מה הקשר בין הקורונה לאינפלציה העולמית?

מה הקשר בין הקורונה לאינפלציה העולמית?

מה הקשר בין נגיף הקורנה, שפעת החזירים ואינפלציה?

אינפלציה היא מונח כלכלי המתאר תהליך של עלייה מתמשכת וקבועה של רמת המחירים. דבר אשר מביא לירידה בערך הכסף.

לאחרונה פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר. כצפוי, האינפלציה השנתית ירדה לרמה נמוכה של 0.3%. רמה נמוכה זו מדאיגה את בנק ישראל כמו את המרבית הבנקיםהמרכזים בעולם המערבי  אשר פוחדים כי האינפלציה הנמוכה היא תוצאה של ביקושים נמוכים בשוק. בישראל יעד האינפלציה ( היעד אותו מגדיר בנק ישראל כעליית מחירים בריאה) עומד על 2%, כלומר אנחנו רחוק מתחת ליעד. המדד הנמוך מדאיג עוד יותר נוכח הריביות הנמוכות ושוק העבודה החזק, שתי הפרמטרים שלפי המודלים המקובלים בכלכלה היו צריכים לתרום להתחזקות האינפלציה.

אז למה האינפלציה כל כך נמוכה?

ישנם דעות רבות על הנושא אך הדעה הרווחת הינה שהאשם העיקרי הינו טכנולוגיה. הוזלת עליות יצור, תחרותיות ופתיחת השווקים הגלובליים הם חלק מהגורמים לאינפלציה נמוכה. אפקט “עליבאבא” בו כל צרכן מודע היום יותר מתמיד למחירי המוצרים בכל העולם ובנוסף ביכולתו לעשות השוואת מחירים יעילה על הספה כנראה תורמים גם כן לאינפלציה הנמוכה.

מה רע באינפלציה נמוכה?

לאינפלציה נמוכה שתי השפעות מנוגדות. מצד אחד, קיפאון במחירים ואף ירידת מחיר טובה לכיס. יש לנו בכיס יותר כסף לקנות מוצרים, נחמד. מהצד השני, לאינפלציה קשר ישיר לריבית. אינפלציה נמוכה דורשת הורדת ריבית (זאת כדי לתמרץ אותנו לחסוך פחות ולבזבז יותר), אשר בתורה פוגעת לנו אנושות בחיסכון ארוך הטווח. הריבית שתקבלו על החסכונות שלכם אפסי ובגיל הפרישה תאלצו להסתפק בפחות, הרבה פחות. לא טוב.

השוק הפסימי לא מתמחר היום אינפלציה גבוהה מאחוז לשנה הקרובה, זאת אחרי שנים של אינפלציה נמוכה ונתונים מאכזבים. יחד עם זאת בהשקעות, שכולם שאננים צריך לפקוח את העיניים.

האם יכול להיות שאנחנו הולכים להיות מופתעים בקרוב? 

אנחנו חיים היום בעולם גלובלי, עולם בו למדינות גדולות שלהם הסכמי סחר מהותיים, יש השפעה חזקה על כלכלות נוספות. בשנים האחרונות אנחנו עדים למתאם בין אירועים כלכלים שונים ברחבי העולם והשפעתם על כלכלות שונות הנמצאות בקצוות שונים של העולם. ב-20 השנים האחרונות סין סבלה מאירועים שונים של שפעת החזירים. לאחרונה התייקר מחיר החזיר בסין במאות אחוזים בסין זאת בעקבות התפרצות שפעת החזירים במדינה, שהכתה קשות בעדרים והובילה לשיבושים באספקה. סין הינה מצרכניות החזיר הגדולות העולם, רחמנא ליצלן.

התייקרות מחירי החזיר בסין הביא לעלייה חדה באינפלציה. בדצמבר השנה, שיא מגפת שפעת החזרים  נרשם זינוק באינפלציה לשיא של שבע שנים. מדד המחירים לצרכן עלה ל -4.5%. לחודש ינואר המדד כבר עומד על 5.4%.

כיוון שלקנות חזיר בסין כיום כמעט בלתי אפשרי, הספקים המקומיים פונים ליצרנים העולמיים ובעיקר למגדלי ומעבדי החזיר בארה”ב אשר מעדיפים למכור את הסחורה במחירים כפולים ויותר בסין. הזינוק בביקוש ובמחיר מתגלגל ישירות לצרכן האמריקאי ולמדד המחירים ומשם גם ישירות  אלינו, לישראל הקטנה.

בגרף למטה ניתן לראות את הזינוק במחירי החזיר (באדום)  ב-15 השנה האחרונות ואת ההשפעה על האינפלציה בסין (בלבן) לארה”ב (בכחול) ובישראל (בצהוב). כפי שניתן לראות יש מתאם מסוים בין הנתונים.

לא זאת בלבד, התפרצות נגיף הקורונה לאחרונה – שכיום נקרא רשמית COVID19 עושה נזק עצום לשרשרת האספקה העולמית. עם קרוב ל 100,000- נפגעים ויותר מ-2000 הרוגים, מחירי התפוקה, הוצאות הצרכנים, התיירות ומחירי הסחורות ראו ירידות משמעותיות. יחד עם זאת הפגיעה האנושה בשרשרת ההספקה מביא חברות רבות להעלות מחירים.

איך כל זה קשור אלינו?

לאחרונה הודיעו מספר יבואנית מוצרי חשמל, מהגדולות בישראל, על העלאת רוחבית בגובה 10% לכל מוצרי החשמל. בנוסף כיוון שהלבשה וטקסטיל הן תעשיות מסורתיות במוקד התפרצות המגפה, שבה גם נמצאים מרכזי הייצור וההפצה הגדולים בסין. השבתת המפעלים בעקבות המגפה מאיימת על אספקת סחורה לתעשיות בכל העולם וכך גם בארץ. נשיא התאחדות התעשיינים אמר לאחרונה כי הקורונה תוביל לעליות מחירים.

כלכלת סין תשרוד את הנגיף, אך בזמן שהיא מתאוששת ועד לחזרת שרשרת היצור לפעולה מלאה, ישנה הסתברות עולה להתחזקות האינפלציה. שימו לב.

כתיבת תגובה