50% הנחה על מדינה במשבר

50% הנחה על מדינה במשבר

שנת 2015 הייתה שנת תקווה בארגנטינה. בבחירות לנשיאות נבחר יושב ראש מפלגת המרכז-ימין, מאוריסיו מאקרי. מאקרי כיהן בעברו כראש עיריית בואנוס איירס וכנשיא קבוצת הכדורגל בוקה ג’וניורס. המצע שהביא לבחירותיו כלל הבטחות לרפורמות כלכליות ליברליות נועזות שייצבו את המטבע, פתחו את המשק למסחר והורידו את רמות האבטלה והעוני.

במסגרת קמפיין הבחירות לנשיאות הוצגה תוכנית תמיכה  ל-14 מיליון אנשים החיים מתחת לקו העוני. התוכנית כללה מיליון משכנתאות מסובסדות וביטוח לאומי מוזל. בנוסף, הוצגה תכנית גרנדיוזית שכללה השקעה של כ-16 מיליארד דולר בתשתיות, בנייה של מאות אלפי יחידות דיור ומתן הטבות מס ותעסוקה. למרות הניסיונות להבראת הכלכלה, צעדי צנע נוקשים שנקטה הממשלה העלו את מחירי השירותים הציבוריים ופגעו בפופולריות של מאקרי. בנוסף, במהלך החודשים האחרונים הודיע מאקרי על קביעת מחיר הבנזין והטלת מגבלות על כמות הדולרים שאנשים ויצואנים יכולים להשתמש בהם. כל זה לא עזר וארגנטינה נמצאת כיום במיתון עם אינפלציה משתוללת של 52% ומטבע שנחלש מול הדולר ב-40% מתחילת השנה.

בחודש אוגוסט נערכו הבחירות המוקדמות, שבהן ניצח באופן מפתיע מנהיג האופוזיציה ממפלגת השמאל בארגנטינה, אלברטו פרננדס. הבורסה המקומית בארגנטינה קרסה באותו היום ב-48%. הבחירות המקדימות בארגנטינה אינן קובעות את זהות הנשיא, אך משמשות כמעין מדגם רשמי לקראת בחירות האמת שייערכו ב-27 באוקטובר.

חששות המשקיעים משינוי במדיניות הכלכלה הליברלית שהוביל מאקרי, למדיניות שמרנית של פרננדז, שנתפס כמי שצפוי להוביל כלכלה סגורה ולעדיף את ייצור המקומי תוך פגיעה ביחסי הסחר של ארגנטינה, זעזע גם שוק החוב. החוב הדולרי הממשלתי נסחר ב-80%  מהפארי בחודש ביולי ונסחר עכשיו ב- 45% מהפארי. מחיר בהן נסחרות אגרות החוב משקף וודאות להסדר חוב מתקרב.

כשאתה חייב לבנק מיליון דולר אתה בבעיה, אבל אם הצלחת להגיע למצב שאתה חייב לבנק מיליארד דולר, הבנק בבעיה

לארגנטינה תלות בקרן המטבע הבינלאומית שהלוותה רק בשנה שעברה כ-57 מיליארד דולר, מה שהוגדר כתוכנית החילוץ הגדולה בעולם. כעת יש לקוות כי הממשל החדש יסכים לקבל את תכניות הקרן, מה שנראה כרגע סיכוי בהסתברות נמוכה. יחד עם זאת כמאמר המשפט “כשאתה חייב לבנק מיליון דולר אתה בבעיה, אבל אם אתה מגיע למצב שאתה חייב לבנק מיליארד דולר, הבנק בבעיה” נראה כי קרן המטבע תאלץ להתגמש.

כאשר בודקים את היסטורית פשיטות הרגל של מדינות מגלים נתונים מפתיעים. שיעור ההחזר (Recovery rate) הממוצע בהסדר חוב ב-20 השנים האחרונות עמד על 63%. כלומר, מהרמות בהן נסחר האג”ח כרגע, יש UPSIDE משמעותי. יחד עם זאת, התספורת הגבוהה ביותר מבין המדינות שעשו הסדר עומד על 75%. תנחשו איזה מדינה קיבלה את התואר המפוקפק? ניחשתם נכון, ארגנטינה.

לסיכום..

לאחרונה הודיע משרד האוצר על תכנית פריסת חוב חדשה שתכלול הארכת מח”מ ללא “תספורת”, בינתיים.

בנוסף, אם ההנהגה החדשה תשכיל לשתף פעולה עם קרן המטבע העולמית ולדגול בכלכלה חופשית, ליישם תכנית הוצאות מבוקרת ותוכנית לייצוב מחירים, יתכן שההשקעה באגרות החוב של ממשלת ארגנטינה יניבו למשקיעים הספקולטיביים רווחים גבוהים. לסיום, חשוב לציין כי מדובר בהשקעה מסוכנת שדורשת ידע רב. לכל מי ששוקל השקעה בארגנטינה כדאי לקרוא את מחקריו של זוכה פרס נובל ואבי החשבונאות הלאומית, הכלכלן סימון קוזנץ, שאמר בהומור שיש 4 סוגי מדינות: מפותחות, נכשלות, יפן וארגנטינה.

כתיבת תגובה