מה עושים כשההשקעות שלנו מתרסקות?

מה עושים כשההשקעות שלנו מתרסקות?

משקיעים יקרים,

המניות בארץ ובעולם ירדו כבר מעבר ל-15% בשבוע, ומחקו את כל עליות השנה ומעבר. רבים מהעסקים בארץ ובעולם וגם אלה שאנו מכירים היטב יורדים ומתרסקים.

זה לא רק אחוזי הירידה שאנחנו מרגישים, זו גם המהירות. על פי נתונים מ”וול סטריט ג’ורנל, ירידה של 10% בתקופת זמן של שבוע לא אירעה בארבעת העשורים האחרונים!

כבית השקעות ותיק, שבו ההון שלנו עובד יחד עם זה שלכם, אנחנו מרגישים זאת יחד איתכם.

אנו חשים באופוריה כאשר המניות עולות ועולות כפי שהיה בשנת 2019 (ובמרבית העשור האחרון), וחשים את חוסר הוודאות והטלטלה הרגשית כשהמניות יורדות, אבל מעל הכול אנחנו כאן תמיד בכדי להגשים  מטרה אחרת – אנו כאן כדי להפוך אתכם לחכמים יותר בעולם ההשקעות, מאושרים יותר ועשירים יותר על ידי רכישת ידע וניסיון.

אז מה קורה?

יש הרבה שאנחנו עדיין לא יודעים, יש הרבה שבכלל לא מספרים לנו, אך יחד עם זאת, יש גם עובדות שאסור להתעלם מהן. מדובר בנגיף דמוי שפעת, נקודה. המערכת הרפואית עוד לא יודעת מספיק, ואסור להשוות על בסיס נתונים חלקי, אך השפעת דומה עד מאוד לווירוס החדש שלנו ומערכות הבריאות העולמיות מנסות בכל הכוח למנוע שפעת נוספת או לפחות לדחות אותה אל חודשי הקיץ . על בסיס הנתונים עד כה יש הצלחה מניעתית בחלק מהקומות בעולם (סין לדוגמא), והצלחות חלקיות של דחייה בהפצה המונית ,לרוב באמצעים קשים, כאלו שפוגעים  בפרנסה של חברות ואנשים  ולכן בכלכלה. בין אם יצליחו ובין אם לא, רוב רובו של הנזק להשקעות שלכם נובע מהפצת ווירוס אחר, קטלני הרבה הרבה יותר, מדבק מסוכן הרבה יותר והוא ווירוס הפחד. ברגע  שקמה לה “מסיבה” של פוליטיקאים, רופאים ותקשורת, יצרנו מפלצת פחד ועולם “ילדי שלא נרדם בלילה” כי יש מפלצת בארון.

אז מה עכשיו?

הדרך היחידה להרוויח בעולם ההשקעות היא להשקיע לטווח הארוך, אך אנו לא “טומנים את ראשנו בחול” בזמן ששאר העולם רוחש וגואש.

בזמן שאתם קוראים את החדשות, שוקלים את אפשרויות ההשקעה ומתכוננים לקבל החלטות, זכרו:

המניות הן תנודתיות בטווח הקצר, אך בטווח הארוך התשואות חיוביות בהרבה מהשליליות.

כך שהתנהגות מניות במשך ימים/ חודשים ו/או אפילו שנה, אינה כה חשובה בראייה ארוכת טווח. למעשה: כמעט 9 פעמים מתוך 10 שנים במאה השנים האחרונות, מניות מרוויחות כסף, בכל תקופה של 10 שנים.

עסקים צומחים ומניות עולות – לאורך שנים. עם זאת, המניות אכן נופלות לפעמים באופן דרמטי – אך הן מתאוששות דיי מהר

כשמסתכלים על נתוני העבר, תיקונים כאלו מתרחשים אחת ל-12 עד 18 חודשים בממוצע. נכון לעכשיו – חלפה יותר משנה מאז התיקון האחרון, אז אנחנו לא ממש המומים לראות אחד כזה. למעשה, אנחנו די מתוזמנים.

צריכים לעבור את ימי הירידות, מבלי לעשות טעויות קשות כדי לוודא שאנחנו חווים בחזרה את  העליות.

חשוב כמו בעלים של חברה שאתה משקיע בה, לא כמו סוחר.

אף פעם לא נמאס לנו לומר זאת כי זה נכון! אפילו מי שכבר מכיר את הפילוסופיה שלנו על השקעות עשוי להזדקק לתזכורת בזמנים כמו אלה.

אנחנו לא סוחרים במניות או אגרות חוב, אנו משקיעים בחברות. חברות נהדרות עם מודלים עסקיים שלדעתנו הופכות את הענפים שלהן ועושות את ההבדל בעולם התחרות.

לחברות בהן אנחנו משקיעים, יש לקוחות נאמנים, הם נמצאות בשווקים צומחים, ויש להן יתרונות ייחודיים.

הישארו מושקעים בסוגי חברות שיכולות לספק צמיחת מכירות ורווחים ב-3, 5 ו-10 השנים הבאות. אל תיתנו לתנודות היומיות והחודשיות במחירי המניות או אגרות החוב להפחיד אתכם. היו סבלניים וזכרו מדוע השקעתם מלכתחילה.

אומץ

אין לנו כדור בדולח שיגיד לנו שהשווקים לא ירדו עוד 10% מכאן עד אמצע השנה. החשוב הוא להבין את פוטנציאל השוק התנודתי ואת המשמעות בטווח הארוך.

זכרו כי יותר ממחצית הימים הטובים ביותר בשוק מגיעים תוך מספר שבועות בלבד מהגרוע ביותר. אבל אנחנו כן יודעים שכל ניסיון לדעת מתי להיכנס לשוק ומתי לצאת ממנו מוכח לרוב כמהלך סרק.

דרוש אומץ בכדי להחזיק ולהמשיך להשקיע בשווקים סוערים. אנחנו כאן כדי לעזור לכם למצוא את האומץ הזה ולשמור עליו.

היו בטוחים, זה משתלם בטווח הרחוק

אלדד תמיר .

כתיבת תגובה