הגיע הזמן להגביר את הווליום

הגיע הזמן להגביר את הווליום

ווליום, או בעברית מחזור המסחר זהו נתון קריטי בבחירת מנייה. בפשטות, אם נכפיל את כמות המניות ש’מחליפות ידיים’ ביום מסחר ממוצע ונכפיל אותו במחיר המנייה נוכל להבין כמה כסף עובר ביום בנייר הערך. פרמטר זה מצביע כמה המנייה סחירה וכאן העיקרון הוא פשוט – כמה שיותר יותר טוב.

למה צריך סחירות?

בסיסו של המסחר בניירות ערך הוא היצע וביקוש, כך למעשה נקבע מחיר הנייר. לדוגמא אם מנייה נסחרת במחיר 100 שקלים ולהערכת סוחר מסוים המנייה זולה – הוא יקנה אותה ומחירה יעלה ולהיפך. כך כאשר בוול סטריט, הבורסה הגדולה בעולם מיליוני קונים ומוכרים, מבתי השקעות ועד סוחרים פרטיים, מחרי הניירות נקבעים על פי חכמת ההמונים, פשוט קונצנזוס.

חשוב מכך, כאשר נייר הוא סחיר המשמעות שיש בו המון עסקאות, המון היצע, המון ביקוש, כל הזמן, נמנעות תנועות חדות במחיר כיוון שהפערים בין ההיצע לביקוש קטנים. לדוגמא, אם במנייה מסוימת יש מחזור ממוצע של 100,000 ₪, וביום מסוים חייב סוחר כלשהו למשוך 50,000 ₪ ויהיה מוכן להתפשר על מחיר נמוך יכול לרסק את מחירו של הנייר. אך אם המחזור הממוצע בנייר הוא 10 מיליון ₪, סביר שהמכירה אפילו לא תורגש.

ופה הבעיה

פה אצלנו, בארץ ישראל בבורסת תל אביב, מעוז ההייטק והחדשנות ישנה בעיה קשה, אין סחירות. בכדי להדגיש כמה הבעיה חמורה הכנו לכם טבלה בה השווינו את מחזורי המסחר במניות הגדולות והמוכרות ביותר בבורסת תל אביב אל מול מנייה אחת סחירה באמת, אמזון. להלן התוצאות:

*בשנה 250 ימי מסחר

עם הפנים למטה

הבעיה היא שסחירות מונעת מעיקרון הביצה והתרנגולת. כאשר יש סחירות משקיעים באים וכאשר אין, משקיעים בורחים מהסיבה הפשוטה, קשה לקנות, קשה למכור.

דמיינו לכם גוף גדול מחו”ל שמעוניין בנייר ערך בישראל. לצערנו, ברגע שיבחן את מחזורי המסחר יבין שבכדי לקנות את נייר הערך המבוקש יצטרך פשוט לקנות הכל, כל מה שמוצע למכירה במשך ימי מסחר רבים, תהליך זה פשוט יקפיץ את ערך הנייר בכל עסקה והגוף יבין שאם הוא בוחר לבצע את העסקה הוא שם לעצמו רגל.

 

ועכשיו תתכוננו, תנשמו עמוק, ותראו את ההבדל בין מחזור המסחר הממוצע בכל המניות בבורסת תל אביב, אל מול מנייה אמריקאית סחירה אחת,

אמזון.

הגיע הזמן לשינוי

כיום נראה שהבורסה פשוט ויתרה וחבל. לדעתנו צריך לבצע מספר פעולות מידיות

  1. הקלה ברגולציה על חברות מקומיות כך במקום להנפיק בחו”ל ינפיקו חברות מקומיות רק פה ויגרו משקיעים זרים.
  2. הורדת מס על רווחי הון.
  3. שיווק הבורסה וההיי טק הישראלי
  4. הגדלת כמות עושי השוק (חברות שעיסוקן להגדיל את נפח המסחר לצורך סחירות)

בהצלחה

כתיבת תגובה