איך מגיעים לשווי של טריליון דולר למרות ירידה בהכנסות?

איך מגיעים לשווי של טריליון דולר למרות ירידה בהכנסות?

בשנת 2019 עשתה מניית אפל (AAPL) מהלך אסטרונומי של 87% עלייה בשנה קלנדרית אחת. לכאורה, נראה מושלם, אך אולי גם מוגזם?

לפניכם שתי הסיבות האמתיות שגרמו למנייה של חברה ותיקה וענקית לטוס כמו חברת סטארט אפ!

הסיבה הראשונה – מלחמת הסחר

בדצמבר 2018 נראה היה כי טראמפ מודיע על סוף העולם כאשר החמיר והחריף את אמירותיו ודרישותיו לסינים. אחת הנפגעות הישירות הייתה אפל שמייצרת את מוצריה במדינה שהפכה אז לחצי אויב. מניית החברה קרסה ברבעון האחרון של 2018 כשירדה בכמעט 40%!

כך למעשה נוצר בור ענק במחיר המנייה שעשוי לעוות מאוד את התשובה לשאלה: מה עשתה מניית אפל בשנת 2019?

לצורך העניין, אם נחשב כמה אפל עלתה מתחילת הרבעון הרביעי של 2018 ועד לסוף 2019, נגלה מספר נורמלי בהחלט של 26%, כאשר אחד מהמניעים העיקריים היו ההודעות לקראת סוף 2019 שהולכים לקראת הסכם סחר כלשהו.

אך לא די בכך, הסיבה השנייה היא buyback

איך אפשר להסביר, שחברה שהציגה ירידה בהכנסות, ברווח הגולמי, וברווח הנקי, מצליחה לעלות כל כך הרבה באותה השנה ויותר מזה… להעלות את הרווח למנייה בודדת!

סוד הקסם BuyBack.

BuyBack או בעברית “רכישות חוזרות” הוא תהליך בו החברה קונה מניות של עצמה.

אם תהיתם לעצמכם מדוע, אז אפשר לנמק זאת ולומר שאם חברה רואה במניות של עצמה השקעה טובה, ויש לה כסף לכך, יש לה אפשרות לקניות את מניותיה בשוק.

אך במקרה של אפל ושל ענקיות אחרות, לא די בכך.

לאפל יש בעיה שהתגלתה לפני 8 שנים והיא בעיית מזומן, אבל מהסוג הטוב של עודף, המון עודף. כבר ב-2012 היו לחברה מזומנים בשווי של 117.2 מיליארד דולר. דירקטוריון החברה החליט לבצע תכנית הגדלת דיבידנד ורכישות חוזרות בכל שנה עד שבשנת 2019 – סכום הכסף שאפל השקיעה בקניית המניות של עצמה היה: 67 מיליארד דולר!

 

אז מה סכום מטורף שכזה עושה למניה?

קודם כל, זה מעלה את ערכה, כי לבקושי הציבור נוספים בקושי ענק מצד החברה. בנוסף, זהו צעד שמשרה ביטחון אצל המשקיעים, הרי החברה, זו שיודעת הכי טוב מה הביצועים העתידיים שלה עוד לפני שהציבור יודע, מחליטה להשקיע את כספה במניותיה. יתרון נוסף ברכישות חוזרות הוא שהן אינן מהוות אירוע מס לחברה או למשקיע, בשונה מחלוקת דיבידנד ששם גם החברה וגם המשקיע חייבים במס.

אבל איך מגיעים לשווי של טריליון דולר עם ירידה בהכנסות?

כאשר חברה קונה את המניות של עצמה, מניות אלה נקראות ‘מניות רדומות’ כך שנלקחת מהן הזכות להצבעה ולקבלת דיבידנד. משמעות הדבר שמספר המניות קטן. ומה קורה כאשר מספר המניות קטן? הרווח למנייה עולה!

מה הלאה?

עתיד החברה נראה טוב מ-3 סיבות

  1. החברה צפויה להמשיך ליהנות מהרגיעה (מהפסקת האש?) במלחמת הסחר וההבנה ששתי המעצמות? יגיעו לפתרון כזה או אחר אך אפל תוכל להמשיך לייצר במפעליה ולא תצטרך לבנות מפעלים במדינה אחרת.
  2. החברה צפויה להגדיל את הכנסותיה כיוון שהיא כבר אינה ‘חברה מבוססת אייפון’ אלא חברה שמספקת שירותי ענן, סטרימינג, קניות ותוכן. לראייה ניתן לראות את צפי האנליסטים שעומד על גידול בהכנסות של 6.1% ב-2020 ו-8.6% ב-2021.
  3. בנוסף, הקסם צפוי להמשיך לפעול, וחברת אפל צפויה להגדיל את הרכישות החוזרות שלה ל-75 מיליארד דולר ב-2020.

יחד עם זאת, כפי שהסברנו, אין שום סיבה נראית לעין לצפות מחברת אפל לעלות גם השנה ב-87%.

 

 

 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה