פאניקת הקורונה? למשקיעים באמת זו הזדמנות
hong-kong-04-LQ

פאניקת הקורונה? למשקיעים באמת זו הזדמנות

Hang Seng, מדד המניות המוביל בהונג קונג סובל מרידות שערים תקופה ארוכה. המדד ירד כ-18% בשנתיים האחרונות ולכך 3 סיבות עיקריות. להערכתנו אם מפרקים ומבינים את המהות שמסתתרת מאחורי הסיבות הללו ניתן לזהות הזדמנות קנייה ברמות המחירים הנוכחיות. המפתח לכך טמון בהבנת מערכת היחסים המורכבת בין הונג קונג לסין.

מלחמת הסחר

הירידות שאנו רואים מתחילת 2018 הן תגובת השווקים למלחמת הסחר שקרמה אז עור וגידים והכניסה פחד לשווקים בעולם הפיננסים ועל אחת כמה וכמה על אלה שקשורים בסין וכאן מגיע הפאנצ’ הראשון, רוב החברות במדד ההונג קונגי (44 מתוך 50) הן חברות סיניות.

ההפגנות

בתחילת אפריל 2019 החליטו הסינים לקחת צעד קדימה בשליטתם המשפטית בהונג קונג וניסו להעביר חוק שיאפשר הסגרה של פושעים שנמצאים בהונג קונג לסין. אינספור הפגנות שיתקו את המדינה ואת הכלכלה והובילו למיתון של ממש כך ברבעון השלישי של של 2019 הכלכלה התכווצה ב-3.2%. חשוב להדגיש שהירידה הצפויה בתמ”ג ב-2020 מתומחרות המחיר המדד היום.

זוכרים את הפאנצ’?

בעוד שהתוצר נפגע, תזרים החברות הנסחרות ב-Hang Seng לכמעט ולא נפגע. כבר הזכרנו שרוב החברות במדד ההונג קונגי (44 מתוך 50) הן חברות סיניות. השילוב של הבהלה סביב המדינה ופגיעה מינימלית ביותר ברווחי החברות במדד גרמו למכפיל הרווח של המדד להגיע לרמות נמוכות מאוד ביחס ל-5 השנים האחרונות.

CoronaVirus

בהלה נוספת שוררת זה עתה והיא וירוס הקורונה שהצליח להוריד את המדד ההונג הונגי ב-7% נוספים שנבעו הן מהפחד מהתפשטות הוירוס והן מהתגובה של הסינים וההונג קונגים שסוגרים ערים, בתי ספר ומשאירים את האזרחים בבתים מה שמוביל להקפאת חלקית הכלכלה. כמובן שאין לדעת מה תהיה השפעתו של הוירוס ומתי יחלוף אך חשוב להבין את השוני בין הוירוס הנוכחי לסארס שצץ אי שם בשנת 2003. במגפת הסארס הסינים ניסו להראות שהכול בסדר ושיקרו לעולם במצח נחושה, וכך גרמו לסכנה אמתית לכלכלה. היום העניין נלקח ברצינות רבה מהרגע הראשון והטיפול בו צפוי להוות פגיעה נקודתית בלבד עקב התגובה הכה אגרסיבית של הממשלות.

וקצת פרופורציות, כ-600,000 אלף סינים נהרגים משפעת בכל שנה ולא מקבלים אף לא חצי כותרת, מניין ההרוגים מוירוס הקורונה עומד היום על מעל 1000 איש.

לסיכום

להערכתנו, המדד ההונג קונגי חטף מספיק, חלק מכך שלא לצורך ואין סיבה לא לנצל זאת ולקנות אותו בנקודה שנראית אטרקטיבית, במיוחד כאשר אנו מבינים כי:

  • נחתם החלק הראשון בהסכם הסחר בין ארה”ב לסינים, ונראה כי שני הצדדים מעוניינים ברגיעה ובעבודה על החלק השני.
  • להפגנות בהונג קונג כמעט ואין קשר לרווחי החברות הנסחרות ב-Hang Seng.
  • וירוס הקורונה צפוי לגרום לירידה נקודתית בלבד בשווקי ההון.

כתיבת תגובה