אל האינסוף ומעבר לו!

אל האינסוף ומעבר לו!

בני אדם תמיד הביטו אל שמי הלילה וחלמו על החלל. נשיא ארה”ב דאז, ג’ון פ. קנדי, הציב ​​בשנת 1961 יעד לאומי: “הנחת אדם על הירח והחזרתו בשלום לכדור הארץ תוך עשור”, וכך תוך מספר שנים פותחו רקטות שהיו מספיק חזקות כדי להתגבר על כוח הכבידה ולהגיע למהירויות מסלוליות, מה שסלל את הדרך לחקר החלל להפוך למציאות.

בשנים האחרונות, ענף החלל נמצא בעיצומה של טרנספורמציה רחבה, בעשור האחרון התרבו החברות הצעירות המבקשות לשנות את עולם החלל ולהתחרות בעולם שנשלט ע”י חברות ממשלתיות.

חברת SpaceX הוקמה בשנת 2002 על ידי היזם אילון מאסק, אותו מאסק של ענקית הרכב החשמלי, טסלה. החברה הוקמה במטרה להפחית את עלויות הטיסה לחלל ולשפר את האמינות והבטיחות של השיגור לחלל. כיום החברה משגרת לחלל מאות לוויינים, בחוזים עםNASA ומדינות שונות. לצערנו,  המנכ”ל הצהיר כי אין לו שום תכניות להנפיק את החברה לציבור שכן יעדי החברה אינם מתאימים למאפייני שוק ההון.

תיירות חלל

Virgin Galactic הינה חברת טיסות החלל של קבוצת Virgin. החברה מפתחת חלליות מסחריות במטרה להטיס בני אדם לטיול בחלל, מושג המוכנה “תיירות חלל”. Virgin Galactic הוקמה בשנת 2004 על ידי היזם הבריטי סר ריצ’רד ברנסון, שהקים בעבר את חברת התעופה Virgin ואת קבוצת Virgin. ליזם הנמרץ היסטוריה אישית ארוכה של פעילויות פורצות דרך ונראה שגם הפעם הוא בכיוון להישג נוסף. החברה כבר הצליחה למכור כ-600 כרטיסים לטיסה חלומית לחלל. בין הלקוחות שהתחייבו לשלם 250,000 דולר כדי שיישלחו לחלל ניתן למצוא את ג’סטין ביבר וליאונרדו דיקפריו.

מניית תיירות החלל Virgin Galactic (SPCE)השיגה הערכת שווי של כ-2.3 מיליארד דולר בהופעת הבכורה שלה בשוק בחודש שעבר. במצגת המשקיעים החברה צופה כי חמש חלליות יפעלו עד שנת 2023, וכי החברה תטיס כ-1,500 לקוחות בשנה.

שתי ענקיות שפעלו מאז ומתמיד בתחום החלל הינם Boeing ו- Lockheed Martin. לשתי החברות תרומה בהגעת האנושות לחלל.

ענקית המטוסים Boeing (BA) עוסקת בנוסף לפעילות הליבה גם בתחום יצור הרקטות, לוויינים וציוד טלקומוניקציה. כיום בואינג הינה יצרנית הלוויינים הגדולה בעולם המציעה גם מערכות טילים והגנה אסטרטגיים, מערכות נשק ומערכות חלל ומודיעין אחרות. הכנסות החברה מסקטור זה (Defense Space & Security’s) צמחו בשנה שעברה ל 23.2 מיליארד דולר ועלו ב-13% לעומת השנה שקדמה לה. עם זאת, הרווח של החטיבה ירד ב-27% ל-1.59 מיליארד דולר בשנה.

תאגיד הענק Lockheed Martin (LMT) הנמנה עם המובילים בעולם בתחומי התעופה, הביטחון והטכנולוגיה. החברה מספקת מוצרים ושירותים מתקדמים לאלפי סוכנויות אזרחיות ומודיעיניות, גופים ממשלתיים וביטחוניים ותאגידים מסחריים בארצות הברית וברחבי העולם.Lockheed Martin Space הינה אחת מארבע החטיבות העסקיות הגדולות של החברה. החברה אחראית על בנייה ושיגור של מאות משימות לחלל. היחידה לעסקי החלל של החברה דיווחה הכנסות של 9.8 מיליארד דולר בשנת 2018, עלייה קלה משנה קודמת.

עוד חברה ביטחונית עם חשיפה לתחום החלל הינה Aerojet Rocketdyne Holdings, Inc. (AJRD). החברה שעברה תהפוכות רבות, רכשה בשנת 2012 את יצרנית מנועי הרקטות פראט וויטני רוקטטין (Pratt & Whitney Rocketdyne) מחברת יונייטד טכנולוגיות תמורת 550 מיליון דולר. הכנסות החברה לשנת 2018 הסתכמו ב-1,895 מיליון דולר, עלייה של 1% לעומת 1,877.2 מיליון דולר בשנה הקודמת.

חשוב לקחת בחשבון

למרות שכלכלת החלל המוערכת ב-400 מיליארד דולר עדיין נשלטת ברובה על ידי חברות תעופה וחלל גדולות המשרתות אינטרסים במימון ממשלתי, שינוי המגמה המבורך צפוי לשנות לחלוטין את עולם החלל ולהביא להמצאות ופיתוחים מדהימים. הקונצנזוס בוול סטריט הוא שהחלל יהפוך לכלכלה של טריליוני דולרים בשני העשורים הבאים, ולכן השקעה בחברות בסקטור החלל יכולה להיות תוספת מעניינת לתיק המניות שלכם.

כתיבת תגובה