אמרנו לכם ששווה להשקיע באורניום?

אמרנו לכם ששווה להשקיע באורניום?

ב-11 במאי, סיפרנו לכם בסקירה על סקטור האורניום, על הפוטנציאל העצום שחבוי בו, ועל שני רעיונות השקעה דרכם אפשר להיחשף אליו. ומאז… שניהם עלו מעלה מעלה!

  • קרן סל Global X Uranium (טיקר URA) נסחרה במחיר של 21.76 דולר וכעת במחיר של 25.56 דולר, עלייה של יותר מ -17%.

  • חברת CAMECO הקנדית (טיקר CCJ) נסחרה במחיר של 19.64 דולר וכעת במחיר של 22.46 דולר, עליה של כ- 14%.

אז מה מה קרה בחודשים האחרונים? התשובה מעניינת – קרן בשם Uranium Participation Corp (טייקר U-UN.TO) שפעלה בתחום נרכשה על ידי גוף פיננסי המתמחה בשוק הסחורות. מטרת הקרן היא להחזיק אורניום כדי לאפשר למשקיעים להיחשף למחירו. 

לאחר העברת הבעלות, הקרן הפכה לקונה הגדול ביותר של אורניום בשוק הסחיר. הבעלים החדש של הקרן החל לפעול לפי מנגנון At The Market או בקיצור ATM. מנגנון זה מאפשר לקרן לבצע גיוס ישיר ממשקיעים לצורך קניית אורניום ישירות מהשוק הסחיר. מאז השקת המנגנון החברה גייסה כ-300 מיליון דולר קנדי, שכל מטרתם היא לרכוש אורניום. 

מחיר האורניום בשוק הסחיר זינק בשבועות האחרונים לשיא של שש שנים, כ-49.5 דולר. מחיר האורניום במועד שפרסמנו את הכתבה היה כ-31 דולר, עליה של כ-59% תוך שבועות בלבד. עליה זו החלה כמובן לייצר עניין אצל משקיעי הסחורות והשינוי הביא למומנטום חיובי מאוד לכל החברות בסקטור, שרובן נסחרות במחירי שיא של השנים האחרונות.

האם עליית המחיר תביא לירידה בביקוש? כנראה שלא ממש. הביקוש לאורניום הוא קשיח, כלומר הכמות הנצרכת כמעט ולא משתנה בעקבות שינוי במחיר. תחנות הכוח הגרעיניות צורכות כמות קבועה של אורניום, והן לא יכולות להשתמש בפחות אורניום או במוצר חלופי. עלות האורניום מהווה אגב כ- 20% מעלויות הייצור של תחנות הכוח. 

מאז שתחנות הכוח הגרעיניות נכנסו לשימוש נרחב, מחירו של האורניום עבר מספר מחזורים, כשלעתים הוא זינק בצורה משמעותית. בשנות השמונים ובשנות האלפיים מחיר האורניום זינק ביותר מפי 10 בתקופות זמן קצרות יחסית.

אז מה הולך לקרות עכשיו?

ההצלחה של הקרן יצרה אצלה תיאבון מוגבר, ובכוונתה להגדיל את התוכנית בכמיליארד דולר נוספים – כך שהסכום הכללי יוכל להגיע לכ-1.3 מיליארד דולר קנדיים. כמו כן, היא החלה בתהליכים לרישום בבורסה האמריקאית, צעד שיאפשר למשקיעים רבים נוספים, חלקם עם כיסים עמוקים מאוד, להיחשף להשקעה בה.

הקרן לא לבד בתחום – באחרונה נראה שהצטרפו אליה גם משקיעים קטנים ועצמאיים, שפועלים לעתים יחד, באמצעות תיאום ברשתות חברתיות, כמו שראינו בסערה סביב מניות כמו “Game Spot” ו “AMC”. בתקופה האחרונה ניתן היה להבחין ברכישה מסיבית של אופציות מסוג קול על חברות שפועלות בסקטור האורניום. הגוף אשר מוכר את האופציות, אינו רוצה להיכנס לצד השני של העסקה (להרוויח אם האופציה תהיה שווה אפס) ולכן הוא קונה מניות של נכס הבסיס (כלומר הגוף לא ירוויח או יפסיד משינוי של נכס הבסיס אלא ירוויח רק את העמלה בגין כתיבת האופציה). מרגע שאסטרטגיה זו מתחילה לתפוס תאוצה, קשה מאוד לעצור אותה כפי שראינו במניות GME ו- AMC.

חשוב לציין, שהתנודות אינן בעלות השפעה מהותית על הכלכלה העולמית. תחנות כוח גרעיניות מהוות כ-10% מייצור החשמל הגלובלי וכ-20% מייצור החשמל בארה”ב, אבל שוויו של השוק הינו קטן מאוד והוא אינו מרכז עניין רב. שווי השוק של המניות הפועלות בסקטור נאמד בכ-23 מיליארד דולר בלבד. לצורך ההשוואה, שווי השוק של חברות הפועלות בתחום מתכות נדירות (זהב וכסף), מתכות תעשייתיות (ברזל ונחושת) ונפט וגז נאמד בכ-370 מיליארד דולר, 455 מיליארד דולר ובכ-2.5 טריליון דולר, בהתאמה. למשקיעים שמקדישים תשומת לב לתחום, זה בהחלט יכול להיות יתרון

לסיכום, מכל הסיבות שציינו, יש בסקטור הזדמנות מעניינת. אנחנו ממשיכים לחשוב שאנרגיה גרעינית חייבת לתפוס חלק משמעותי מהמעבר לאנרגיה ירוקה. השקעה בסקטור יכולה להניב תשואות גבוהות ועל הדרך לתמוך במהפיכת האנרגיה הירוקה. גם כעת, אחרי שהסקטור עלה בעשרות אחוזים, לדעתנו יש פוטנציאל לעליות נוספות והפוזיציות המועדפות עלינו ממשיכות להיות קרן סל Global X Uranium URA והחברה הקנדית CAMECO CCJ.

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה