מי אוהב ללכת לבנק?

מי אוהב ללכת לבנק?

עדיין, אצל רוב האוכלוסייה כששומעים את המילה הלוואה עולה קונוטציה אחת והיא – הבנק. התורים, הוויכוחים, חוסר היעילות וכמובן המחיר במערכת הישנה הזו מוציאה מאיתנו את החשק עוד לפני שהתחלנו, כפיתרון לבעיה קם לו תחום הפינטק. ובשנים האחרונות הוא מהווה זיווג חדש שמאיים או משלים – תלוי מהיכן מסתכלים – את העולם הפיננסי הישן. 

הזיווג הזה נקרא פינטק (FinTech).

כניסת הטכנולוגיה לתחום הפיננסים החלה כבר בשנת 2006, אך מאות החברות שמצויות כיום בשוק הפינטק התגבשו רק בשנים האחרונות, הודות לשני משאבים טכנולוגים שהבשילו. היכולת לאסוף המון מידע על אנשים, לקוחות וחברות ובו זמנית לנתח, לעבד ולהפיק ממנו ערך עסקי רב. בכדי להשלים את המהפכה נחקקו חוקים שחייבו את הבנקים שצברו מידע כה אדיר ורב ערך ברבות השנים לחלוק אותו עם גופים פיננסיים אחרים (לאחר שיוכיחו שהמידע הינו למטרות עסקיות בלבד). כך, אל מול הבנקים הכבדים והמיושנים  הגיע ההייטק וחברות טכנולוגיה צעירות שהחלו לנצל הטכנולוגיה במספר דרכים. כך הגיעו לחיינו מושגים כמו SME Lending וMarketplace Lending-, ויחד איתן חברות מרתקות שמהוות הזדמנות השקעה בתחום צומח.

אז MarketPlace Lending, או למעשה הלוואות Peer 2 Peer ממחיש כיצד ההיסטוריה חוזרת על עצמה.

אולי אין חדש תחת השמשאך יש חדש תחת כף היד.

מלווים בריבית היו פעילים עוד בימי הביניים, עם מודל עסקי פשוט של ריבית על סכום ההלוואה, המחושבת בדר״כ לפי סכום ומשך ההלוואה הרצויה וכמובן מגלמת את הסיכון. הפלטפורמות החדשות הללו מנצלות את היתרון הטכנולוגי שלהן ובסך הכל מחברות בין הלווה למלווה עם יתרון מובהק שכן בידן מאגרי המידע האדירים ויכולת הניתוח המתקדמת שדרכן ניתן ליצור התאמות רבות ומדויקות ביתר קלות, רוב הלקוחות הן הלווים והן המלווים מצליחים לקבל את השירות מקצה לקצה בפחות מיום עבודה אחד מה שבבנק היה לוקח הרבה יותר, כל זאת עם שקיפות גבוה ללקוח. חברת Lending Club היא דוגמא לאחת החלוצות בתחום ההלוואות דיגיטליות, שדיווחה על עליה משמעותית בהכנסות בפרסום נתוניה לרבעון השני של 2019, מה שהביא לעליה של 11% במחיר המניה.

בגרף: העלייה בכמות ההלוואות של lending club לאורך השנים.

סוג נוסף שבו פעילות חברות הפינטק הינו Small Medium Business Lending-

עוד נתח שוק שקופח במהלך השנים מצד הבנקים. מאז המשבר הפיננסי ב2008 הוטמעו חוקים רבים על המערכת הבנקאית (ובצדק) בכדי לשמור על איתנותה ויציבותה.

מאז הבנקים הורידו באופן משמעותי את סכום הכסף המוקצה להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים הנחשבים למסוכנים יותר או לפחות דורשים עבודה קשה יותר מצד פקידי הבנקים. המחסור בהלוואות לעסקים אלו קיבל מענה אצל חברות הפינטק שסיפקו פלטפורמה למימון בידיעה שקיימים משקיעים רבים שצמאים לתשואה בעולם בו הריבית נמוכה מאודויצרו רשת אינטרנטית בהן משקיעים מלווים את כספם לעסקים קטנים ובינוניים. הניתוח האפקטיבי בו החברה המתווכת בוחנת היטב את יכול ההחזר שלה החברה אותה מממנים, מאפשרת למשקיעים לקבל את כספם חזרה בתום התקופה, יחד עם תשואה מספקת. חברת PayPal, ששירותיה זמינים במעל 200 מדינות ברחבי העולם, ונמצאת בסביבה כבר מסוף שנות התשעים מעניקה הלוואות בסך של כ10 מיליארד דולר ליותר מ225 אלף עסקים בנוסף לשירותי העברות וקבלת  הכספים שאותם מציעה. מניית PayPal עלתה בכ20% ב52 השבועות האחרונים וב176% ב5 שנים האחרונות.

בגרף: צפי לגידול בשווי ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בפלטפורמות השונות.

דוגמא לחברת פינטק מוכרת הינה חברת Square, הנסחרת מאז שנת 2015 ובעלת שווי שוק של מעל 25 מילארד דולר, שניצלה את האמצעים הטכנולוגיים לרשותה להפצת שירותיה הפיננסים גם לבעלי עסקים עם שירותי סליקה, תשלומים לעובדים וספקים ללא צורך במערכות מחשב ותוכנות יקרות או מסופי אשראי מסורבלים.

בשנת 2018 החברה דיווחה על הכנסות של 3.3 מיליארד דולר, המייצגים צמיחה דו ספרתית גבוה לעומת ה2.2 מיליארד דולר שדיווחה בשנת 2017. האפליקציה של חברת Square נמצאת באופן עקבי ב15 האפליקציות המורדות ביותר לעסקים בחנות האפליקציות של אפל, שלשם ההשוואה שירותי הקופה הדיגיטלים של אמאזון ושופיפיי נמצאות במקומות המגרדים את המיקום ה-300.

השאלה האם בעוד 20 שנה יעמדו על תילם הבנקים המסורתייםאו שמא שלא עדיין נשאלת, אך מה שבטוח שנוסף לזירה הפיננסית תחום חדש מרענן וצומח עם כדאיות השקעה בחלק מן החברות. מי מן המשקיעים שרוצה לקפוץ על הרכבת כולה של מהפכת הפינטק יוכלבאמצעות רכישת  תעודת FINX שמאגדת לתוכה כ30 חברות פינטק שונות (כולל הנל).

כתיבת תגובה