שבבים מהעתיד: על המשולש הפראי של Intel, AMD ו-NVidia

שבבים מהעתיד: על המשולש הפראי של Intel, AMD ו-NVidia

למחפשים מעבד (CPU), יחידת המחשוב המרכזית במחשבים, טלפונים, קונסולות משחקים ושרתים, ישנן בעצם שתי אופציות, Intel ו-AMD. עם שווי שוק של 215B$ דולר, Intel היא המפלצת ו-AMD, אמנם לא חברה חדשה, היא השחקנית השנייה עם שווי של 33B$.

במשך שנים Intel שלטה בשוק עם רב משמעותי במעבדי מחשבים וניידים ומעל 90% בתחום

השרתים, אבל לאחרונה נראה כי האדמה תחתיה החלה לנוע. המתחרה AMD, בשיתוף פעולה עם יצרנית המוליכים הטייוואנית, TSM ניצחה את אינטל במרוץ למעבד ה-7 ננומטר (7NM). 2019 תהיה השנה בה AMD תתחיל למכור מעבדי 7NM, בעוד שאינטל לא תהיה מוכנה עם מעבד ה-10NM המתחרה עד 2020.

הצלע השלישית

אם ה-CPU הוא המח במחשב, כרטיס גרפי (GPU) הוא הלב. כמו מול אינטל בזירת המעבדים, גם כאן, AMD סוגרת את הפער מול המובילה – במקרה זה NVidia.

81% משוק המעבדים הגרפיים נמצא בידיים של NVidia, בעוד שהשאר הולך ל-AMD. למעשה, NVidia אפילו הגדילה את נתח השוק שלה בכ-15% ב-2018, אבל מבול המכירות של תקופת

הקריפטו ב-2018 השאיר שוק מוצף במעבדים גרפיים, הוביל לירידה במכירות ופגע בצמיחה הכלכלית של NVidia.

על אף שמחלקת המעבדים של AMD יורה בכל הצילינדרים, בתחום הכרטיסים הגרפיים החידושים התעכבו ואמורים לצאת בקרוב עם בואם של שבבי ה-Navi.

קשה עוד לומר אם ה-Navi יגבר על Nvidia מיד עם צאתו לשוק, אבל AMD לא צריכה להפיל

את המלך במכה אחת, כל מה שנדרש ממנה הוא פתרון תחרותי במחיר אטרקטיבי –

וזה כבר ישאב נתח שוק מ-Nvidia.


מובייל וסין

בתחום המובייל AMD חתמה חוזה “מרובה שנים” עם סמסונג לפיתוח שבבים גרפים למובייל,

המבוססים על טכנולוגית ה-REDEON שלה, דבר שמאוד ירגיע משקיעים בתקופת מלחמת הסחר עם סין.

ואם כבר מלחמת סחר, גם שם AMD הצליחה להתאושש בצורה לא רעה. סקטור השבבים מאוד רגיש לכל מה שקורה בסין, ברבעון האחרון איומים של סין על הגבלת ייצוא מינרלים נדירים והעלאת המיסים האחרונה של הנשיא טרמפ נתנו לסקטור מכה. שתי החברות, AMD ו-NVidia, נפלו בכ-50% מהשיא שלהן בסוף שנת 2018, לפני התאוששות בתחילת 2019. כשהחששות נרגעו, AMD טיפסה וצמצמה לנפילה של 15%, בעוד ש-NVidia עדיין ב-43% למטה.

גיימינג בעננים

גיימינג בענן זה תחום לוהט, עם תחזיות צמיחה של 1.1B$ לשנת 2019 בתחום ה-eSports כולם רוצים ביס מהעוגה. גוגל כבר הכריזה על שירות המשחקים בענן שלה, STRADIA, שיושק לקהל בנובמבר הקרוב ויתבסס על שבב ייחודי מאת AMD .NVidia בשלבי בטא מתקדמים של שירות דומה, ה-Now Geforce ומייקרוסופט עושה את צעדיה הראשונים בתחום עם ה-xCloud.

מנכ”לית בעלת חזון

ליסה סו היא המנכ“לית האישה הראשונה ב-AMD ומכהנת כראש החברה מאז 2014. בשנה בה נכנסה לתפקיד AMD הפסידה מעל מיליארד דולר, מה שמחק את רווחי השנתיים שקדמו לה. בראיון שנערך עמה ב-FastCompany בסוף 2018, סו מספרת שבכניסתה לתפקיד הייתה דרישה מצד החברה לבסס משימה, חזון וערך.

סו, שמגדירה את עצמה כ”פותרת בעיות”, הבינה שבמצב הנוכחי אין לחברה את המותרות

להשקיע חצי שנה בבניית אסטרטגיה, אז היא כתבה תזכיר והגישה אותו בפגישה הכללית הראשונה.  בתזכיר היא ציינה שלוש מטרות עיקריות: לבנות מוצרים מעולים, להעמיק קשרי לקוחות ולפשט את כל מה שהחברה עושה.

היא ידועה כמנכ”לית שנשארת קרובה לקרקע, היא מעידה על מקרים שעובדים בדרגות נמוכות או מכרים מחוץ לחברה הציעו לה תובנות על מה שעובד או לא. מי שבתחום מעיד עליה בתור אחת שנפגשת עם לקוחות, מדברת באופן קבוע עם הצוות שלה וקוראת מה אומרים על AMD ב-REDDIT ובפורמים אחרים.

נראה שההקשבה והתקשורת הפתוחה הצליחו להדהד בצוות. באותו ראיון מספרת סו, שמספר רב של חודשים לאחר כתיבת אותו תזכיר, ראתה תמונה שלו תלויה על אחד הלוחות המחיקים במשרד.

מבט קדימה

שבבים או מעבדים קיימים בכל מוצר מחשוב בו אנחנו משתמשים. השוק והדרישה גדלים וסביר

להניח שמילים אלו נקראות במכשיר בעל מעבד או מעבד גרפי של אחת משלוש החברות הגדולות.

בכל הנוגע ל-AMD, יש כמה דברים שצפויים להניע את החברה קדימה בטווח הארוך:

קונסולות המשחקים הגדולות הבאות, ה-Xbox של מייקרוסופט וה-PlayStaiton של סוני, עתידות להיות מבוססות על מעבדים של AMD. על פי שנים קודמות, מעל מאה מיליון יחידות צפויות להימכר.

כמו כן, שוק מעבדי המחשבים האישיים והשרתים יהפוך על פי הערכות לפחות ריכוזי, ו-Intel תיפרד מחלקים מסוימים בנתח השוק, לצד צמיחה בביקוש למעבדים גרפיים. אם AMD תמשיך להתבסס עם מוצרים איכותיים, היא תיהנה מכל צמיחה בביקוש.

לסיכום, ישנם גם קלפים קצת יותר פרועים, כמו העסקה עם סמסונג, השקעה בטכנולוגיות של מציאות מדומה ומכוניות אוטונומיות.

עוד אירוע שיש לשים לב אליו בטווח הקצר: אירוע ה-Chips Hot שייערך ב-10 לאוגוסט, בו ליסה סו מתוכננת לדבר על העתיד של מחשבים בעלי ביצועים גבוהים. האם העתיד הזה נמצא בידיים שלה?

כתיבת תגובה