היא

The Clorox Company (CLX)

חברת קלורוקס מייצרת ומשווקת מוצרים צרכניים ומקצועיים ברחבי העולם. החברה פועלת באמצעות ארבעה מגזרים: ניקיון, משק בית, סגנון חיים ומסחר בינלאומי.

ארגון הבריאות העולמי נתן הנחיה עולמית לשמירה על ההיגיינה כאמצעי לעצירת התפשטות הווירוס. קלורקס מייצרת מוצרי ניקיון רבים ובניהם מוצר הדגל, מטליות אקונומיקה חד פעמיות. למעלה מ- 80 אחוז ממכירות החברה נוצרים ממותגים המחזיקים בנתח השוק הכי גדול בקטגוריות שלהם. החברה נסחרת בשווי של 19.8 מיליארד דולר ובמכפיל רווח עתידי של 24. ברבעון האחרון הכנסות החברה ירדו ב- 3.6% והרווח הנקי ירד ב-3.3%. הירידה בהכנסות הייתה כתוצאה של תמהיל מוצרים שונה והפרשי מטבע (2% מהירידה).

 

 

כתיבת תגובה