הרובוטים כבר כאן

הרובוטים כבר כאן

בתחילת שנות ה-20, מחזאי צ׳כי בשם קארל צ’אפק טבע את המילה ״רובוט״ במחזה שהקדים את זמנו. המחזה הביע את החששות מתחילתו של עידן הרובוטים. במחזה זה, אדם סהרורי ששמו רוזמן מייצר יצורים מכניים דמויי-אדם, הקרויים רובוטים.

הרובוטים האלה חזקים מבני האדם, חסרי רגשות, חלקם בעלי אינטליגנציה מסוימת וכולם מיועדים לעבודה קשה ומשעממת. במהלך המחזה הרובוטים מורדים, משתלטים על העולם ומשמידים את המין האנושי. אנו רואים היום את התפתחות הרובוטים והשפעתם על שוק העבודה, בעיקר על משרות הייצור, אך גם על משרות הדורשות יותר ידע. הרובוטים אומנם לא משמידים את המין האנושי, אך משנים את שוק העבודה כך ששכבת משרות שלמה נעלמת ועמה אלפי עובדים אשר מצטרפים למעגל האבטלה. למרות השינויים בשוק העבודה, מהפכת הרובוטים הביאה להתקדמות טכנולוגית מהותית, לשיפור וייעול תהליכים ולהתקדמות לעבר העולם החדש בו אנו חיים כיום. 

הרובוט הראשון נבנה בארה״ב ע״י חברת ווסטינגהוס כבר בשנת 1926, רובוט זה שעוצב בצורת אדם, נועד לבקר את המפלס במאגרי הים ובבניינים רבי קומות. הרובוט כלל מערכת של חיישנים ומנגנון בקרה שפעל באופן עצמאי. רובוטים תעשייתיים ממשיים פותחו בארה”ב מסוף שנות ה-50. בשנות ה-70 התפתחה התעשייה היפנית בצעדי ענק ושילבה בפסי הייצור שלה רובוטים רבים. מאז סוף שנות ה-70 מובילה יפן בתחום של הפעלת רובוטים תעשייתיים. אחריה צועדות ארה”ב וארצות שונות במערב אירופה כגון גרמניה, בריטניה, צרפת, איטליה, שוודיה ועוד. ענף התעשייה העיקרי שאליו חדרו הרובוטים בתחילה הינו ייצור מכוניות – ענף המשופע בפסי ייצור. כיום ישנו שימוש ברובוטים במספר רב של תחומים ביניהם חקלאות, ניקיון, לוגיסטיקה, פעילות מסוכנת לאדם ועוד. אחד התחומים בהם שימוש ברובוטים הוא המתפתח ביותר הינו תחום הרפואה.

רובוטים ברפואה משמשים כלי עזר חשוב מאוד למנתחים, בהיותם מסוגלים לבצע ניתוחים דרך חתכים זעירים בדיוק מרבי, לנווט את המנתח לנקודה המדויקת ועוד.

סקרנו עבורכם ארבע חברות מעניינות בתחום הרובוטיקה:

Intuitive Surgical – NASDAQ: ISRG

החברה מפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים רובוטיים שנועדו לשפר את התוצאות הקליניות בניתוחים באמצעות שימוש בטכנולוגיה לניתוחים זעירים פולשניים.

רובוט הדגל של החברה נקרא דה וינצ’י שהינו מערכת כירורגית רובוטית הראשונה בעולם אשר אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות כבר בשנת 2000. המערכת נועדה להקל על הניתוח ע״י גישה פולשנית מינימלית הנשלטת על ידי מנתח מקונסולה ייעודית. המערכת משמשת לכריתת הערמונית, תיקון שסתומי לב ולניתוחים גינקולוגיים. הצפי הינו שעד שנת 2021 החברה תתקין כ-6000 רובוטים בבתי חולים מסביב לעולם.

לחברה תיק פטנטים משמעותי וכיום היא מתמודדת מעט עם תחרות ישירה בשוק הניתוחים הרובוטיים. חלק מהמתחרות שלה הן Auris Health (שנרכשה לאחרונה על ידי ג’ונסון אנד ג’ונסון) ו- Mazor Robotics שנרכשה על ידי מדטרוניק, שלה גם רובוט נוסף לניווט בניתוחי עמוד שידרה.

קצת נתונים פיננסים על החברה –

ברבעון האחרון הרווחים גדלו בכמעט 18% מהשוואה לרבעון המקביל וכך גם המכירות אשר זינקו בכ-21% לרמה של 1.099 מיליארד דולר, מעל לצפי של 1.03 מיליארד דולר. החברה סיפקה ברבעון כ-273 מערכות כירורגיות של דה וינצ’י, עלייה של 24% לעומת השנה שעברה. נכון להיום, לחברה כ- 5,270 מערכות  דה וינצ’י מותקנות, עלייה של 13% בהשוואה לשנה הקודמת.

