מלחמה שקטה, כותרות גדולות

מלחמה שקטה, כותרות גדולות

המאמץ של נשיא ארה”ב טראמפ להחזיר את שוק העבודה האמריקאי לגדולתו, או לפחות לייצר מראית עין כזאת מתערבב שוב עם שיקולים ביטחוניים ומאיים להחריף את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מה עומד בבסיס ההחלטות, קשה לדעת, אבל אלה העובדות.

בשנה שעברה ברית מודיעין של 5 מדינות (אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, בריטניה וארה”ב) העלתה חשדות שרכיבי תקשורת של יצרנים סיניים עשויים להכיל אמצעי ריגול שישמשו את הממשלה הסינית.

ב-15 במאי השנה טראמפ חתם על צו מנהלי שנותן ללשכת המסחר אישור לאסור על גורמים זרים לבנות תשתיות סלולר של דור 5, וכעבור כמה שעות האיסור הפך ממרומז למפורש, כשוואווי הוכנסה ל”רשימה השחורה” – כ-70 ארגונים שאסור לחברות אמריקאיות לסחור עמם ללא אישור ממשלתי – והיא הגדולה והמרכזית ביניהן.

בצל שמועות שוואווי מאז ומתמיד הייתה חטיבה סודית בממשלת סין, תגובת הנגד של הספקנים היא שהחשד בריגול הוא בדיוני ונועד לשמש תירוץ להחלשת התחרות החיצונית לקראת עידן ה-G5 הבא עלינו לטובה. השוק האסייתי מקדים במעט את זה האמריקאי, אך בשניהם ניתן כבר לראות סנוניות ראשונות של פרישה רחבה (דרום קוריאה, אילינוי).

צעד מתבקש מהצד הסיני, רבים הניחו, היה החרמת אפל – אך הגיוני אם זאת מייצרת טכנולוגיה וזאת מייצרת טכנולוגיה. אולם, הסינים, למרות (ואולי בגלל) שמפעלי אפל רובם על אדמת סין, בחרו שלא לתקוף בחזרה בתואנות שווא של “איום בטחוני על סין”. מנכ”ל וואווי טען בימים שאחרי החלטת הנשיא, כי “אין סיבה להעניש את אפל”.

הביקורת המרכזית מכיוון אותם ספקנים היא שעדיין לא סופקו הוכחות או ממצאים לאמצעי ריגול בתשתיות, וכי סנקציות חסרות צורה מסוג זה עשויות לפגוע בתעשייה האמריקאית בטווח הארוך. עם זאת, רבים מוצאים פן חיובי בדבר, באמונה שמהמשבר הזה ייצאו הגדרות ושיתופי פעולה חדשים שיאפשרו דווקא לחברות אמריקאיות פריצה חסרת תקדים לשוק הסיני.

מניית אפל נותרה חזקה ושווי השוק שלה, 823B$, עדיין הולך לפניה. בארבעת הימים שאחרי הצו של טראמפ נרשמה ירידה במנייה, שבהמשך התייצבה והרחש סביבה וסביב מניית נייק היה של מתח והתכוננות לפגיעה. אך נכון לזמן זה, הפגיעה טרם הגיעה, הודות לקור הרוח הסיני. ואולי הנקמה תוגש דווקא קרה.

תלויים בין שתי בורסות

וואווי איננה חברה ציבורית, אלא מוגדרת כחברה בבעלות עובדיה. החוק הסיני לא מאפשר בעלות פרטית של למעלה מ-50% והמייסד רן ג’נגפיי עצמו מחזיק רק בכ-1%. יתר המניות מחולקות על ידי ועד המייצג את העובדים (הסינים בלבד) כתגמול על ביצועים.

הודות לעובדה שוואווי לא נסחרת, הפוקוס עובר בשלב זה לחברות המספקות לה רכיבים ומושפעות ישירות מהחרם האמריקאי, כמו יצרנית השבבים הסינית SMIC (NYSE:SMI, NEHK:981) שראתה עליות חדות בקרב המשקיעים הסינים, או QUALCOM (NASDAQ:QCOM) שצנחה מעט. גם אינטל, פנסוניק, גוגל ועוד חברות גדולות – אמריקאיות ואסייתיות כאחת – צפויות להיות מושפעות ויהיה מעניין לעקוב אחריהן.

הדרמה הזאת, כל כמה שהיא חסרת תקדים, עשויה להיות רק תחילת הדרך אם מלחמת הסחר תתגלגל ביתר שאת לבורסות השונות. בשבוע האחרון דווח כי הענקית הסינית עליבאבא (NYSE:BABA) לוטשת עיניים להנפקה משנית בהונג קונג במטרה לגייס מהציבור הסיני 20 מיליארד דולר. וואווי לסיפור הזה אינה קשורה ישירות וטענה שאין לה כוונה להפוך לציבורית בזמן הקרוב, אך אנליסטים רבים צופים שעליבאבא תגרור אחריה עוד ועוד חברות “לחזור הביתה” ולהראות שהנאמנות שלהן שוכנת בקרב המשקיעים הסינים.

אחרי שנים ארוכות שבהן חברות סיניות דילגו מעל הקהל הסיני והתרוממו עם כסף אמריקאי, לחץ על טראמפ להגביל אותן בעזרת מכסים וצווים, עשוי לייצר הפרדה נוספת בין הכלכלות ולהשאיר את ההנפקה ההיסטורית של

עליבאבא בוול סטריט ב-2014 כזיכרון רחוק – נקודת ציון של שילוב זרועות טכנולוגי וכלכלי בין ארה”ב וסין – כזאת שלא תחזור בקרוב.

אז לאן הולכים מכאן?

אין דרך לחזות בבירור את השלכות הצעדים האחרונים במלחמת הסחר, שעשויים להיראות במבט לאחור כתפנית דרמטית כמו שהם יכולים להיעלם בסיכום הכללי של הסנקציות. מניות טכנולוגיה עומדות כמובן באזור הפגיעה הראשוני, אך מעקב אחרי סחורות כמו סויה, סוכר, בקר, אלומיניום ועוד, עשוי להיות קריטי בתקופה הקרובה.

המלצה נוספת למתלבטים שמגיעה מכיוון גולדמן סאקס, פרט להשקעה במניית אפל המתחזקת, היא להימנע ככל האפשר ממניות מוצרים ולהתרכז במניות שירותים, שמראות הרבה יותר יציבות בתקופות של מלחמות סחר.

כתיבת תגובה