הודו צומחת במהירות. אסור לתת להזדמנות הזו לחמוק מידיי המשקיעים.

הודו צומחת במהירות. אסור לתת להזדמנות הזו לחמוק מידיי המשקיעים.

הודו היא לא רק יעד תרמילאים אחרי הצבא שהולכים לחפש או לאבד את עצמם. הודו היא גם יעד השקעות מרתק עם פוטנציאל רב.

כיום השוק המתעורר הגדול בעולם הוא סין, אך שכנתה מדרום-מערב עשויה להיות מוכנה לעקוף אותה בעתיד הקרוב. כלכלה צומחת במהירות ודמוגרפיה חיובית, הופכות את הודו להזדמנות נהדרת עבור המשקיעים הבינלאומיים.

כלכלת הודו ידועה בעיקר בזכות תעשיות מיקור-החוץ בתחום טכנולוגיות המידע, אך כלכלת המדינה עדיין מבוססת ברובה על חקלאות ותעשייה. נכון להיום, הודו במקום השני בעולם בתפוקה חקלאית ומקום 12 בעולם מבחינת תפוקה תעשייתית נומינלית. מקורות צמיחה אלו הביאו את כלכלת המדינה להפוך במהירות לשלישית בגודלה בעולם, על בסיס שוויון כוח קנייה.

כוח האדם בהודו נחשב למלומד ואיכותי, המדינה מאכלסת את כוח העבודה הצומח בעולם. לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית העריכה לאחרונה שהודו צפויה ליהנות מכוח העבודה הגדול בעולם עד שנת 2025, בעוד שמחצית מאוכלוסייתה נמצאת מתחת לגיל 25 ויותר מ- 65% הינם מתחת לגיל 35. במדינה ישנה גם מערכת ההשכלה הגבוהה השלישית בגודלה בעולם, אחרי ארה”ב וסין, כך על פי דו”ח של הבנק העולמי.

הדמוקרטיה הוותיקה של הודו ומדיניותה הכלכלית הליברלית הופכים אותה ליעד בטוח יותר משווקים מתעוררים רבים, ביחוד בהשוואה לסין. כיום הודו נהנית משיעורי אבטלה יורדים ומשיעור צמיחה גבוה של מעל ל-6%, אם כי צמיחת התוצר נמוכה יותר מבעבר. בנוסף, מערכת הבנקאות המקומית עוברת בשנים האחרונות רפורמה מקיפה וזאת על מנת לטפל בבעיית החובות הגבוהים.

הודו עוברת עוד תהליך חשוב שעשוי לתרום רבות לכלכלה – תהליך אורבניזציה. בשלושת העשורים הבאים, יותר מ-350 מיליון הודים יעברו להתגורר בערים. מספר מטורף זה, שהוא כמעט ובלתי נתפס במושגים של העולם המערבי, צפוי לדרוש השקעה מסיבית בתשתיות. במהלך שני העשורים הבאים, תוכננו ואושרו השקעות של יותר מ-1.5 טריליון דולר בתשתיות.

הוספת חשיפה להודו בתיק ההשקעות עשויה להיות רעיון טוב שכן המדינה נחשבת לאחד השווקים המתעוררים המעניינים ביותר. כלכלת הודו הגדילה את העושר המצרפי (נכסים פחות התחייבויות) בכ-96% בעשור האחרון. בנוסף, בעשור הקרוב מספר זה צפוי לצמוח ע”פ הערכות ב-180%.

אז איך משקיעים בהודו?

למשקיע הממוצע יש מספר קרנות המתמחות בהודו ובניהן iShares MSCI India ETF  המנהלת את סך הנכסים הגבוה ביותר. כאשר בין האחזקות הגדולות ניתן למצוא את Reliance Industries, Infosys ו- Tata Consultancy Services. ניתן גם להיחשף ישירות למדד המוביל בהודו דרך iShares India 50. כאשר בין האחזקות הגדולות ניתן למצוא את HDFC Bank Ltd, ICICI Bank ועוד. בנוסף, ישנם ETF אשר חשופים למניות מקומיות קטנות כגון: iShares MSCI India Small-Cap ETF.

מי שמחפש חשיפה למניות ספציפיות, יידרש לבצע עבודה יותר מעמיקה כיוון שלא ניתן כרגע לסחור ישירות מול הבורסה בהודו מישראל. האפשרות היחידה הינה לסחור במניות דואליות אשר נסחרות גם בארה”ב. בין חברות אילו ניתן למצוא את ענקית הבנקאותICICI Bank  (IBN), ענקית התעשייה Tata Motors, חברת התוכנה  Infosys, חברת התיירותMakeMyTrip  ועוד.

לסיכום

הודו נהנית מכל המרכיבים אשר יכולים בעתיד להפוך אותה למרכז סחר וטכנולוגיה עולמיים עם אוכלוסייה צעירה, חרוצה ומשכילה. שינויים אילו צפויים להטיב גם עם המשקיעים בשנים הבאות, זאת למרות האתגרים המבניים הקיימים.

כתיבת תגובה