FanucTYO 6954

החברה הינה אחת מהיצרניות הגדולות ביותר של רובוטים תעשייתיים בעולם. סביר שלא שמעתם עליה מעולם, אבל מרבית הסיכויים שאתם משתמשים במוצרים שיוצרו על ידה.

FANUC החלה את דרכה כחלק מפוג’יטסו שפיתחה מערכות בקרה. לקוחות החברה כוללים מספר רב של יצרני רכב ואלקטרוניקה ברחבי העולם. השימוש ברובוטים של החברה אפשר לחברות כמו פנסוניק להפעיל מפעלים המייצרים 2 מיליון מכשירי טלוויזיה בחודש (לרוב מסכי LCD גדולים בפלזמה) עם 25 עובדים בלבד!. החברה מספקת רובוטים מובילים בתחום הריתוך, הזרקה, מערכות CNC ואוטומציה של מפעל. בהשוואה לענקיות התעשייה המייצרות מוצרי תעשייה רבים בנוסף לרובוטים, FANUC הינה ״pure plays״ באוטומציה תעשייתית. לחברה לקוחות חזקים כגון פולקסוואגן, BMW, GM, טסלה ועוד.

קצת נתונים פיננסים על החברה –

השוק העיקרי של FANUC נפגע לאחרונה כתוצאה מהשפעת מלחמת הסחר בין ארצות הברית וסין, אשר בעקבותיה הגיעה ירידה משמעותית בהשקעות ברחבי העולם. כתוצאה מכך, במהלך הרבעון האחרון רשמה החברה מכירות בהיקף של 134,634 מיליון ין, ירידה של 26.4%. הרווח הנקי רשם גם כן ירידה חדה של 47.9% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 Rockwell AutomationNYSE: ROK

החברה מספקת פתרונות אוטומציה תעשייתית ברחבי העולם. החברה פועלת בשני מגזרים: אדריכלות ותוכנה ובקרת מוצרים ופתרונות. החברה הוקמה בשנת 1903 והספיקה לייצר מאז פטנטים רבים המשמשים את תעשיית האוטומציה והרובוטיקה.

לחברה לקוחות בלמעלה מ-80 מדינות ברחבי העולם וביניהם ענקית התעשייה ההודית טאטא, יצרן הרכבים טויוטה ו-Tyson Foods, יצרנית המזון השנייה בגודלה בארה״ב.

קצת נתונים פיננסים על החברה –

ברבעון האחרון החברה דיווחה  על הכנסות של 1.665מיליארד דולר, ירידה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המכירות האורגניות גדלו ב-0.5% אך הפרשי שער גרמו לירידה בהכנסות של 2.5%. הרווח הנקי הסתכם ב- 261.4 מיליון דולר או 2.20 דולר למניה, לעומת 198.6 מיליון דולר או 1.58 דולר למניה ברבעון המקביל. העלייה ברווח הנקי ו-EPS נבעה בעיקר מהתאמות בשווי ההוגן של ההשקעה בחברת התוכנה PTC.

 גאווה ישראלית

Maytronics – TLV:MTRN

החברה שנוסדה בשנת 1983, נחשבת לחלוצה בתחום ניקוי הבריכות האוטומטי.

החברה פיתחה את רובוט הדולפין בעל שם עולמי, שהפך עם השנים למוביל שוק הרובוטים לניקוי בריכות. המוצרים והטכנולוגיות החדישים של החברה מציבים אותה בקדמת הסטנדרטים החדשים בטיפול בבריכות. החברה מובילה את השוק בזיהוי טרנדים מתעוררים והצגת טכנולוגיות ורובוטים חדשים העוסקים בפלחי שוק חדשים ומגוונים. 

מיטורניקס הינה גאווה ישראלית מקומית של התעשייה הקיבוצית אשר צמחה מחברה קטנה בעמק יזרעאל, לחברה עם מחזור הכנסות של מעל למיליארד ש״ח. ברבעון האחרון הכנסות החברה זינקו ב-10% ל-308 מיליון ש״ח. הרווח הנקי טיפס ב-2% בלבד לרמה של 59 מיליון ש״ח, זאת בעקבות שינוי תמהיל המכירות והפרשי מטבע. החברה ממשיכה לפתח מוצרים מתקדמים הכוללים רובוטים עם טכנולוגיות IOT וכלים מתקדמים לניטור איכות המים, תחום אשר צפוי להביא לעלייה במכירות מוצרי החברה.

לסיום, צירפנו לכם וידאו של אחד הרובוטים של חברת boston dynamics, הוא נקרא atlas ומצאנו לנכון להכיר לכם אותו.

החברה עדיין פרטית ולא נסחרת, אבל בשנים האחרונות מציגה יכולות מדהימות שמושכות תשומת לב מכל העולם.

כתיבת תגובה