“נובו נורדיסק”: העולם ירזה והמניה תעלה?

“נובו נורדיסק”: העולם ירזה והמניה תעלה?

בעשורים האחרונים, השמנת יתר הפכה למגפה עולמית, שפוגעת קשות דווקא במדינות מפותחות. בארצות הברית למשל, 42% מכלל המבוגרים סובלים מהשמנת יתר (שמוגדרת ככזו לכל אדם עם מסת גוף מעל BMI 30), וההערכה היא שאחוז זה יגיע לכ-50 עד סוף העשור הנוכחי. המגמה המדאיגה הפכה את ההשמנה למחלה כרונית חברתית, שמאיימת על בריאות הציבור ואשר יש לה השפעות רבות, חלקן לא צפויות. לדוגמה, 90% ממקרי המוות ממגפת הקורונה הגיעו ממדינות עם שיעורי השמנה גבוהים.

תרופה חדשה

במשך שנים חיפשו צוותים רפואיים את “הגביע הקדוש”, פתרון רפואי שיסייע להתמודד עם השמנת יתר. החודש אושרה בארה”ב תרופה חדשנית, שעשויה לסייע במאבק בהשמנה. התרופה נקראת “סמגלוטיד” (Semaglutide) והיא מיוצרת על ידי ענקית התרופות מדנמרק “נובו נורדיסק” (NYSE:NVO). בשונה מתרופות אחרות שנמצאות בשוק, “סמגלוטיד” לא מכוונת למוח, אלא פועלת ישירות בקיבה. בנוסף, צריך להזריק אותה רק פעם בשבוע, ולא מדי יום. כמו כן, יש לה פחות תופעות לוואי חמורות בהשוואה לתרופות אחרות שפותחו בעבר.

בניסוי שלב 3 שנערך על ידי האוניברסיטה הצפון-מזרחית של שיקגו, 2,000 אנשים שסובלים מהשמנת יתר קיבלו את התרופה במהלך 68 שבועות. למעלה ממחצית מהמטופלים ירדו 15% ממשקל גופם, כאשר חלק מהחולים אף ירדו עד 20% – תוצאות מעולות עם פער משמעותי בין “סמגלוטיד” לבין המתחרות שלה.

מאחר שהשמנת יתר היא מחלה כרונית, צריך כמובן להמשיך ולעקוב אחר המטופלים לאורך שנים ולראות אם הם מצליחים לשמור על הירידה (בניסוי עלה שכל עוד לוקחים את התרופה, השמירה על המשקל החדש נשמרת). כרגע נראה סביר בהחלט שהחברה הצליחה לפתח תרופה שמטפלת בשורשי הבעיה ואשר יכולה להציל חיים רבים.

האם יש כאן הזדמנות קניה?

מניית “נובו נורדיסק” נכון ל08/06/2021 ( שנה אחורה )

התרופה החדשה היא חלק מפעילות ענפה של “נובו נורדיסק” (NYSE:NVO) בטיפול בהשמנת יתר וסוכרת, שמהווה את מקור ההכנסות הגדול ביותר של החברה – 84.3%. גרסה אחרת של התרופה כבר אושרה ב-2019 לטיפול בסוכרת, במינון שונה ותחת שם אחר. בעקבות האישור החדש, ובהתאם להצלחת התרופה בשנים הקרובות, ההכנסות של החברה עשויות לזנק משמעותית.

כמו שניתן לראות, המניה שלה כבר עלתה לא מעט בחודשים האחרונים, ועדיין – אם אכן יתברר שמדובר במהפכה, העתיד נראה ורוד, שכן השוק לטיפולים בהשמנת יתר מגלגל סכומי עתק (ניתוחים בריאטרים, תרופות, דיאטות שונות ומשונות). אם חברות הביטוח והממשלות יסבסדו אותה לציבור (סביר מאחר שהעלויות של השמנת יתר למערכת הרפואית עצומות), ייתכן בהחלט שהמניה תרשום גבהים חדשים.

נתונים פיננסיים נכון ל08/06/2021

נתונים 08/06/2021
מחיר מניה בדולר 81.20
שווי שוק במיליוני דולר 187,572
FP/E מכפיל רווח עתידי (12 חודשים) 23
P/S מכפיל מכירות 8
סה”כ מכירות 12 חודשים (TTM) במיליון דולר 126,875
צמיחת מכירות (3 שנים) אחרונים 4.42%
צמיחת מכירות 12 חודשים אחרונים 0.21%
חוב פיננסי במיליון דולר 10,356
מחיר יעד ממוצע 77
המלצות קניה 0
המלצות החזק 3
המלצות מכירה 0

 

אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ”י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. החברה מחזיקה ו/או עשויה להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותה השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות לחברה ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

כתיבת תגובה