זה לא גיג, זאת ההעסקה החדשה

זה לא גיג, זאת ההעסקה החדשה

שוק העבודה נמצא בעיצומו של שינוי דרמטי. את מקומם של קשרי השכירות המסורתיים מחליפות התקשרויות קצרותטווח בין עובדים עצמאיים ללקוחות מתחלפים. בארהב, הפרילאנסרים מהווים כמעט שליש מכוח העבודה, והתופעה של “Gig Economy” הולכת ומתרחבת מידי שנה.

חברת UPWORK ((Nasdaq:UPWK הינה פלטפורמה דיגיטלית המתווכת בין מעסיקים לבעלי מקצוע עצמאים .ניתן לדמות את הטרנספורמציה שעובר תחום הגיוס לתהליך שעבר שוק הריטייל ,כאשר היעילות של העסקת מתכנת לדוגמאהופכת לקלה כמו לבחירת מוצר באתר המיועד לקניות .שימוש בבינה מלאכותית יחד עם שימוש נכון במידע מביא את החברה להציע עבור המגייס את המתאים ביותר עבורו מבחינת זמינות יכולת וכישורים מייעלת את התהליך לשני הצדדים .

איך העולם האלטרנטיבי הזה מתנהל? כיצד פרילאנסרים ומעסיקים מוצאים זה את זה?

נכון להיום  רוב העסקאות מתרחשות מתחת לרדאר, בתקשורת בלתי מתווכת בין נותני השירות ומקבליו.

Upwork רוצה לשנות את זה, ומציעה פלטפורמה למפגש דיגיטלי בין פרילאנסרים ומעסיקים. תמורת עמלה על כל עסקה שנסגרת, קהל הלקוחות של הפרילאנסר גדל בלחיצת כפתור, ותהליך מציאת העובד המוכשר לפרויקט הופך מהיר ופשוט יותר עבור המעסיק. הפלטפורמה מטפלת גם בנושאי מיסים ורגולציה, ואף מציעה הגנת תשלום למשתמש (נוגד סטרס רציני, יודע כל מי שעשה עבודת פרילאנס בחייו).

לפי ההערכות של Upwork, ברחבי הגלובוס מתבצעות עסקאות פרילאנס בשווי 560 מיליארד דולר בשנה, כאשר בפלטפורמה עצמה עוברים 1.56 מיליארד דולר, שהם 0.3 אחוזים בלבד מסך העסקאות. כלומר, Upwork נוגעת כרגע רק בקצה הקרחון, ובהינתן העובדה ששוק  הפרילאנס רק הולך ומתרחב, פוטנציאל הגדילה שלה הוא עצום.

ביחס לפלטפורמות מתחרות, המציעות שירותים דומים (דוגמת Fiverr הישראלית), Upwork היא כרגע השם החזק ביותר בתעשייה. מספר המשתמשים בה הולך וגדל בהתמדה, וכבר עכשיו 111,000 מתוכם הם משתמשים קבועים שהוציאו לפחות 5000$ בפלטפורמה. ההצלחה הזו עוד לא התרגמה לרווח, אך לפי נתוני הצמיחה של Upowork, היא צפויה להפוך לרווחית בסביבות 2020.

קצת מספרים..

שווי החברה כיום הינו 2 מיליארד דולר. הכנסותיה ממכירות עולות בהתמדה: ברבעון השלישי של 2018 דיווחה על עליה של 23%, וברבעון הראשון של 2019 עמדו הכנסותיה ממכירות על 68.9 דולרשהם עליה נוספת של 16% ביחס ל-2018. הרווח הגולמי עלה אף הוא ב-21%, ועומד כעת על 47.8 מיליון דולר.

בשורה התחתונה, החברה מהווה את שטח המסחר הגדול ביותר לעבודות פרילאנס כיום. היא המובילה המובהקת בשוק שערכו עשוי להאמיר לטריליוני דולרים בשנים הקרובות, ויש סיבות טובות להאמין שהיא תמשיך להוביל. אם כן, לפנינו חברה צעירה ורעבה שמובילה שוק שיש לו המון לאן להתרחב: גם בזכות המעבר של עסקאות הפרילאנס לדיגיטל, וגם בזכות המגמה הכללית של צמיחת עולם ההעסקה החופשית. בהחלט נשמע כמו הזדמנות.

כתיבת תגובה